Fort Bend Optimist Club 5K 2017

Age Group Results

November 05, 2017


Results By Race Management Systems, Inc.

5K

Female OVERALL Winners

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff
1 Haley Lexi Harkrider 13 13 2 22:08.7 22:08.7
 

Female 14 and Under

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff
1 Kennedy Engle 135 12 27 44:08.7 44:09.7 0:01.0
 

Female 15 to 19

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff
1 Emily Guse 104 15 21 36:59.9 37:00.6 0:00.7
 

Female 30 to 39

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff
1 Ashley Garza 4 32 5 24:51.3 24:51.3
2 ALISON CROWSON 36 30 23 42:39.3 42:39.3
3 COURTNEY BATLE 35 35 24 42:39.8 42:39.8
4 April Davis 14 37 30 45:38.5 45:40.1 0:01.6
 

Female 40 to 49

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff
1 Stephanie McGinnis 8 49 8 28:27.0 28:30.5 0:03.4
2 Nandini Kini 19 43 19 36:02.9 36:04.3 0:01.4
3 Jennifer Hunt 6 49 20 36:44.2 36:48.0 0:03.8
 

Female 50 to 59

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff
1 Juli Fourner 1 56 12 32:19.8 32:23.2 0:03.3
2 Annick Selles 51 50 14 32:48.2 32:50.6 0:02.3
3 Mary Sultan 53 50 22 39:45.4 39:48.3 0:02.8
 

Female 60 to 69

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff
1 Jane Goodsill 7 64 31 46:21.2 46:21.2
 

Male OVERALL Winners

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff
1 Blak Smith 28 13 1 22:08.1 22:08.1
 

Male 14 and Under

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff
1 Ethan Davis 15 10 9 30:14.6 30:14.8 0:00.2
2 Parth Mishra 27 14 15 33:16.0 33:17.3 0:01.2
3 Unknown Partic. 136 136 16 33:27.0 33:27.0
4 Siddharth Shenoi 20 12 26 43:40.0 43:41.2 0:01.2
5 Sammi Guse 105 14 28 44:09.0 44:09.8 0:00.7
6 Zachary Davis 16 8 29 45:38.1 45:39.6 0:01.4
7 Unknown Partic. 122 122 35 47:57.9 47:57.9
8 Unknown Partic. 120 120 36 47:58.2 47:58.2
9 Unknown Partic. 119 119 37 47:58.2 47:58.2
10 Unknown Partic. 121 121 38 47:58.7 47:58.7
11 Unknown Partic. 58 58 39 47:58.9 47:58.9
 

Male 15 to 19

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff
1 JACOB BERRY 37 16 4 24:42.0 24:42.2 0:00.2
 

Male 20 to 29

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff
1 CHRIS SELLES 57 28 3 22:46.7 22:50.6 0:03.8
 

Male 40 to 49

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff
1 Prackash Nayak 18 44 10 30:58.4 31:00.8 0:02.4
 

Male 50 to 59

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff
1 Tom McGinnis 9 50 6 26:02.9 26:07.6 0:04.6
2 Varun Gupta 3 53 25 42:55.3 43:00.2 0:04.9
3 Steven Guse 106 50 32 46:35.1 46:41.1 0:06.0
 

Male 60 to 69

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff
1 Jonathan Sultan 52 60 7 27:57.0 27:57.0
2 Brian Darling 29 66 11 31:19.1 31:19.7 0:00.5
3 Terry Stoner 17 66 13 32:34.8 32:39.6 0:04.7
4 David Yarwood 55 60 33 47:01.4 47:01.4
5 Gary Selles 50 60 34 47:02.0 47:02.0
 

Male 70 and Over

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff
1 Rob Greenlee 109 70 17 33:30.5 33:32.3 0:01.7
2 Larry Lindee 34 76 18 33:58.7 34:03.3 0:04.5