2019 Silverlake Triathlon

Age Group Results

May 26, 2019


Results By Run Houston Timing Run Houston Timing


Men: Top Finishers 1-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-79
Women: Top Finishers 1-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69

Top

Female Overall Winners

  Total Total Swim T1 Bike T2 Run
Place Name Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Time Time Time Time Time
1 Ashley Tan 165 17 12 6 54:42.9 54:42.9 6:13.6 0:59.1 25:14.2 0:35.8 21:39.9
Top

Female Masters Winners

  Total Total Swim T1 Bike T2 Run
Place Name Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Time Time Time Time Time
1 Marcela Jaramillo 77 46 12 10 56:54.8 56:54.8 8:12.1 1:25.6 25:49.5 0:54.6 20:32.8
Top

Female 14 and Under

  Total Total Swim T1 Bike T2 Run
Place Name Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Time Time Time Time Time
1 Arina Connell 31 14 12 38 1:03:22.6 1:03:22.6 6:35.4 1:25.5 29:37.6 0:32.7 25:11.2
2 Elise Stringfellow 161 12 12 86 1:09:56.7 1:09:56.7 9:18.0 1:53.3 31:38.2 0:34.0 26:33.0
3 Julianna Bessire 16 13 12 110 1:14:29.8 1:14:29.8 9:52.2 1:49.8 30:35.9 0:39.4 31:32.4
4 Elizabeth Jones 204 12 12 153 1:22:41.7 1:22:41.7 10:08.4 2:38.7 31:41.6 1:57.3 36:15.3
5 Elizabeth Barnes 6 14 12 156 1:22:58.1 1:22:58.1 8:35.6 3:28.9 35:47.3 0:48.7 34:17.5
Top

Female 15 to 19

  Total Total Swim T1 Bike T2 Run
Place Name Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Time Time Time Time Time
1 Sarah Edelen 220 17 12 29 1:01:34.7 1:01:34.7 7:49.5 1:38.2 30:47.0 1:08.9 20:10.9
2 Chloe Smith 150 17 12 57 1:05:56.4 1:05:56.4 10:24.3 2:14.5 30:30.2 0:43.2 22:04.0
3 Olivia Barnes 229 15 12 144 1:21:08.3 1:21:08.3 6:38.6 3:17.8 34:19.7 0:47.2 36:04.8
4 Mckenzie Eaker 44 19 12 149 1:21:42.8 1:21:42.8 6:49.4 3:06.0 36:34.9 1:02.8 34:09.5
5 Ana Jones 202 15 12 154 1:22:42.7 1:22:42.7 10:03.2 2:24.9 31:18.0 2:16.7 36:39.6
Top

Female 20 to 24

  Total Total Swim T1 Bike T2 Run
Place Name Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Time Time Time Time Time
1 Madison Eaker 43 22 12 52 1:05:14.4 1:05:14.4 6:28.2 2:02.8 28:28.0 0:53.2 27:22.1
2 Fallon Oneal 123 23 12 136 1:19:49.1 1:19:49.1 9:15.1 2:06.5 30:24.0 1:08.1 36:55.2
Top

Female 25 to 29

  Total Total Swim T1 Bike T2 Run
Place Name Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Time Time Time Time Time
1 Madeline Sims 421 29 12 68 1:06:56.4 1:06:56.4 12:01.0 2:37.2 27:26.9 1:30.0 23:21.2
2 Christina Plaisance 132 29 12 73 1:07:20.9 1:07:20.9 11:22.9 2:20.9 26:29.6 1:48.4 25:19.0
3 Stacy Evans 48 28 12 124 1:17:10.2 1:17:10.2 10:45.7 3:45.5 33:53.6 1:17.5 27:27.6
4 Michelle Gilhousen 62 27 12 126 1:17:57.1 1:17:57.1 9:11.8 3:40.0 35:42.0 1:32.7 27:50.5
5 Kaitlin Doyle 201 27 12 134 1:19:25.2 1:19:25.2 10:39.9 2:52.0 31:59.6 2:11.2 31:42.4
6 Abigail Paz 126 28 12 170 1:26:19.7 1:26:19.7 14:42.0 5:39.8 33:28.2 1:37.7 30:51.8
7 Brittney Stribrny 160 29 12 183 1:29:56.8 1:29:56.8 11:15.0 5:45.7 37:02.8 3:50.4 32:02.6
8 Julia Simon 148 29 12 200 1:44:15.6 1:44:15.6 9:50.6 5:37.5 46:20.7 2:29.5 39:57.1
9 Samantha Evans 47 26 12 204 1:55:22.2 1:55:22.2 11:12.8 3:46.3 1:09:21.7 1:30.9 29:30.3
Top

Female 30 to 34

  Total Total Swim T1 Bike T2 Run
Place Name Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Time Time Time Time Time
1 Heather Henley 214 34 12 40 1:03:30.6 1:03:30.6 8:01.6 2:32.4 28:46.6 1:44.3 22:25.6
2 Erin Sullivan-Baca 164 30 12 92 1:11:12.4 1:11:12.4 10:02.6 2:04.0 30:50.6 1:23.6 26:51.3
3 Lori Purser 228 31 12 146 1:21:23.2 1:21:23.2 10:38.3 2:52.0 32:00.9 1:19.7 34:32.1
4 Nienke Van Leusen 182 31 12 148 1:21:38.4 1:21:38.4 11:50.2 4:09.4 33:21.5 1:12.5 31:04.7
5 Xanthe Soltero 155 31 12 167 1:25:48.2 1:25:48.2 12:06.4 2:44.8 34:06.9 1:01.7 35:48.2
Top

Female 35 to 39

  Total Total Swim T1 Bike T2 Run
Place Name Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Time Time Time Time Time
1 Nancy Arcoverde Cavalcanti 4 35 12 9 56:54.0 56:54.0 7:41.2 1:20.7 24:53.7 0:42.9 22:15.3
2 Danielle Cooper 32 35 12 31 1:02:08.0 1:02:08.0 7:35.2 2:01.5 27:32.0 1:41.3 23:17.9
3 Katie Rutherford 142 35 12 41 1:03:44.4 1:03:44.4 7:50.5 1:55.6 28:21.1 1:07.7 24:29.3
4 Maria Valle 181 39 12 44 1:03:58.7 1:03:58.7 8:45.3 2:11.7 28:17.2 1:01.2 23:43.2
5 Leah Anderson 218 36 12 45 1:04:09.5 1:04:09.5 8:56.8 3:27.6 27:42.6 0:58.3 23:04.0
6 Anette Jensen 79 37 12 56 1:05:55.6 1:05:55.6 9:20.8 1:49.2 27:44.3 1:09.2 25:52.0
7 Elizabeth Kenska 84 36 12 67 1:06:48.8 1:06:48.8 8:55.9 1:51.0 29:34.7 1:08.9 25:18.1
8 Sara Williams 190 38 12 125 1:17:13.2 1:17:13.2 10:27.9 3:23.2 34:51.3 1:37.9 26:52.6
9 Andrea Beerwinkle 12 37 12 127 1:18:04.4 1:18:04.4 9:04.4 2:41.5 34:02.4 1:04.7 31:11.2
10 Lina Mora 116 38 12 130 1:18:36.6 1:18:36.6 11:12.2 3:29.2 35:27.1 1:18.1 27:09.8
11 Deeandra Causey 27 35 12 185 1:30:00.5 1:30:00.5 14:42.9 4:00.8 32:17.8 3:11.1 35:47.8
12 Cherish Spencer 157 37 12 190 1:32:16.8 1:32:16.8 12:05.6 4:10.8 39:57.4 2:38.4 33:24.5
13 Pattie Galvan 57 39 12 196 1:39:10.4 1:39:10.4 22:14.3 5:13.6 37:13.4 3:22.2 31:06.8
Top

Female 40 to 44

  Total Total Swim T1 Bike T2 Run
Place Name Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Time Time Time Time Time
1 Joanna Schaefer-Nami 145 44 12 27 1:01:04.9 1:01:04.9 7:33.3 1:45.2 25:42.5 1:05.0 24:58.7
2 Becky Reger 135 41 12 28 1:01:34.0 1:01:34.0 9:17.7 2:09.1 27:21.3 1:14.1 21:31.6
3 Terrhan Dial 38 44 12 55 1:05:34.5 1:05:34.5 8:36.4 1:56.2 27:02.6 0:51.5 27:07.7
4 Lisset Mavarez 101 42 12 62 1:06:23.8 1:06:23.8 10:07.1 1:37.7 29:19.6 0:55.4 24:23.9
5 Marie Boykin 21 43 12 81 1:09:33.0 1:09:33.0 9:25.3 2:34.3 27:48.3 2:02.3 27:42.5
6 Annabel Howard 71 40 12 91 1:10:51.1 1:10:51.1 8:52.7 3:22.3 30:16.8 1:30.3 26:48.9
7 Heather Remark 137 41 12 109 1:14:23.3 1:14:23.3 12:30.7 2:40.1 29:51.2 1:28.5 27:52.6
8 Briana Sam 144 44 12 140 1:20:41.7 1:20:41.7 10:56.2 2:45.7 30:44.0 3:01.0 33:14.8
9 Shannon Cranson 34 40 12 157 1:23:07.6 1:23:07.6 11:28.7 3:07.2 32:31.8 1:56.2 34:03.5
10 Beverly Lovett 91 43 12 162 1:24:39.6 1:24:39.6 12:44.1 4:29.0 31:57.1 2:47.1 32:42.2
Top

Female 45 to 49

  Total Total Swim T1 Bike T2 Run
Place Name Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Time Time Time Time Time
1 Cristina Thibodeaux 169 46 12 12 57:55.8 57:55.8 6:40.7 1:10.7 26:02.3 0:42.6 23:19.3
2 Egin Sam 143 47 12 30 1:02:03.9 1:02:03.9 9:13.3 1:59.3 25:44.2 1:03.8 24:03.2
3 Brooke Whisenhunt 189 49 12 65 1:06:43.8 1:06:43.8 10:55.9 2:14.5 27:43.7 1:18.9 24:30.6
4 Elaine Ward 187 48 12 90 1:10:46.9 1:10:46.9 10:33.9 1:58.2 27:34.2 1:15.9 29:24.5
5 Veronica Oliveira 122 47 12 108 1:14:16.4 1:14:16.4 9:09.7 2:28.4 31:34.9 2:06.7 28:56.5
6 Michelle Jefferson 78 45 12 111 1:14:47.6 1:14:47.6 14:44.3 2:31.8 29:14.6 1:41.1 26:35.6
7 Keisha Benjamin 13 46 12 116 1:15:27.0 1:15:27.0 11:58.0 3:25.4 31:58.3 1:36.8 26:28.4
8 Daisy Luera 92 48 12 137 1:19:49.1 1:19:49.1 11:06.5 5:08.8 11:23.2 16:54.3 35:16.2
9 Carolyn Whitcomb 211 49 12 139 1:20:05.1 1:20:05.1 13:48.3 3:31.1 33:43.3 1:23.9 27:38.4
10 Nadia Pacheco 206 45 12 143 1:21:01.8 1:21:01.8 13:48.0 3:16.8 32:56.9 1:20.6 29:39.3
11 Leticia Vega 219 47 12 163 1:24:47.2 1:24:47.2 11:29.7 5:42.1 34:02.3 1:04.4 32:28.5
12 Maria Elizalde 197 47 12 175 1:26:55.9 1:26:55.9 18:26.1 2:54.1 35:32.9 1:57.6 28:05.1
13 Nadia Mohammed 113 49 12 182 1:29:50.5 1:29:50.5 11:31.7 3:12.7 34:34.0 2:18.8 38:13.0
14 Adriana Maxwell 102 48 12 198 1:42:33.6 1:42:33.6 12:35.5 4:55.1 36:08.8 2:47.0 46:06.9
Top

Female 50 to 54

  Total Total Swim T1 Bike T2 Run
Place Name Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Time Time Time Time Time
1 Lisa Penn 128 51 12 98 1:12:31.4 1:12:31.4 15:25.8 2:43.3 27:14.0 1:22.1 25:46.0
2 Stacey Millican 112 50 12 114 1:15:20.8 1:15:20.8 12:48.3 2:13.8 29:35.4 1:31.9 29:11.1
3 Catherine Gilbert 198 50 12 166 1:25:27.9 1:25:27.9 11:42.3 3:50.7 31:47.9 2:23.4 35:43.4
4 Tracey Younger 193 50 12 172 1:26:41.8 1:26:41.8 9:38.7 2:58.6 32:45.3 2:40.9 38:38.2
Top

Female 55 to 59

  Total Total Swim T1 Bike T2 Run
Place Name Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Time Time Time Time Time
1 Catherine Brown 23 56 12 48 1:04:42.0 1:04:42.0 10:16.4 2:29.4 26:11.9 1:15.0 24:29.0
2 Vicki Strouz 163 56 12 95 1:11:40.5 1:11:40.5 10:46.7 2:20.4 27:45.7 1:37.5 29:10.1
3 Nora Hahn 65 59 12 174 1:26:54.6 1:26:54.6 12:32.5 3:51.4 36:56.4 1:18.4 32:15.7
Top

Female 60 to 64

  Total Total Swim T1 Bike T2 Run
Place Name Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Time Time Time Time Time
1 Sandra Straup 159 61 12 22 59:34.8 59:34.8 8:09.4 1:24.9 25:38.6 0:58.7 23:22.9
2 Becky Pitre 207 63 12 99 1:12:43.0 1:12:43.0 10:49.1 2:19.3 29:14.5 1:07.4 29:12.6
3 Emily Sattler 209 64 12 142 1:20:54.7 1:20:54.7 11:43.3 2:50.8 32:57.7 1:14.6 32:08.1
4 Sheri McCoy 107 60 12 151 1:22:13.0 1:22:13.0 12:50.5 3:06.9 31:31.2 1:22.2 33:22.0
5 Dena Sokolow 153 63 12 187 1:30:36.4 1:30:36.4 12:12.3 3:33.3 38:08.8 1:23.9 35:18.0
6 Darlene George 60 62 12 201 1:46:27.4 1:46:27.4 14:06.7 5:06.4 42:03.0 1:13.4 43:57.7
Top

Female 65 to 69

  Total Total Swim T1 Bike T2 Run
Place Name Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Time Time Time Time Time
1 Janice McLaren 110 68 12 199 1:43:10.7 1:43:10.7 18:29.5 5:03.8 36:36.9 1:04.8 41:55.5
Top

Male Overall Winners

  Total Total Swim T1 Bike T2 Run
Place Name Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Time Time Time Time Time
1 Andrew Murray 117 17 10 1 47:43.9 47:43.9 5:45.7 1:07.0 23:41.2 0:50.0 16:19.7
Top

Male Masters Winners

  Total Total Swim T1 Bike T2 Run
Place Name Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Time Time Time Time Time
1 Franz Carstens 25 49 11 2 52:56.5 52:56.5 7:29.2 1:03.7 24:12.9 0:46.2 19:24.3
Top

Male 14 and Under

  Total Total Swim T1 Bike T2 Run
Place Name Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Time Time Time Time Time
1 Tommy Jones 203 14 10 33 1:02:50.5 1:02:50.5 7:45.2 2:48.7 26:06.1 1:32.9 24:37.4
2 Samuel Wen 188 14 10 60 1:06:12.8 1:06:12.8 5:59.2 4:06.7 35:05.3 0:55.1 20:06.4
3 Jack Lasco 88 14 10 71 1:07:18.3 1:07:18.3 8:28.9 3:14.1 30:37.0 0:37.7 24:20.5
4 Evan Stringfellow 162 14 10 103 1:13:23.8 1:13:23.8 8:26.4 2:16.1 30:04.2 0:53.7 31:43.1
5 Joshua Harris 66 13 10 155 1:22:49.2 1:22:49.2 12:17.9 4:29.5 28:22.2 2:14.3 35:25.1
6 Gus Dozier 41 14 10 171 1:26:23.0 1:26:23.0 13:26.6 2:27.1 32:05.1 0:48.7 37:35.3
7 Edvin Berglund 14 10 10 195 1:34:53.2 1:34:53.2 8:21.4 3:28.1 43:07.4 0:56.7 38:59.4
Top

Male 15 to 19

  Total Total Swim T1 Bike T2 Run
Place Name Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Time Time Time Time Time
1 Riccardo Colonello 30 15 10 5 54:14.6 54:14.6 6:50.9 1:44.4 25:29.5 0:38.2 19:31.5
2 Ryan Kuykendall 87 16 10 13 58:05.5 58:05.5 6:24.6 1:27.0 26:14.3 1:01.9 22:57.6
3 Ben Barnes 8 17 10 19 58:58.1 58:58.1 6:06.7 3:20.2 28:28.6 0:31.5 20:30.9
4 Paul Gallup 56 19 10 25 1:00:51.8 1:00:51.8 6:39.5 1:46.4 27:23.3 1:01.8 24:00.6
5 Kristian Urquhart 179 16 10 49 1:04:50.5 1:04:50.5 7:29.1 1:07.8 29:16.4 0:44.2 26:12.7
6 Kristoff Urquhart 178 19 10 101 1:13:17.9 1:13:17.9 8:00.4 1:19.2 28:23.2 0:46.1 34:48.9
7 Tanner Blackard 17 19 10 104 1:13:29.4 1:13:29.4 9:26.0 2:40.6 28:38.0 1:29.8 31:14.7
8 Braden Cook 215 17 10 132 1:19:18.7 1:19:18.7 10:02.1 6:00.9 32:11.2 1:24.1 29:40.3
Top

Male 20 to 24

  Total Total Swim T1 Bike T2 Run
Place Name Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Time Time Time Time Time
1 Peter Wynne 223 23 8 129 1:18:19.1 1:18:19.1 9:43.3 3:44.9 29:05.3 3:00.0 32:45.4
2 Daniel Maxwell 103 20 8 176 1:27:37.2 1:27:37.2 7:49.1 3:40.8 32:23.9 4:02.7 39:40.6
Top

Male 25 to 29

  Total Total Swim T1 Bike T2 Run
Place Name Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Time Time Time Time Time
1 Brendan Stone 158 26 8 7 55:03.8 55:03.8 6:00.4 2:10.1 26:19.2 1:18.4 19:15.5
2 Phillip McGee-Garcia 109 27 8 11 56:59.9 56:59.9 7:26.6 1:36.4 24:53.3 1:08.2 21:55.2
3 Massimiliano Giffuni 61 27 8 37 1:03:19.8 1:03:19.8 8:18.8 1:49.0 28:37.9 1:23.2 23:10.7
4 Gregory Snyder 152 27 8 54 1:05:34.5 1:05:34.5 7:41.5 3:45.3 29:31.5 1:22.4 23:13.5
5 Wesley Piwetz 131 28 8 58 1:05:59.4 1:05:59.4 9:14.1 3:18.5 27:06.5 0:48.5 25:31.6
6 Samm Wiggins 225 27 8 77 1:08:52.1 1:08:52.1 8:37.2 1:41.2 34:15.8 0:38.9 23:38.9
7 Blake Johnson 82 25 8 85 1:09:56.1 1:09:56.1 11:49.6 2:38.2 28:01.4 0:59.0 26:27.6
8 Robert Copeland 33 29 8 138 1:19:56.5 1:19:56.5 9:34.3 2:14.8 32:51.6 0:59.9 34:15.7
9 Adrian Martinez 98 27 8 164 1:25:04.6 1:25:04.6 18:34.7 2:07.7 30:39.4 2:37.7 31:04.9
10 Benjamin Barrows 9 28 8 179 1:29:10.6 1:29:10.6 11:18.8 4:21.9 35:20.3 5:00.5 33:09.1
11 Mohsen Fathi 49 26 8 180 1:29:46.9 1:29:46.9 21:15.6 4:27.0 30:09.2 2:44.1 31:10.8
12 Federico Venturi 185 25 8 193 1:34:15.9 1:34:15.9 17:08.1 4:12.2 34:47.4 1:37.7 36:30.3
13 Evan Wong 222 29 8 194 1:34:33.5 1:34:33.5 19:52.7 6:21.2 34:29.5 2:33.1 31:16.8
Top

Male 30 to 34

  Total Total Swim T1 Bike T2 Run
Place Name Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Time Time Time Time Time
1 Shawn Davenport 35 34 8 8 55:05.7 55:05.7 7:26.2 1:39.1 24:26.0 1:14.9 20:19.3
2 Brian Edman 45 31 8 17 58:31.7 58:31.7 7:41.5 1:53.0 24:25.7 1:08.2 23:23.1
3 Michael Vela 184 32 8 20 59:19.1 59:19.1 10:07.7 2:25.4 27:00.7 0:43.4 19:01.6
4 Juan Patino 125 34 8 26 1:00:52.2 1:00:52.2 7:29.2 1:59.4 25:19.9 1:08.3 24:55.2
5 Nicholas Plaisance 133 32 8 51 1:05:13.4 1:05:13.4 8:12.0 3:13.2 27:43.1 2:21.5 23:43.4
6 Russell Slootstra 149 32 8 72 1:07:20.2 1:07:20.2 10:30.7 2:03.5 27:01.5 1:26.4 26:17.9
7 Antonio Lopez 90 30 8 75 1:08:40.1 1:08:40.1 10:32.6 2:42.7 28:25.7 2:32.5 24:26.4
8 Christian Toepfer 171 34 8 89 1:10:24.2 1:10:24.2 9:20.4 2:30.9 29:54.0 2:33.4 26:05.3
9 Michael Jackson 75 32 8 107 1:14:03.1 1:14:03.1 11:59.5 2:37.3 27:21.9 1:40.5 30:23.7
10 Brent Delasalas 196 30 8 117 1:16:17.4 1:16:17.4 14:04.2 2:50.9 30:45.0 1:28.3 27:08.8
11 William Jackson 74 32 8 165 1:25:24.3 1:25:24.3 15:54.0 4:25.0 26:17.1 1:43.6 37:04.5
12 Carlos De Uriarte 36 31 8 173 1:26:49.1 1:26:49.1 10:27.1 5:46.1 32:47.3 2:31.5 35:17.0
13 Nicholas Turner 177 30 8 202 1:51:27.1 1:51:27.1 10:08.2 3:16.2 1:10:22.9 2:06.5 25:33.3
14 Danny Huynh 73 34 8 203 1:52:58.4 1:52:58.4 40:57.5 3:11.8 33:29.7 1:46.9 33:32.4
Top

Male 35 to 39

  Total Total Swim T1 Bike T2 Run
Place Name Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Time Time Time Time Time
1 Ben Cox 328 38 8 14 58:07.8 58:07.8 7:35.0 1:43.0 24:02.1 1:13.5 23:34.1
2 Victor Garcia 58 38 8 46 1:04:30.8 1:04:30.8 8:14.8 1:42.1 30:13.6 0:47.9 23:32.3
3 Chris Martin 96 39 8 47 1:04:40.9 1:04:40.9 11:03.9 2:05.4 25:17.7 2:20.0 23:53.9
4 Robert Hattala 68 36 8 96 1:11:50.2 1:11:50.2 11:34.1 2:38.4 28:31.8 1:50.4 27:15.3
5 Zachery Ross 140 35 8 118 1:16:29.7 1:16:29.7 8:58.5 2:13.0 39:38.3   25:39.9
6 Mark Bautsch 11 36 8 119 1:16:41.6 1:16:41.6 11:46.2 3:10.7 28:51.7 2:04.2 30:48.6
7 Marco Salfi 226 37 8 147 1:21:25.6 1:21:25.6 18:12.8 2:51.7 29:56.2 0:59.7 29:25.0
8 Jd Guzman 64 39 8 189 1:31:53.6 1:31:53.6 17:30.8 4:21.5 34:55.9 2:20.0 32:45.3
Top

Male 40 to 44

  Total Total Swim T1 Bike T2 Run
Place Name Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Time Time Time Time Time
1 Jeff Bonifas 19 44 8 15 58:20.3 58:20.3 9:47.4 1:14.2 24:18.9 1:18.3 21:41.3
2 Rodolfo Ocejo 120 43 8 24 1:00:33.3 1:00:33.3 8:47.2 2:19.7 25:16.7 1:16.6 22:53.0
3 Alessandro Cafasso 224 40 8 36 1:03:08.3 1:03:08.3 8:46.5 2:21.8 26:49.5 1:53.6 23:16.8
4 Eric Johnson 81 43 8 63 1:06:33.4 1:06:33.4 13:15.2 2:29.7 28:18.1 1:30.0 21:00.2
5 Brian Remark 136 43 8 66 1:06:45.8 1:06:45.8 10:37.3 3:48.2 27:44.7 1:20.2 23:15.1
6 Kelly Hartmann 67 40 8 70 1:06:59.0 1:06:59.0 7:45.8 2:31.2 26:08.8 2:09.4 28:23.5
7 Cedric Augot 5 41 8 76 1:08:48.5 1:08:48.5 11:08.9 1:40.3 28:28.6 1:00.9 26:29.7
8 Jarett Fields 52 44 8 83 1:09:44.9 1:09:44.9 11:33.7 2:23.8 27:40.9 1:26.4 26:40.0
9 Robert Rudge 208 42 8 87 1:09:59.9 1:09:59.9 12:59.3 2:36.3 24:34.5 1:40.4 28:09.3
10 Gregory Howard 72 42 8 94 1:11:30.3 1:11:30.3 13:55.9 3:30.8 29:52.1 1:03.6 23:07.7
11 Will Mayes 104 41 8 102 1:13:19.6 1:13:19.6 13:19.5 2:59.0 27:12.6 1:33.9 28:14.3
12 Oz Alcocer 2 42 8 128 1:18:09.8 1:18:09.8 9:32.7 2:33.0 32:42.7 2:23.7 30:57.5
13 Adam Johnson 199 44 8 135 1:19:29.1 1:19:29.1 9:11.3 5:06.8 30:00.5 1:37.4 33:32.9
14 Mark MacInerney 94 43 8 141 1:20:49.5 1:20:49.5 13:45.8 6:12.4 30:35.4 2:39.1 27:36.5
Top

Male 45 to 49

  Total Total Swim T1 Bike T2 Run
Place Name Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Time Time Time Time Time
1 Russell Sollock 154 47 11 16 58:21.3 58:21.3 7:21.9 2:10.8 24:46.2 1:00.8 23:01.4
2 Neil Blandford 18 46 11 21 59:30.1 59:30.1 9:49.9 1:18.0 22:49.2 0:55.9 24:37.0
3 Shafiq Jadallah 76 46 11 35 1:03:07.0 1:03:07.0 8:20.8 2:11.4 26:44.7 1:36.4 24:13.5
4 Jeffrey Tomz 173 48 11 39 1:03:26.2 1:03:26.2 7:57.8 2:32.3 25:50.4 1:59.5 25:06.0
5 Scott Boykin 20 49 11 43 1:03:57.7 1:03:57.7 8:00.6 3:06.3 24:00.5 2:14.0 26:36.1
6 Tom Jones 83 46 11 50 1:05:12.1 1:05:12.1 8:40.5 2:13.2 27:32.3 1:18.3 25:27.6
7 Patrick Valentz 180 45 11 53 1:05:18.1 1:05:18.1 7:52.7 2:35.0 26:18.6 2:08.8 26:22.6
8 Frank Piazza 130 46 11 64 1:06:35.6 1:06:35.6 8:19.4 2:30.0 26:19.6 1:26.0 28:00.4
9 Steven Cook 216 46 11 69 1:06:58.1 1:06:58.1 11:18.7 3:16.9 26:29.7 1:49.1 24:03.5
10 Matthew Higgs 69 46 11 93 1:11:20.3 1:11:20.3 10:14.9 3:10.2 28:14.3 1:21.4 28:19.4
11 Usban Delgado 37 46 11 97 1:11:53.6 1:11:53.6 13:24.6 3:32.1 28:07.4 1:36.2 25:13.1
12 Tony Pham 129 47 11 121 1:16:51.0 1:16:51.0 12:01.1 3:23.4 26:10.5 2:30.2 32:45.6
13 Angel Martinez Interiano 100 47 11 123 1:17:09.5 1:17:09.5 7:52.1 1:54.1 46:24.3 0:51.8 20:07.1
14 Thomas Scire 147 45 11 131 1:18:51.3 1:18:51.3 13:03.9 4:26.5 28:27.6 2:41.1 30:12.1
15 Ted Wang 186 47 11 150 1:22:00.8 1:22:00.8 10:24.5 4:27.6 35:07.5 2:31.4 29:29.7
16 Henry Tang 167 48 11 168 1:26:08.5 1:26:08.5 16:11.6 4:23.8 35:12.2 2:09.1 28:11.6
17 Tom Doan 39 49 11 177 1:27:54.1 1:27:54.1 16:11.5 5:32.1 30:43.8 1:52.0 33:34.6
18 Patrick Donart 40 47 11 178 1:28:07.4 1:28:07.4 15:04.4 5:35.5 31:26.6 1:41.8 34:19.1
19 Ryan Schneider 210 45 11 181 1:29:47.2 1:29:47.2 13:49.6 4:33.8 36:31.1 1:09.5 33:43.0
Top

Male 50 to 54

  Total Total Swim T1 Bike T2 Run
Place Name Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Time Time Time Time Time
1 Mark Speets 156 51 11 3 53:40.6 53:40.6 7:52.6 1:28.0 24:29.6 0:51.7 18:58.5
2 Robert Montgomery 115 54 11 18 58:40.6 58:40.6 9:32.0 1:40.5 23:56.8 0:59.1 22:32.1
3 Robert Penn 127 53 11 23 59:50.2 59:50.2 9:20.2 1:40.7 23:16.6 0:55.4 24:37.1
4 Johannes Keus 85 53 11 32 1:02:13.1 1:02:13.1 9:02.1 1:56.9 23:24.3 1:41.0 26:08.6
5 Art Waggoner 213 53 11 34 1:03:04.6 1:03:04.6 8:49.9 1:57.4 25:14.9 1:08.0 25:54.2
6 Greg McAuley 105 54 11 42 1:03:51.6 1:03:51.6 9:30.8 2:00.9 24:23.1 1:17.8 26:38.7
7 James Martinez 99 52 11 61 1:06:21.4 1:06:21.4 11:36.0 3:05.9 27:31.0 0:58.1 23:10.2
8 Richard Tan 166 54 11 78 1:09:24.4 1:09:24.4 9:42.3 1:37.3 25:03.1 1:06.4 31:55.1
9 Jerry Lasco 89 52 11 79 1:09:29.1 1:09:29.1 8:54.2 3:17.2 29:09.7 1:29.3 26:38.5
10 Pablo Conrad 221 51 11 105 1:13:29.4 1:13:29.4 11:34.8 2:48.7 31:45.3 1:22.9 25:57.5
11 Sean Blackwell 195 53 11 113 1:15:10.2 1:15:10.2 11:39.1 3:26.4 30:16.9 1:53.4 27:54.3
12 Chris Williams 200 54 11 115 1:15:24.0 1:15:24.0 11:44.3 3:00.1 29:17.9 2:50.2 28:31.3
13 David Jensen 80 54 11 133 1:19:24.3 1:19:24.3 9:32.9 5:36.2 33:39.4 1:36.9 28:58.8
14 Erik Berglund 15 53 11 159 1:23:41.9 1:23:41.9 8:31.2 3:15.5 36:19.6 0:46.8 34:48.6
15 George Ferrie 51 53 11 169 1:26:12.7 1:26:12.7 18:03.7 5:28.8 30:06.9 2:19.5 30:13.7
16 Rafael Guzman 63 53 11 184 1:29:57.1 1:29:57.1 12:53.1 3:13.9 33:40.3 2:13.2 37:56.4
17 Anthony Edwards 46 54 11 197 1:41:22.2 1:41:22.2 19:36.4 4:47.2 46:52.1 1:17.4 28:48.8
Top

Male 55 to 59

  Total Total Swim T1 Bike T2 Run
Place Name Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Time Time Time Time Time
1 Ronald Bradshaw 22 57 11 59 1:06:08.4 1:06:08.4 8:07.1 1:56.0 26:40.0 1:33.4 27:51.7
2 Michael Kuykendall 86 58 11 80 1:09:29.3 1:09:29.3 11:09.5 2:25.0 27:36.8 1:52.5 26:25.2
3 Hai Nguyen 119 55 11 88 1:10:01.4 1:10:01.4 13:20.3 1:53.8 25:55.9 1:58.2 26:53.1
4 Tom Garrity 59 56 11 100 1:13:13.0 1:13:13.0 11:11.9 3:47.0 29:10.4 2:06.4 26:57.2
5 Stuart McClung 106 58 11 106 1:14:00.1 1:14:00.1 9:57.9 3:30.8 27:53.3 2:07.7 30:30.2
6 Gary Schmalfeldt 146 58 11 145 1:21:22.1 1:21:22.1 15:30.0 3:51.5 31:12.2 1:04.5 29:43.7
7 Homer Franklin 54 56 11 152 1:22:15.9 1:22:15.9 13:18.7 3:14.3 34:49.3 1:06.3 29:47.2
8 Todd Wishneski 191 56 11 160 1:24:00.5 1:24:00.5 12:07.2 3:52.8 30:23.0 2:14.0 35:23.3
9 Chris Toepfer 172 59 11 186 1:30:07.4 1:30:07.4 12:05.6 3:43.0 33:18.3 2:07.1 38:53.2
10 Rick Veal 183 58 11 192 1:33:29.0 1:33:29.0 9:14.2 3:59.3 38:29.0 2:37.3 39:09.0
Top

Male 60 to 64

  Total Total Swim T1 Bike T2 Run
Place Name Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Time Time Time Time Time
1 Tim Tirlia 170 60 11 74 1:07:50.5 1:07:50.5 11:45.9 2:28.6 26:04.3 1:40.3 25:51.2
2 Michael Gallup 55 63 11 84 1:09:53.4 1:09:53.4 9:17.4 2:52.0 28:14.6 1:13.8 28:15.4
3 Roberto Tepichin 168 64 11 112 1:14:53.6 1:14:53.6 11:26.5 2:10.1 33:13.3 1:21.3 26:42.3
4 Tom Marshall 95 60 11 191 1:32:54.0 1:32:54.0 12:05.9 6:09.7 42:45.1 2:54.4 28:58.7
Top

Male 65 to 69

  Total Total Swim T1 Bike T2 Run
Place Name Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Time Time Time Time Time
1 Jack Alexander 3 65 11 4 53:56.5 53:56.5 6:54.2 1:27.8 23:46.9 0:44.4 21:03.0
2 Donald Cavanaugh 28 65 11 82 1:09:43.0 1:09:43.0 13:16.5 2:03.7 27:18.1 0:44.7 26:19.8
3 Brede Klefos 205 65 11 120 1:16:42.9 1:16:42.9 10:39.5 2:30.6 29:01.2 1:20.6 33:10.8
4 Leland Pritchard 134 65 11 158 1:23:20.8 1:23:20.8 14:07.9 3:57.3 32:10.2 3:18.2 29:47.0
5 Mario Yearwood 192 65 11 161 1:24:30.9 1:24:30.9 12:57.8 2:52.4 31:06.0 1:49.9 35:44.7
Top

Male 70 to 74

  Total Total Swim T1 Bike T2 Run
Place Name Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Time Time Time Time Time
1 Dan Bartley 10 70 11 122 1:17:05.3 1:17:05.3 11:07.2 3:33.2 30:43.2 2:12.4 29:29.0
2 David Mowry 227 70 8 205 1:58:20.6 1:58:20.6 15:44.1 5:24.3 39:57.8 1:35.0 55:39.2
Top

Male 75 to 79

  Total Total Swim T1 Bike T2 Run
Place Name Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Time Time Time Time Time
1 Robert Snider 151 76 11 188 1:30:56.0 1:30:56.0 19:44.8 3:15.5 31:07.4 2:03.8 34:44.3