2018 Klein Bearkat Bash 5K

Age Group Results

February 10, 2018


Results By Run Houston Timing Run Houston Timing


Men: Top Finishers 0- 0 1-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: Top Finishers 1-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69

5K

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Abby Pickett 84 15 17 22:07.0 7:08/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Colleen Radermacher 60 59 20 22:44.0 7:20/M
Top

Female 14 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Daya Hosey 135 9 24 23:07.9 7:27/M
2 Kalie Shanor 89 10 37 25:02.5 8:05/M
3 Sarah Nelson 138 12 50 26:41.6 8:36/M
4 Abigail Cunningham 111 9 61 28:05.3 9:04/M
5 Abby Smith 213 9 66 28:28.4 9:11/M
6 Natalie Ivins 80 10 80 30:09.6 9:44/M
7 Kinnley Shanor 90 9 81 30:11.7 9:44/M
8 Angela Wu 243 14 91 31:52.7 10:17/M
9 Tatum Martinson 175 14 107 33:32.1 10:49/M
10 Katelyn Ilg 128 11 131 37:20.8 12:03/M
11 Chloe Johnsen 74 14 134 37:54.0 12:14/M
12 Chloe Lusby 166 7 141 39:23.8 12:42/M
13 Gabriella Monteiro 119 11 143 39:30.5 12:45/M
14 Sienna Batiste 87 10 152 40:37.0 13:06/M
15 Lorelei Molitoris 223 10 154 40:56.2 13:12/M
16 Reagan Smith 214 11 157 41:12.2 13:17/M
17 Darby Molitoris 222 11 161 42:01.1 13:33/M
18 Aaliyah Tyler 250 11 174 55:27.0 17:53/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Madison Fentor 245 19 60 28:04.5 9:03/M
2 Elizabeth Youssef 201 18 93 32:05.9 10:21/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Maryanne Svoboda 132 29 52 26:50.0 8:39/M
2 Vazquez Stephania 238 23 69 28:43.3 9:16/M
3 Laura Martin Strong 252 29 102 33:05.9 10:40/M
4 Naomi Broussard 148 21 109 33:39.5 10:51/M
5 Cindy Strickland 198 27 115 34:24.1 11:06/M
6 Kayla VandenLangenberg 63 26 130 37:12.9 12:00/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Christen Shanor 88 36 18 22:39.1 7:18/M
2 Stefanie Sprague 178 34 40 25:12.0 8:08/M
3 Allison walton 93 35 48 26:27.2 8:32/M
4 Stephanie Stroever 59 34 55 27:06.0 8:45/M
5 Connie Beaver 43 32 56 27:21.0 8:49/M
6 Diane Hunt 99 38 63 28:20.0 9:08/M
7 Katherine Jackson 19 34 75 29:10.4 9:25/M
8 Dena Florida 20 35 76 29:10.6 9:25/M
9 Shawna Sumerlin 42 33 77 29:11.8 9:25/M
10 Melanie Perez 153 38 87 31:26.1 10:08/M
11 Fabiola Godoy 225 34 95 32:19.2 10:25/M
12 Matt Smith 234 37 97 32:27.1 10:28/M
13 Tonya Davis 102 36 100 32:37.3 10:31/M
14 Kim Martinson 177 38 108 33:32.7 10:49/M
15 Meeya Vahsholtz 197 35 112 34:15.2 11:03/M
16 Carlene Dorsey 165 39 113 34:17.2 11:04/M
17 Stacie Mehaffey 86 36 120 35:28.3 11:26/M
18 Holly Smith 253 37 122 36:06.3 11:39/M
19 Lorraine Rodriguez 187 37 125 36:42.1 11:50/M
20 Stacy Hall 28 37 129 37:03.9 11:57/M
21 Stephanie Joseph 67 30 135 37:55.1 12:14/M
22 Suzy Reich 36 38 136 38:31.3 12:25/M
23 Rachel Stevens 23 33 144 39:31.6 12:45/M
24 Kathy Monteiro 117 38 146 39:50.6 12:51/M
25 Lauren Wood 189 36 151 40:34.6 13:05/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Carol Koonts 159 41 30 24:36.7 7:56/M
2 Rafaela Pickett 83 47 38 25:09.4 8:07/M
3 Susan Bragdon 244 49 44 25:55.7 8:22/M
4 Kari Ilg 24 43 62 28:11.8 9:05/M
5 Kortni Mann 48 42 67 28:35.1 9:13/M
6 Stephanie Burdine 82 41 71 28:59.3 9:21/M
7 Theresa Ivins 76 40 73 29:04.6 9:23/M
8 Maria McCorvy 2 46 86 31:20.3 10:06/M
9 Dawn Saenz 108 46 88 31:30.8 10:10/M
10 stacy manken 220 40 92 31:57.2 10:18/M
11 Elizabeth Myles 38 40 96 32:19.8 10:25/M
12 Beatriz Gomez 216 47 98 32:35.6 10:31/M
13 Jacquelyn Allen 137 41 104 33:18.5 10:45/M
14 Claire Cunningham 112 43 110 34:00.4 10:58/M
15 Kim Jessett 246 49 118 35:22.3 11:25/M
16 Julie Harvey 81 46 123 36:15.6 11:42/M
17 JENNIFER FOWLKES 68 43 132 37:29.8 12:05/M
18 Tammi Moss 85 48 140 39:22.4 12:42/M
19 Laura Johnsen 64 42 142 39:29.3 12:44/M
20 Michelle Bush 188 41 150 40:33.9 13:05/M
21 Julie Meserole 56 46 153 40:47.6 13:09/M
22 Erica Reed 29 40 158 41:16.8 13:19/M
23 Mary Lee Hoffman 195 44 163 42:59.9 13:52/M
24 Kelly Cooper 39 48 165 43:05.5 13:54/M
25 Lisa Ryan 185 45 172 48:34.4 15:40/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sandy LaClave 232 57 84 30:19.5 9:47/M
2 Wendy Schunicht 11 57 121 35:59.5 11:36/M
3 Susan Stroud 4 50 138 39:12.0 12:39/M
4 Sasha Brown 75 50 145 39:39.6 12:47/M
5 Margaret Nowak 202 55 155 41:04.3 13:15/M
6 Bonnie Farrell 196 55 159 41:28.8 13:23/M
7 Beth Read 21 50 167 43:06.5 13:54/M
Top

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 ANNE DOCHERTY 162 64 111 34:07.1 11:00/M
2 Sharon Geiger 173 61 127 36:53.0 11:54/M
3 Robin Roberts 35 60 170 44:36.8 14:23/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jake Powers 164 26 1 15:43.7 5:04/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Bryan Gottfried Klein TX 217 42 4 19:01.7 6:08/M
Top

Male 0 and under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Triston Cordell 194 0 53 26:53.2 8:40/M
Top

Male 14 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 David Baker, Jr. 146 11 12 21:47.8 7:02/M
2 Andrew Cunningham 110 14 13 22:00.3 7:06/M
3 Luke Johnson 172 12 21 22:49.1 7:22/M
4 Reymundo Avelar 47 13 22 22:52.4 7:23/M
5 Lucas Sanabria 184 13 25 23:10.4 7:28/M
6 Grayson Murillo 109 12 26 23:34.9 7:36/M
7 Jacob Faasse 9 12 28 24:09.4 7:47/M
8 JJ Martinson 176 11 31 24:38.7 7:57/M
9 Ruben Sanabria 171 10 32 24:38.9 7:57/M
10 Alex Dang 219 13 35 24:56.0 8:03/M
11 Jacob Warpmaeker 226 12 39 25:10.7 8:07/M
12 Isaac Sullivan 170 12 42 25:43.6 8:18/M
13 Ethan Rodriguez 61 10 57 27:35.2 8:54/M
14 Andrew Ilg 129 14 58 27:52.4 8:59/M
15 Samuel Mann 49 9 65 28:24.8 9:10/M
16 Oliver Perez 154 9 85 31:03.2 10:01/M
17 Nick Ivins 78 12 90 31:41.6 10:13/M
18 Hayley Smith 174 8 124 36:35.1 11:48/M
19 Casey Owens 130 10 126 36:46.5 11:52/M
20 David Johnsen 65 13 133 37:53.6 12:13/M
21 Alexander Rodriguez 247 11 137 39:10.6 12:38/M
22 Jackson Reed 30 11 148 40:13.8 12:58/M
23 Curtis Monteiro 120 6 160 41:40.3 13:26/M
24 Jamison Monteiro 118 13 162 42:02.9 13:34/M
25 Parker Cooper 40 9 164 43:04.5 13:54/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jacob Avelar 50 15 8 20:33.4 6:38/M
2 Craig Williams 200 17 10 21:08.8 6:49/M
3 Brian Collins 158 15 34 24:50.7 8:01/M
4 David Wu 54 16 43 25:51.0 8:20/M
5 Rawleigh Cordell 144 16 46 26:19.0 8:29/M
6 Cody Bangerter 100 16 83 30:17.2 9:46/M
7 John Galaway 7 15 101 32:46.9 10:34/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Blake Stroud 179 20 5 19:32.0 6:18/M
2 Matthew Avelar 51 22 6 20:25.5 6:35/M
3 Albert Rodriguez 160 22 11 21:20.3 6:53/M
4 Martin Vasquez 251 24 68 28:40.8 9:15/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Erik Stanley 242 32 2 16:04.8 5:11/M
2 Aaron Berg 18 35 3 18:31.1 5:58/M
3 Adrian Martinez 121 39 9 20:55.4 6:45/M
4 Paul Blutt 52 39 14 22:04.9 7:07/M
5 Brett Williams 10 35 27 23:42.0 7:39/M
6 Matthew Galloway 92 36 49 26:38.9 8:35/M
7 Steven Myles 37 39 64 28:22.0 9:09/M
8 Nadeem Elnasr 13 36 82 30:15.3 9:45/M
9 Robert Potra 224 36 106 33:27.2 10:47/M
10 Charles Hall 27 38 128 37:03.2 11:57/M
11 Sherman Tyler 254 37 175 57:11.2 18:27/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 TIm Lambert 199 49 16 22:09.5 7:09/M
2 Jeffrey Hunt 208 40 36 24:56.6 8:03/M
3 Lance Barbin 114 48 41 25:29.7 8:13/M
4 David Baker 145 45 51 26:42.9 8:37/M
5 Tim Ivins 77 42 54 27:02.9 8:43/M
6 Jason Ilg 26 43 72 29:04.0 9:23/M
7 Gary Brain 207 41 89 31:41.4 10:13/M
8 Steve Bangerter 101 49 99 32:36.6 10:31/M
9 Kyle Cunningham 113 44 103 33:12.3 10:43/M
10 Walter Overcash 157 49 117 34:55.7 11:16/M
11 Edwin Rodriguez 248 45 147 39:54.9 12:52/M
12 Abdelhamid Moursy 193 41 149 40:28.9 13:03/M
13 Mike Strawn 182 47 168 44:01.6 14:12/M
14 Craig Harmann 45 40 169 44:29.4 14:21/M
15 Thomas Ryan 186 48 171 47:07.4 15:12/M
16 Malcolm Richards 131 48 173 53:59.4 17:25/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jeff Hall 147 50 7 20:29.5 6:36/M
2 Geoff Schunicht 12 52 15 22:08.5 7:08/M
3 Mark Wheldon 161 52 19 22:46.2 7:21/M
4 Brian Nelson 136 51 23 22:58.6 7:25/M
5 Kirk Delaune 139 57 29 24:29.3 7:54/M
6 Michael Fuentes 115 57 33 24:42.1 7:58/M
7 Roger PRINGLE 58 53 47 26:19.0 8:29/M
8 Walter Galaway 6 54 59 27:57.2 9:01/M
9 Michael McCorvy 1 50 70 28:44.7 9:16/M
10 TERRY DENNEY 227 55 74 29:05.9 9:23/M
11 Steve Collins 122 50 78 29:30.7 9:31/M
12 Kelly Smith 163 52 79 29:44.2 9:35/M
13 Jeff Gobbell 106 53 114 34:23.6 11:05/M
14 Paul Meserole 55 52 116 34:55.6 11:16/M
15 Scott Ramsey 231 55 119 35:23.7 11:25/M
16 Christian Cooper 41 51 166 43:06.3 13:54/M
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Terry Cook 152 64 45 25:58.3 8:23/M
2 Fred Hall 44 61 94 32:09.4 10:22/M
3 Allan Smith 215 65 105 33:21.5 10:45/M
Top

Male 70 and over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Larry Cullen 212 74 139 39:21.7 12:42/M
2 Jack Baker 209 82 156 41:10.2 13:17/M