HCAL XC

October 20, 2018


Results By Race Management Systems, Inc.

Overall Finish List - Boys

Boys Varsity 5K


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1  (< 5)    829  Horacio Espinoza      Kipp Generations                        17:14.6  5:34/M      
    2      1    620  Fabrizio Alejo        YP Gulfton                              17:40.4  5:42/M      
    3      2    626  Felipe Saldierna      YP Gulfton                              17:48.9  5:45/M      
    4      3    624  Juan Hernandez        YP Gulfton                              18:11.9  5:52/M      
    5      4    612  Luis Mejia            YP East End                             18:25.3  5:56/M      
    6      5    621  Milton Balleza        YP Gulfton                              18:27.0  5:57/M      
    7      6    643  Ethan Morales         YP-SE                                   18:33.1  5:59/M      
    8      7    613  Kevin Quintana        YP East End                             18:45.4  6:03/M      
    9      8    623  Demari Haynes         YP Gulfton                              18:48.6  6:04/M      
   10  (< 5)    627  Luis Molina           YP Northside                            18:52.7  6:05/M      
   11      9    638  Matthew Castro        YP-SE                                   18:55.5  6:06/M      
   12     10    637  Maximiliano Alvarado  YP-SE                                   18:59.2  6:07/M      
   13  (< 5)    635  Brandon Villafuerte   YP White Oak                            19:08.5  6:10/M      
   14     11    640  Matthew Garcia        YP-SE                                   19:12.7  6:12/M      
   15     12    642  Andrew Mata           YP-SE                                   19:26.7  6:16/M      
   16     13    625  Sergio Mata           YP Gulfton                              19:29.3  6:17/M      
   17     14    639  Marc Garcia           YP-SE                                   19:37.4  6:20/M      
   18     15    641  Ryan Garcia           YP-SE                                   19:42.7  6:21/M      
   19     16    653  Pablo Rodriguez       YP North Central                        19:53.0  6:25/M      
   20     17    614  Juan Rojas            YP East End                             19:58.3  6:26/M      
   21     18    622  Joseph Dominguez      YP Gulfton                              20:03.5  6:28/M      
   22     19    608  Angel Portilla        YP East End                             20:07.6  6:29/M      
   23  (< 5)    630  Samuel Rivera         YP Northside                            20:10.1  6:30/M      
   24     20    647  Moises Castro         YP North Central                        20:12.0  6:31/M      
   25  (< 5)    644  Jose Gonzalez         YP-SW                                   20:17.7  6:33/M      
   26     21    649  Juan Jimenez          YP North Central                        20:19.1  6:33/M      
   27  (< 5)    646  Chris Ortega          YP-SW                                   20:25.8  6:35/M      
   28  (< 5)    909  Edgar Cepeda          YP North Forest                         20:26.8  6:35/M      
   29  (< 5)    830  Andrew Garza          Kipp Generations                        20:30.5  6:37/M      
   30     22    619  Fabian Solache        YP Fifth Ward                           20:31.8  6:37/M      
   31  (< 5)    631  Hector Garcia         YP West                                 20:39.1  6:40/M      
   32  (< 5)    645  Adrian Lopez          YP-SW                                   20:41.2  6:40/M      
   33  (< 5)    910  Alexander Cardenas    YP North Forest                         21:09.3  6:49/M      
   34     23    616  Victor Garcia         YP Fifth Ward                           21:09.4  6:49/M      
   35     24    610  Pedro Diaz            YP East End                             21:19.0  6:53/M      
   36  (< 5)    634  Noe Lara              YP White Oak                            21:32.2  6:57/M      
   37  (< 5)    636  Reymond Martinez      YP White Oak                            21:41.2  7:00/M      
   38  (< 5)    839  David Alvarado        YP Southwest                            21:45.7  7:01/M      
   39  (< 5)    628  Ricardo Ayala         YP Northside                            22:00.5  7:06/M      
   40     25    618  Jaime Sierra          YP Fifth Ward                           22:12.8  7:10/M      
   41  (< 5)    840  Carlos Banegas        YP Southwest                            22:17.2  7:11/M      
   42     26    650  Francisco Jiminez     YP North Central                        22:18.9  7:12/M      
   43     27    609  Adrian Cardenas       YP East End                             22:38.7  7:18/M      
   44     28    611  Alberto Matamoros     YP East End                             22:48.9  7:21/M      
   45     29    648  Jose Garcia           YP North Central                        22:54.1  7:23/M      
   46  (< 5)    841  Brandon Martinez      YP Southwest                            22:57.3  7:24/M      
   47  (< 5)    842  Juan Delgadillo       YP Southwest                            23:04.7  7:26/M      
   48     30    651  Simon Puga            YP North Central                        23:13.1  7:29/M      
   49     31    615  Rivaldo Mendez        YP Fifth Ward                           23:25.6  7:33/M      
   50     32    617  Ruben Rangel          YP Fifth Ward                           23:40.4  7:38/M      
   51  (< 5)    629  Joel Perez            YP Northside                            23:52.5  7:42/M      
   52     33    652  Anthony Ramos         YP North Central                        26:11.1  8:27/M      



Overall Finish List - Boys

Boys Middle School


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1    714  Saul Ibarra           MS_Yes Prep-SE                          11:29.7  5:45/M      
    2  (< 5)    703  Jeferson Garcia       YP White Oak                            11:45.3  5:53/M      
    3      2    717  Daniel Tornes         MS_Yes Prep-SE                          11:54.0  5:57/M      
    4  (< 5)    658  Juan Zaleta           YP Fifth Ward                           12:06.5  6:03/M      
    5      3    712  Adrian Araujo         MS_Yes Prep-SE                          12:34.1  6:17/M      
    6      4    670  Oscar Garcia          YP North Central                        12:34.4  6:17/M      
    7      5    718  Lisandro Velcid       MS_Yes Prep-SE                          12:36.2  6:18/M      
    8      6    674  Alan Robles           YP North Central                        12:50.8  6:25/M      
    9  (< 5)    705  Christopher Martinez  YP White Oak                            12:54.4  6:27/M      
   10      7    713  Xavier Gonzalez       MS_Yes Prep-SE                          13:01.4  6:31/M      
   11      8    672  Nahum Hernandez       YP North Central                        13:08.3  6:34/M      
   12  (< 5)    689  Juan Alonso           YP Southside                            13:10.9  6:35/M      
   13      9    715  Jose Munoz            MS_Yes Prep-SE                          13:32.4  6:46/M      
   14  (< 5)    702  Frank Espericuete     YP White Oak                            13:39.4  6:50/M      
   15     10    716  Ivan Sanchez          MS_Yes Prep-SE                          13:43.8  6:52/M      
   16     11    675  Fidel Zavala          YP North Central                        13:48.1  6:54/M      
   17     12    669  Jose Duran            YP North Central                        13:53.7  6:57/M      
   18     13    671  Jose Gomez            YP North Central                        14:01.5  7:01/M      
   19     14    685  Alexander Rodriguez   YP Northside                            14:05.9  7:03/M      
   20  (< 5)    690  Zachariah Dunn        YP Southside                            14:22.4  7:11/M      
   21     15    699  Isarel Mireles        YP Southwest                            14:25.0  7:13/M      
   22  (< 5)    706  Elvin Melara          YP White Oak                            14:26.2  7:13/M      
   23  (< 5)    711  Jose Iracheta         YP East End                             14:34.0  7:17/M      
   24  (< 5)    710  Angel Gonzales        YP East End                             14:36.3  7:18/M      
   25  (< 5)    661  Kevin Rios            KIPP Connect                            14:44.6  7:22/M      
   26     16    697  Gael Leyva            YP Southwest                            14:57.2  7:29/M      
   27     17    694  Oscar Amaya           YP Southwest                            15:06.7  7:33/M      
   28     18    698  Kevin Martinez        YP Southwest                            15:09.6  7:35/M      
   29     19    700  Joshua Villa          YP Southwest                            15:19.8  7:40/M      
   30  (< 5)    657  Julio Nazario         YP Fifth Ward                           15:22.6  7:41/M      
   31     20    683  Francisco Molina      YP Northside                            15:29.5  7:45/M      
   32     21    682  Oscar Castaneda       YP Northside                            15:40.7  7:50/M      
   33  (< 5)    709  Joseph Garcia         YP East End                             15:53.7  7:57/M      
   34  (< 5)    681  Kaleb Rodriguez       YP Northline                            16:35.5  8:18/M      
   35  (< 5)    665  Luis Miranda          YP Gulfton                              16:54.3  8:27/M      
   36  (< 5)    678  Camron Johnson        YP North Forest                         17:13.4  8:37/M      
   37     22    696  Rene Flores           YP Southwest                            17:19.3  8:40/M      
   38     23    687  Ladainian Schultz     YP Northside                            17:36.4  8:48/M      
   39  (< 5)    655  Calvin Hampton        YP Fifth Ward                           17:51.1  8:56/M      
   40  (< 5)    660  Willie Madrid         KIPP Connect                            17:55.9  8:58/M      
   41  (< 5)    662  John Brenis           YP Gulfton                              18:05.4  9:03/M      
   42  (< 5)    663  Michael Loarca        YP Gulfton                              18:10.7  9:05/M      
   43     24    688  Stephen Segundo       YP Northside                            18:12.8  9:06/M      
   44  (< 5)    680  Andrew Valien         YP North Forest                         18:19.8  9:10/M      
   45     25    684  Christian Reyes       YP Northside                            18:37.0  9:19/M      
   46     26    686  Joseph Salinas        YP Northside                            18:39.9  9:20/M      
   47  (< 5)    701  Christian Trinidad    YP West                                 18:55.3  9:28/M      

Team Summary Report - Boys

Boys Varsity 5K


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 YP Gulfton                             19               1   2   3   5   8  13  18         
        Top  5 Times: 1:30:56.9

    2 YP-SE                                  48               6   9  10  11  12  14  15         
        Top  5 Times: 1:35:07.5

    3 YP East End                            71               4   7  17  19  24  27  28         
        Top  5 Times: 1:38:35.9

    4 YP North Central                      112              16  20  21  26  29  30  33         
        Top  5 Times: 1:45:37.3

    5 YP Fifth Ward                         133              22  23  25  31  32                 
        Top  5 Times: 1:51:00.2

 Inc. YP Northside                         4 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. YP West                              1 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. YP White Oak                         3 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. YP-SW                                3 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. YP North Forest                      2 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. YP Southwest                         4 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Kipp Generations                     2 finishers                                          
        Top  5 Times: 

Team Summary Report - Boys

Boys Middle School


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 MS_Yes Prep-SE                         18               1   2   3   5   7   9  10         
        Top  5 Times: 1:01:35.7

    2 YP North Central                       41               4   6   8  11  12  13             
        Top  5 Times: 1:06:15.4

    3 YP Southwest                           85              15  16  17  18  19  22             
        Top  5 Times: 1:14:58.6

    4 YP Northside                          102              14  20  21  23  24  25  26         
        Top  5 Times: 1:21:05.5

 Inc. YP East End                          3 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. YP Fifth Ward                        3 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. YP Gulfton                           3 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. YP West                              1 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. YP White Oak                         4 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. KIPP Connect                         2 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. YP North Forest                      2 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. YP Northline                         1 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. YP Southside                         2 finishers                                          
        Top  5 Times: 


Overall Finish List - Girls

Girls Varsity


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1    724  Naomi Rivas           YP East End                             13:49.5  6:55/M      
    2  (< 5)    749  Gladys Campos         YP White Oak                            13:56.8  6:58/M      
    3      2    751  Brisa Contreras       YP-SE                                   14:21.3  7:11/M      
    4      3    768  Janelli Morones       YP North Central                        14:27.6  7:14/M      
    5      4    769  Jessica Zavala        YP North Central                        14:28.8  7:14/M      
    6      5    737  Ashly Teyes           YP Gulfton                              14:45.5  7:23/M      
    7      6    726  Geraldine Villagomez  YP East End                             14:50.2  7:25/M      
    8  (< 5)    835  Valerie Trevino       Kipp Generations                        15:08.0  7:34/M      
    9      7    734  Jacqueline Rodriguez  YP Gulfton                              15:10.7  7:35/M      
   10      8    739  Jhovanna Striever     YP Northside                            15:18.1  7:39/M      
   11      9    750  Angelica Ayala        YP-SE                                   15:21.1  7:41/M      
   12     10    755  Maiya Hernandez       YP-SE                                   15:22.8  7:41/M      
   13     11    735  Lluvia Rodriguez      YP Gulfton                              15:24.5  7:42/M      
   14     12    752  Amanda Flores         YP-SE                                   15:30.1  7:45/M      
   15  (< 5)    747  Leslie H              YP West                                 15:39.2  7:50/M      
   16     13    759  Daniela Diaz          YP-SW                                   15:45.1  7:53/M      
   17  (< 5)    731  April Sustaita        YP Fifth Ward                           15:53.6  7:57/M      
   18     14    756  Tonya Hernandez       YP-SE                                   15:56.8  7:58/M      
   19     15    725  Samantha Trevino      YP East End                             15:57.5  7:59/M      
   20     16    736  Jacqueline Salinas    YP Gulfton                              16:05.4  8:03/M      
   21     17    754  Debanhi Guerrero      YP-SE                                   16:10.1  8:05/M      
   22     18    753  Karen Flores          YP-SE                                   16:15.8  8:08/M      
   23  (< 5)    836  Marissa Hernandez     Kipp Generations                        16:16.6  8:08/M      
   24     19    722  Celeste Lopez         YP East End                             16:20.1  8:10/M      
   25     20    721  Karina Hernandez      YP East End                             16:28.0  8:14/M      
   26     21    720  Mia Dominguez         YP East End                             16:35.3  8:18/M      
   27     22    740  Nicole Enriquez       YP Northside                            16:36.0  8:18/M      
   28     23    732  Melany Bernal         YP Gulfton                              16:39.8  8:20/M      
   29     24    758  Tania Cabrera         YP-SW                                   16:41.6  8:21/M      
   30     25    723  Thania Muniz          YP East End                             16:43.6  8:22/M      
   31     26    762  Azenet Tejada         YP-SW                                   16:48.7  8:24/M      
   32     27    765  Nalanie Benitez       YP North Central                        17:04.1  8:32/M      
   33     28    766  Mariana Chavez        YP North Central                        17:16.1  8:38/M      
   34     29    761  Mariana Martinez      YP-SW                                   17:19.2  8:40/M      
   35     30    733  Nathaly Garcia        YP Gulfton                              17:21.4  8:41/M      
   36     31    742  Carla Martinez        YP Northside                            17:25.5  8:43/M      
   37     32    738  Yoana Zetino          YP Gulfton                              17:27.3  8:44/M      
   38  (< 5)    719  Claudia Trevino       YP Brays Oaks                           17:40.5  8:50/M      
   39     33    757  Victoria Arevalo      YP-SW                                   17:48.3  8:54/M      
   40     34    744  Dania Ramirez         YP Northside                            17:50.3  8:55/M      
   41     35    743  Emily Perez           YP Northside                            17:55.3  8:58/M      
   42  (< 5)    730  Angeles Perez         YP Fifth Ward                           17:58.5  8:59/M      
   43  (< 5)    727  Ashley Silva          YP Fifth Ward                           18:23.3  9:12/M      
   44     36    764  Christina Ambrosio    YP North Central                        18:32.4  9:16/M      
   45     37    745  Maria Rocha           YP Northside                            18:33.5  9:17/M      
   46     38    763  Damaris Trinidad      YP-SW                                   18:44.6  9:22/M      
   47     39    741  Denali Lopez          YP Northside                            20:26.8 10:13/M      



Overall Finish List - Girls

Girls Middle School


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1    825  Jeanine Moreno        MS_Yes Prep-SE                          14:08.7  7:04/M      
    2      2    785  Karissa Diaz          YP North Central                        14:38.5  7:19/M      
    3      3    801  Sarahy Alvarado       YP Northside                            15:05.5  7:33/M      
    4      4    786  Lucia Diaz            YP North Central                        15:07.7  7:34/M      
    5      5    787  Miranda Garza         YP North Central                        15:07.9  7:34/M      
    6      6    789  Jocelyn Regino        YP North Central                        15:11.4  7:36/M      
    7  (< 5)    821  Jesenya Ruiz          YP East End                             15:14.8  7:37/M      
    8      7    822  Miranda Cruz          MS_Yes Prep-SE                          15:33.8  7:47/M      
    9      8    803  Bianka Enriquez       YP Northside                            15:46.0  7:53/M      
   10      9    812  Kimberly Grace        YP Southwest                            15:55.6  7:58/M      
   11     10    804  Soazca Gomez          YP Northside                            15:58.9  7:59/M      
   12     11    779  Yolette Najera        KIPP Connect                            16:00.6  8:00/M      
   13     12    827  Valerie Varela        MS_Yes Prep-SE                          16:08.1  8:04/M      
   14  (< 5)    818  Lesly Campos          YP White Oak                            16:09.5  8:05/M      
   15     13    828  Vivian Varela         MS_Yes Prep-SE                          16:23.4  8:12/M      
   16  (< 5)    784  Daniela Menendez      YP Gulfton                              16:32.1  8:16/M      
   17     14    805  Brianna MacIel        YP Northside                            16:37.2  8:19/M      
   18  (< 5)    799  Fanny Caceres         YP Northline                            16:44.0  8:22/M      
   19     15    806  Joslynn Ramirez       YP Northside                            16:47.9  8:24/M      
   20     16    813  Esmeralda Revilla     YP Southwest                            16:51.1  8:26/M      
   21     17    807  Kathy Sanchez         YP Northside                            17:00.2  8:30/M      
   22     18    814  Yasmin Sierra         YP Southwest                            17:00.9  8:30/M      
   23     19    826  Dayanara Rodriguez    MS_Yes Prep-SE                          17:02.6  8:31/M      
   24  (< 5)    819  Yajaira Medrano       YP White Oak                            17:09.5  8:35/M      
   25     20    815  Jade Solis            YP Southwest                            17:15.9  8:38/M      
   26     21    776  Adriana Garcia        KIPP Connect                            17:19.4  8:40/M      
   27     22    781  Ximena Sosa           KIPP Connect                            17:20.1  8:40/M      
   28  (< 5)    771  Desiree Herrera       YP Fifth Ward                           17:33.3  8:47/M      
   29  (< 5)    772  Josselin Martinez     YP Fifth Ward                           17:34.3  8:47/M      
   30     23    788  Natilee Ornelas       YP North Central                        17:43.2  8:52/M      
   31     24    791  Brianna Trevino       YP North Central                        17:50.3  8:55/M      
   32     25    794  Joshalin Harris       YP North Forest                         18:22.0  9:11/M      
   33     26    792  Kaila'H Shelton       YP North Forest                         18:23.5  9:12/M      
   34     27    810  Nerissa Alvarez       YP Southwest                            18:24.9  9:12/M      
   35     28    809  Lizeth Aguilar        YP Southwest                            18:33.5  9:17/M      
   36     29    797  Prynces Robinson      YP North Forest                         18:33.6  9:17/M      
   37     30    811  Michelle Arauz        YP Southwest                            18:48.7  9:24/M      
   38     31    802  Gabriela Botello      YP Northside                            19:04.2  9:32/M      
   39     32    793  Tilysia Fuller        YP North Forest                         19:04.4  9:32/M      
   40     33    777  Jessica H             KIPP Connect                            19:24.7  9:42/M      
   41  (< 5)    874  Susana Velasquez      YP West                                 19:26.0  9:43/M      
   42     34    823  Natalie Hernandez     MS_Yes Prep-SE                          19:32.9  9:46/M      
   43     35    824  Antonella Madrid      MS_Yes Prep-SE                          19:49.4  9:55/M      
   44     36    790  Valeria Torres        YP North Central                        19:53.6  9:57/M      
   45     37    798  Kemille Williams      YP North Forest                         19:59.5 10:00/M      
   46  (< 5)    800  Alexa Medrano         YP Northline                            20:12.3 10:06/M      
   47     38    796  Niyah Johnson         YP North Forest                         20:45.6 10:23/M      
   48     39    780  Allison Rios          KIPP Connect                            20:48.5 10:24/M      
   49     40    778  Mayara Lumbi          KIPP Connect                            21:41.5 10:51/M      

Team Summary Report - Girls

Girls Varsity


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 YP-SE                                  47               2   9  10  12  14  17  18         
        Top  5 Times: 1:16:32.3

    2 YP East End                            61               1   6  15  19  20  21  25         
        Top  5 Times: 1:17:25.5

    3 YP Gulfton                             62               5   7  11  16  23  30  32         
        Top  5 Times: 1:18:06.1

    4 YP North Central                       98               3   4  27  28  36                 
        Top  5 Times: 1:21:49.2

    5 YP-SW                                 125              13  24  26  29  33  38             
        Top  5 Times: 1:24:23.2

    6 YP Northside                          130               8  22  31  34  35  37  39         
        Top  5 Times: 1:25:05.4

 Inc. YP Brays Oaks                        1 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. YP Fifth Ward                        3 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. YP West                              1 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. YP White Oak                         1 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Kipp Generations                     2 finishers                                          
        Top  5 Times: 

Team Summary Report - Girls

Girls Middle School


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 YP North Central                       40               2   4   5   6  23  24  36         
        Top  5 Times: 1:17:48.9

    2 YP Northside                           50               3   8  10  14  15  17  31         
        Top  5 Times: 1:20:15.8

    3 MS_Yes Prep-SE                         52               1   7  12  13  19  34  35         
        Top  5 Times: 1:19:16.8

    4 YP Southwest                           90               9  16  18  20  27  28  30         
        Top  5 Times: 1:25:28.6

    5 KIPP Connect                          126              11  21  22  33  39  40             
        Top  5 Times: 1:30:53.3

    6 YP North Forest                       149              25  26  29  32  37  38             
        Top  5 Times: 1:34:23.2

 Inc. YP East End                          1 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. YP Fifth Ward                        2 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. YP Gulfton                           1 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. YP West                              1 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. YP White Oak                         2 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. YP Northline                         2 finishers                                          
        Top  5 Times: