6th Annual Tri Color Super Sprint Triathlon

Age Group Results

June 01, 2019


Results By Run Houston Timing runhoustontiming.net


Age Groups Men: Top Finishers 1-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74
Age Groups Women: Top Finishers 1-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69
Clydesdale/Athena Men: Top Finishers 1-99
Clydesdale/Athena Women: Top Finishers 1-99
Female Relay Women:
Male Relay Men: 0-99
Mixed Relay 0-99
PC Men: Top Finishers
PC Women:

Age Groups

Top

Female Overall Winners

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 7 Sophie Hudzietz Sugar Land TX 123 13 1 3:02.2 0:37.6 1 22:30.9 0:29.3 1 14:17.4 40:57.5
 
Top

Male Overall Winners

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Jd Devine Richmond TX 5 39 1 2:34.2 0:27.2 1 19:13.4 0:31.5 1 13:23.7 36:10.3
 
Top

Female Masters Winners

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 9 Roberta Withers Houston TX 35 42 1 3:24.1 0:53.5 1 20:46.9 0:48.3 1 15:14.6 41:07.6
 
Top

Male Masters Winners

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 2 Glenn Augustine Katy TX 134 50 1 3:01.3 0:35.0 1 19:15.9 0:27.7 1 13:29.9 36:50.0
 
Top

Female 14 and Under

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 11 Hailey Reitzer The Woodlands TX 18 13 1 3:05.2 0:23.9 2 23:56.8 0:22.1 1 14:53.4 42:41.7
2 18 Kady Boettcher Richmond TX 3 13 3 3:12.3 0:50.6 1 22:22.7 0:19.9 2 17:45.0 44:30.7
3 31 Kiya Glave Houston TX 12 14 6 3:27.3 0:36.4 3 23:58.4 0:27.0 3 18:11.2 46:40.5
4 34 Kami Glave Houston TX 15 12 7 3:33.0 0:35.4 6 26:38.7 0:40.3 4 15:39.7 47:07.3
5 35 Valentina Tinajerolesser Spring TX 146 11 8 3:34.8 0:20.8 7 27:04.7 0:24.4 5 15:48.3 47:13.2
6 49 Emily Reitzer The Woodlands TX 25 10 4 3:22.0 0:21.9 5 26:20.8 0:28.3 6 18:38.0 49:11.2
7 55 Lara Rivas The Woodlands TX 31 12 5 3:26.3 0:37.7 4 24:33.9 0:33.0 7 20:27.6 49:38.8
8 63 Emma Locht Tomball TX 139 12 9 3:44.7 0:34.3 8 26:57.4 0:29.8 8 19:36.8 51:23.1
9 70 Joshelle Anne Cabriana Spring TX 84 11 10 3:59.7 0:33.7 9 27:46.4 0:32.4 9 20:18.0 53:10.4
10 80 Katelyn Fraley Sugar Land TX 9 12 2 3:11.3 0:50.7 10 28:48.9 0:28.9 10 21:47.0 55:07.0
11 82 Eva Simoncic Katy TX 30 10 12 4:07.6 0:57.8 11 29:46.3 1:23.6 11 19:08.7 55:24.2
12 95 Gracie Greska Katy TX 20 11 11 4:06.8 1:00.6 12 30:41.4 0:42.5 12 21:38.6 58:10.0
13 127 Zyloh Abellana Houston TX 149 8 17 6:56.5 1:25.0 15 39:17.0 0:32.8 13 29:29.2 1:17:40.7
14 130 Grace Kleiman Katy TX 97 10 13 4:26.9 4:23.8 13 36:59.5 1:36.4 14 36:55.7 1:24:22.5
15 131 Maria Constantinides Katy TX 73 11 16 4:42.2 4:19.2 14 37:01.1 1:39.1 15 36:56.7 1:24:38.5
16 133 Rory Healey Katyty TX 41 11 14 4:32.4 4:02.5 16 52:35.8 0:47.0 16 29:13.5 1:31:11.4
 
Top

Male 14 and Under

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 13 Tavish Quinn Spring TX 23 11 1 3:31.2 0:19.4 1 24:35.1 0:22.7 1 14:22.5 43:11.1
2 27 Bradon Arrant Conroe TX 13 13 5 3:50.4 0:25.2 3 24:53.2 0:58.6 2 15:30.6 45:38.1
3 58 Matthias Bianchi Spring TX 34 11 2 3:36.4 0:30.8 4 25:40.6 0:44.8 3 19:16.7 49:49.4
4 69 Kantachat Promjaree Katy TX 157 14 10 5:03.5 1:59.4 5 28:34.9 0:40.3 4 16:46.2 53:04.4
5 88 Jackson Hickok Pearland TX 126 9 3 3:37.0 1:46.8 6 32:47.5 0:30.8 5 18:24.5 57:06.9
6 91 Jackson Reed Spring TX 10 13 4 3:44.7 0:27.4 2 24:55.7 0:27.8 6 28:10.9 57:46.7
7 105 Kyle Kurtz College Station TX 63 13 8 4:50.2 1:13.5 9 35:34.0 0:32.4 7 19:40.4 1:01:50.6
8 111 Constantinos Constantinides Katy TX 72 13 7 4:32.1 1:49.0 7 32:15.4 0:59.6 8 24:01.0 1:03:37.4
9 116 Aidan Fraley Sugar Land TX 14 14 6 3:51.6 1:30.6 8 33:41.4 2:05.3 9 24:30.3 1:05:39.4
10 122 Parker Kudlacek Fulshear TX 100 10 11 6:21.0 3:21.2 10 33:29.8 1:12.3 10 25:33.0 1:09:57.5
11 134 Preston Roberts Wharton TX 129 11 9 4:59.0 3:30.8 11 48:44.1 0:44.0 11 37:37.8 1:35:35.9
 
Top

Female 15 to 19

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 22 Mckenzie Gunter Spring TX 7 17 1 3:02.0 0:27.1 1 23:20.9 0:24.6 1 17:49.1 45:03.9
2 57 Sarah Kennison Harker Heights TX 8 17 2 3:06.5 0:45.6 2 25:13.1 0:30.7 2 20:04.6 49:40.7
3 128 Darby Lynch Cypress TX 109 17 3 4:37.0 2:30.7 3 38:33.4 1:10.5 3 31:02.7 1:17:54.5
 
Top

Male 15 to 19

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 4 Connor Augustine Katy TX 133 16 1 3:18.7 0:29.0 1 22:47.7 0:22.2 1 11:27.2 38:25.0
2 84 Jeffery Wright Spring TX 77 18 2 4:21.3 2:22.5 2 29:49.9 0:29.9 2 19:25.1 56:28.9
3 118 Diego Martinez Channelview TX 116 17 4 5:10.6 2:11.0 3 29:51.6 0:43.9 3 28:07.9 1:06:05.2
4 129 Travis Bearrick Wharton TX 130 15 3 4:46.8 2:22.0 4 43:00.9 1:15.8 4 31:24.1 1:22:49.7
 
Top

Female 20 to 24

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 28 Valerie Korioth Katy TX 152 22 1 3:50.4 1:00.3 1 24:52.8 0:37.5 1 15:53.2 46:14.3
2 132 Aleia Wardlow Copperas Cove TX 76 21 2 4:57.4 2:39.5 2 43:07.3 1:50.2 2 33:31.6 1:26:06.2
 
Top

Male 20 to 24

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 93 Jett Birchum Katy TX 114 22 1 4:40.6 3:11.5 1 30:50.3 0:58.5 1 18:18.0 57:59.2
 
Top

Female 25 to 29

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 26 Cynthia Gates Richmond TX 151 28 1 3:25.4 1:05.7 1 23:11.5 0:41.9 1 17:12.1 45:36.8
2 56 Meghan Gomez Webster TX 158 29 6 4:42.5 1:27.3 4 26:17.5 0:32.9 2 16:39.1 49:39.5
3 72 Kayla Dodd Houston TX 46 29 3 3:54.0 1:06.7 3 26:31.0 1:00.1 3 21:10.1 53:42.1
4 79 Erin Gawel New Braunfels TX 28 28 2 3:37.6 1:01.4 2 26:02.3 1:26.4 4 22:50.8 54:58.7
5 97 Kathryn Blaine Houston TX 50 27 4 4:01.0 1:11.7 5 30:30.3 0:57.9 5 22:11.5 58:52.7
6 98 Amisha Lindsey Houston TX 94 28 8 5:08.7 1:58.4 8 33:06.0 0:48.6 6 17:55.0 58:56.9
7 107 Randi Sampson Baytown TX 104 28 5 4:30.3 1:24.0 7 32:54.0 0:40.4 7 23:32.9 1:03:01.8
8 112 Katie Marshburn Spring TX 137 29 7 4:55.6 1:51.9 6 30:55.0 1:20.1 8 25:17.4 1:04:20.2
 
Top

Male 25 to 29

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 20 Stephen Chriato Spring TX 154 26 3 4:11.9 0:24.1 1 21:31.3 0:56.1 1 17:45.4 44:49.0
2 23 Samm Wiggins Houston TX 160 27 2 3:15.1 1:07.9 3 26:48.2 0:23.8 2 13:47.8 45:23.0
3 24 Charles Roberts Wharton TX 11 25 1 3:13.7 1:21.8 2 22:43.7 1:03.3 3 17:03.3 45:26.0
4 83 Michael Borski Conroe TX 90 26 5 5:29.5 2:35.5 4 26:52.1 1:34.0 4 19:01.5 55:32.9
5 86 Allan De La Rosa Houston TX 155 29 4 5:05.8 2:22.2 5 29:05.5 1:25.2 5 18:44.4 56:43.2
 
Top

Female 30 to 34

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 36 Jessica Morrow Katy TX 1 31 1 3:03.1 0:51.6 2 23:49.0 0:51.0 1 18:45.6 47:20.4
2 37 Kaitlin Bentzinger Katy TX 85 34 9 4:46.5 0:48.5 3 22:56.5 0:41.6 2 18:15.2 47:28.5
3 44 Tiffany Mendelson Katy TX 132 34 4 3:49.1 0:55.8 1 22:55.8 0:48.8 3 19:48.1 48:17.7
4 52 Krystle McIntyre Sugar Land TX 145 34 6 3:56.3 0:59.6 6 27:13.7 0:46.5 4 16:35.4 49:31.6
5 60 Stacey Wright Houston TX 80 30 3 3:49.1 2:06.4 5 26:06.4 1:07.7 5 17:18.7 50:28.5
6 102 Megan Grohman Houston TX 24 32 2 3:41.5 1:39.6 4 26:30.3 1:40.5 6 27:20.0 1:00:52.0
7 106 Allison Sabins Brookshire TX 60 33 5 3:49.1 1:50.6 7 28:48.5 1:40.0 7 25:45.0 1:01:53.5
8 110 Ashley Hendrickson Porter TX 105 32 10 5:06.4 1:58.2 8 29:38.7 1:04.4 8 25:42.0 1:03:29.9
9 119 Shayla Andreas Spring TX 150 34 8 4:17.9 2:07.9 9 30:50.9 1:24.8 9 27:40.6 1:06:22.5
10 124 Stephanie Quijano Pasadena TX 93 30 11 5:17.7 2:03.5 11 49:25.6 1:25.0 10 16:06.0 1:14:17.9
11 125 Ashley Crane Huntsville TX 54 33 7 4:17.2 2:04.6 10 32:47.1 1:20.7 11 34:20.9 1:14:50.6
 
Top

Male 30 to 34

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 3 Benjamin Hilton Katy TX 156 34 1 2:58.2 0:52.1 1 19:20.4 0:53.1 1 13:34.5 37:38.5
2 46 Chad Snyder Jr Oklahoma City OK 49 30 5 3:45.5 1:35.6 2 23:48.5 0:54.4 2 18:32.9 48:37.1
3 85 Stephen Ulsh Richmond TX 144 34 2 3:30.4 2:18.8 4 31:31.8 1:19.3 3 17:51.3 56:31.7
4 100 Matt Grohman Houston TX 27 32 3 3:42.3 1:34.4 3 26:19.9 1:39.0 4 27:19.1 1:00:34.9
5 114 Justin Walton Missouri City TX 39 32 4 3:45.4 1:43.3 5 36:08.8 1:04.6 5 21:58.7 1:04:41.0
 
Top

Female 35 to 39

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 25 Anette Jensen The Woodlands TX 112 37 2 3:51.1 0:44.5 2 22:50.2 0:43.8 1 17:22.7 45:32.5
2 32 Lisa Plank Porter TX 38 35 4 3:59.8 0:56.9 3 22:33.5 0:47.7 2 18:26.4 46:44.5
3 53 Amie Quinn Spring TX 16 37 1 3:28.8 0:28.6 1 22:36.0 0:33.1 3 22:25.2 49:31.9
4 67 Tiffany Averette Spring TX 45 38 6 4:28.1 1:29.3 4 25:23.6 1:14.7 4 19:41.9 52:17.8
5 94 Kelley Stair Houston TX 6 37 5 4:26.1 1:44.6 5 27:49.7 1:08.0 5 22:58.6 58:07.2
6 99 Alisa Tijerina Houston TX 127 39 3 3:58.9 3:08.5 6 28:40.3 1:05.4 6 23:01.9 59:55.2
7 113 Alexia Dogani Houston TX 102 36 7 4:53.6 1:38.3 7 34:52.7 0:49.2 7 22:13.9 1:04:27.9
 
Top

Male 35 to 39

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 15 Luke Roberts Katy TX 4 35 2 3:30.4 0:44.2 2 24:03.4 0:34.5 1 14:36.7 43:29.4
2 41 Joshua Foster Spring TX 82 39 4 4:12.9 1:05.5 1 22:19.3 1:15.3 2 18:54.7 47:47.9
3 68 Derek Galyen Katy TX 44 37 1 3:27.5 1:38.2 3 25:46.9 1:01.8 3 20:59.4 52:54.0
4 81 Martin Simoncic Katy TX 159 38 3 4:12.1 1:35.4 4 28:45.2 1:26.0 4 19:08.4 55:07.2
 
Top

Female 40 to 44

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 39 Brandy Yurasek Richmond TX 140 44 1 4:10.5 1:49.3 1 22:31.8 1:35.2 1 17:36.3 47:43.3
2 45 Tamzin Bianchi Spring TX 67 44 2 4:13.3 1:15.5 2 23:55.1 0:34.8 2 18:31.2 48:30.0
3 101 Kathi Yost Magnolia TX 51 44 3 5:10.3 2:16.1 3 26:27.5 1:32.3 3 25:12.6 1:00:39.1
 
Top

Male 40 to 44

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 6 Jeff Bonifas Magnolia TX 29 44 9 4:08.1 0:26.2 1 19:20.1 0:52.5 1 14:07.9 38:55.0
2 12 Alfredo Tinajero Spring TX 147 41 1 3:18.0 0:56.1 5 22:25.6 0:21.8 2 15:48.6 42:50.3
3 16 Joseph Cabriana Spring TX 74 41 11 4:33.3 0:30.2 4 21:05.7 0:43.8 3 17:31.1 44:24.3
4 19 Robert Rudge Richmond TX 57 42 10 4:09.1 0:55.8 2 19:57.1 1:02.9 4 18:41.5 44:46.6
5 21 Kyle Quinn Spring TX 22 40 5 3:39.4 0:43.7 6 22:35.2 0:28.4 5 17:24.6 44:51.5
6 33 Richard Nath Katy TX 120 42 2 3:25.6 0:46.7 3 21:38.5 0:54.1 6 20:11.9 46:57.0
7 38 Vinod Kumar The Woodlands TX 71 40 14 5:33.9 1:21.3 9 21:49.0 2:01.6 7 16:44.4 47:30.3
8 40 Chris Bentzinger Katy TX 86 40 12 5:01.4 1:53.4 12 24:30.0 0:37.9 8 15:41.7 47:44.6
9 42 Will Mayes Conroe TX 79 41 7 4:04.5 1:09.6 8 23:14.6 0:54.6 9 18:24.9 47:48.4
10 47 Rodolfo Rivas The Woodlands TX 148 44 6 4:01.6 1:03.6 7 23:15.8 1:25.9 10 19:00.7 48:47.8
11 64 Micah Heilbrun Houston TX 26 43 3 3:31.5 2:36.4 13 26:46.4 1:12.1 11 17:20.1 51:26.6
12 65 Jeff Fraley Spring TX 65 40 8 4:05.6 2:03.7 11 25:09.1 1:09.1 12 19:05.1 51:32.7
13 73 Jonathan Sanders Spring TX 62 43 4 3:35.8 1:22.7 10 25:30.4 1:26.5 13 21:47.9 53:43.5
14 109 Christopher Bankston College Station TX 119 41 13 5:18.0 3:01.6 14 32:30.8 1:14.6 14 21:21.0 1:03:26.2
 
Top

Female 45 to 49

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 29 Susan Stevens Arlington TX 32 49 2 4:10.3 0:24.2 1 22:50.1 0:38.8 1 18:20.3 46:24.0
2 62 Raquel Furrer Houston TX 2 45 3 4:39.9 1:08.6 2 23:25.4 0:56.1 2 21:00.6 51:10.7
3 66 Donna Settle 124 48 6 4:54.7 1:48.3 3 24:38.8 1:46.8 3 18:42.6 51:51.4
4 76 Melanie Airey Richmond TX 59 47 1 3:58.7 1:30.4 4 27:48.7 1:57.6 4 19:10.5 54:26.0
5 117 Naz Kleiman Katy TX 96 49 4 4:44.0 2:09.0 5 32:34.9 0:44.4 5 25:46.7 1:05:59.2
6 121 Leslie Kurtz College Station TX 64 45 7 5:48.6 1:14.7 6 32:54.4 1:15.9 6 27:34.1 1:08:47.9
7 123 Ryan Healey Katy TX 40 47 5 4:51.2 1:39.5 7 38:31.2 1:19.9 7 24:57.2 1:11:19.3
 
Top

Male 45 to 49

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 5 Guillermo Locht Tomball TX 138 46 1 2:53.9 0:36.5 1 20:34.0 0:33.6 1 13:47.5 38:25.6
2 54 Paolo Biagi Spring TX 53 48 4 5:46.0 2:18.8 3 23:38.5 1:13.1 2 16:38.8 49:35.5
3 74 Rigo Trevino Lack Jackson TX 36 49 3 5:41.0 2:07.2 4 24:23.3 2:42.8 3 19:28.5 54:23.0
4 77 Alejandro Alvarez Katy TX 70 45 2 3:44.2 1:33.3 2 25:18.4 1:18.2 4 22:45.1 54:39.4
 
Top

Female 50 to 54

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 17 Mary Timoney College Station TX 17 53 1 3:55.4 0:50.0 1 21:09.1 0:45.3 1 17:47.8 44:27.8
2 50 Dawn Carlson-Scruggs Richmond TX 69 51 2 3:59.3 1:12.2 2 23:44.1 1:37.4 2 18:37.9 49:11.2
3 59 Wendy Freaney Katy TX 122 53 4 4:50.0 1:46.5 3 23:53.0 1:33.0 3 18:21.1 50:23.7
4 89 Gina Sessums Houston TX 89 51 5 4:52.0 6:55.2 4 25:25.9 0:51.5 4 19:27.1 57:31.9
5 120 Shannon Birchum Katy TX 113 50 3 4:20.8 3:20.8 5 31:25.7 0:43.4 5 27:08.4 1:06:59.3
 
Top

Male 50 to 54

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 8 Chris Madland Houston TX 141 54 2 3:58.4 0:38.3 1 18:32.8 0:44.7 1 17:11.9 41:06.3
2 30 Bill Sessums Houston TX 19 50 1 3:41.6 1:14.2 2 21:28.7 1:03.5 2 19:10.1 46:38.4
3 104 James Dolnik Houston TX 48 51 3 4:15.6 1:48.0 3 26:38.8 0:57.9 3 28:07.0 1:01:47.4
4 108 Rafael Guzman Cypress TX 143 53 4 4:53.7 1:56.2 4 28:11.1 1:18.0 4 26:47.7 1:03:06.8
 
Top

Female 55 to 59

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 115 Kelly Snyder Norman OK 98 56 1 5:49.6 1:42.6 1 30:58.7 0:37.0 1 25:38.4 1:04:46.6
 
Top

Male 55 to 59

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 14 Matt Korioth Katy TX 106 58 3 4:17.3 0:48.5 1 20:35.5 0:54.2 1 16:39.9 43:15.5
2 48 Fred Moore Katy TX 61 56 4 4:31.5 0:50.0 2 25:09.6 0:41.0 2 17:42.9 48:55.1
3 71 Chad Snyder Norman OK 66 57 1 3:50.5 2:15.5 3 25:33.5 0:46.1 3 20:58.5 53:24.3
4 87 Daniel McLaughlin The Woodlands TX 87 58 5 4:52.5 2:21.6 5 25:44.1 0:43.6 4 23:06.9 56:49.0
5 96 Russ Whisonant Missouri City TX 83 55 2 4:04.0 1:36.4 4 26:43.3 1:31.5 5 24:41.6 58:37.0
 
Top

Female 60 to 64

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 103 Carole Penning Houston TX 125 62 1 5:16.1 1:26.1 1 26:34.7 1:13.4 1 26:28.9 1:00:59.5
 
Top

Male 60 to 64

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 10 David Brimberry China Spring TX 128 60 1 4:00.4 0:52.6 1 21:51.7 0:52.7 1 14:46.5 42:24.0
2 51 Terry Miglicco Alvin TX 118 64 4 5:41.7 1:16.6 2 25:41.7 1:08.7 2 15:28.2 49:17.1
3 75 Donald Feeney Katy TX 103 61 3 5:30.2 3:21.2 3 24:56.2 1:54.7 3 18:41.3 54:23.6
4 92 Jerry Miglicco Alvin TX 117 63 2 4:35.6 2:01.7 4 29:35.2 0:43.8 4 20:50.7 57:47.2
 
Top

Female 65 to 69

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 126 Cathy Buchanan Missouri City TX 68 69 1 6:57.6 3:48.1 1 30:27.1 2:21.1 1 33:32.5 1:17:06.6
 
Top

Male 65 to 69

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 43 Don Koontz Conroe TX 92 66 3 4:55.2 0:58.1 2 23:35.8 0:54.3 1 17:28.8 47:52.4
2 61 Timothy Howard Houston TX 78 67 4 5:18.2 1:22.7 4 24:23.9 0:55.5 2 18:35.9 50:36.4
3 78 Robert Bullard Spring TX 56 69 2 4:30.8 1:02.5 3 24:41.2 0:55.3 3 23:42.4 54:52.5
 
Top

Male 70 to 74

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 90 Dean Fisher Houston TX 99 70 1 4:43.6 1:45.4 1 23:41.1 1:30.5 1 26:02.6 57:43.4
 

Clydesdale/Athena

Top

Female Overall Winners

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 4 Sabrina Behrens Richmond TX 37 41 1 3:49.3 0:43.1 1 25:28.2 1:30.4 1 27:17.2 58:48.4
 
Top

Male Overall Winners

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Julian Rangel Smithvillesmithville TX 142 32 1 4:19.1 0:24.9 1 22:31.0 0:38.5 1 20:44.4 48:38.1
 
Top

Male Masters Winners

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 2 Jim Stevens Arlington TX 58 51 1 3:51.5 0:28.9 1 24:43.7 0:38.4 1 19:48.2 49:30.9
 
Top

Female 99 and Under

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 5 Amanda Michan 153 31 1 4:45.7 1:22.3 1 27:17.0 1:16.7 1 28:27.7 1:03:09.7
 
Top

Male 99 and Under

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 3 Shane Revels Fulshear TX 107 32 1 3:36.8 1:14.7 1 24:03.2 1:54.3 1 24:37.3 55:26.5
 

Male Relay

Top

Male 99 and Under

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Aguilar Fulshear TX 136 14 1 5:38.0 1:35.8 1 28:26.1 0:48.9 1 22:38.0 59:07.0
 

Mixed Relay

Top

Mixed 0-99

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Beauty and the Beast Spring TX 115 50 2 3:37.5 0:25.5 1 17:38.4 0:51.7 1 13:38.4 36:11.7
2 2 Team B Katy TX 108 47 3 3:45.4 0:25.0 4 29:41.8 0:26.9 2 13:58.6 48:17.8
3 3 Are we DONE yet! Cypress TX 101 30 1 3:23.0 0:32.7 2 25:37.7 0:31.3 3 19:20.8 49:25.6
4 4 SWOLE MATES Houston TX 110 34 4 4:39.9 2:26.3 3 25:47.2 0:26.1 4 18:37.4 51:57.0
 

PC

Top

Male Overall Winners

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Markus Rossmeisl Cypress TX 43 49 1 4:20.5 1:18.2 1 28:45.8 1:16.4 1 25:22.9 1:01:04.0