2017 Fairfield Tri/Du/Aqua Bike/Aquathon

Age Group Results

October 22, 2017


Results By Run Houston Timing (www.runhoustontiming.net) Run Houston Timing


Sprint Men: Top Finishers 1-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99
Sprint Women: Top Finishers 1-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64
Sprint Tri Athenas Men:
Sprint Tri Athenas Women: 0-99
Sprint Tri Clydesdales Men: 0-99
Sprint Tri Clydesdales Women:
Sprint Tri Relays 0-99
Duathlon Men: Top Finishers 1-14 30-34 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64
Duathlon Women: Top Finishers 15-19 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 55-59 60-64 65-69
Duathlon Athenas Men:
Duathlon Athenas Women:
Duathlon Clydsdales Men: 0-99
Duathlon Clydsdales Women:
Duathlon Relays

Sprint

Top

Female Open Winners

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 12 Claire Barrie Houston TX 16 30 1 4:49.1 1:21.0 1 30:49.3   1 20:53.7 57:53.2
 
Top

Female Masters Winners

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 17 Laura De Leon Cypress TX 210 43 1 13:26.2 4:12.8       1 42:00.2 59:39.2
 
Top

Female 14 and Under

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 40 Avery Ottenwalder Houston TX 171 14 1 6:42.0 1:06.2 1 32:57.2 0:47.8 1 25:35.6 1:07:09.0
2 131 Mckenzie Hope Cypress TX 88 10 2 7:30.4 59:05.1       2 38:04.9 1:40:45.0
 
Top

Female 15 to 19

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 54 Lauren Ohler Bellaire TX 203 15 2 6:47.7 1:40.3 2 39:33.8 0:49.9 1 22:10.1 1:11:02.0
2 66 Reagan Draper Bellaire TX 200 16 1 4:40.3 1:44.5 1 36:24.7 0:49.1 2 31:37.5 1:15:16.4
3 121 Jillian Choquette Cypress TX 66 17 3 7:10.3 2:21.0 3 48:29.6 0:55.7 3 34:54.3 1:33:51.1
 
Top

Female 20 to 24

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 87 Danielle Johnson-Hazlewood Cypress TX 164 23 1 7:47.5 5:20.4 1 37:54.4 2:27.1 1 26:48.9 1:20:18.4
 
Top

Female 25 to 29

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 30 Kenna Supkis Cypress TX 74 29 3 6:55.1 1:33.7 1 30:59.5 0:46.3 1 23:22.8 1:03:37.7
2 70 Erin Gawel Humble TX 6 26 2 5:43.4 1:55.0 4 38:00.4 0:44.2 4 29:48.9 1:16:12.0
3 72 Areil Mancillas Pasadena TX 94 25 4 6:56.0 2:28.9 2 36:59.3 1:42.1 2 28:18.8 1:16:25.2
4 84 Katherine Thomas Tomball TX 21 27 1 5:42.0 4:53.7 5 38:59.1 1:04.0 3 28:35.6 1:19:14.5
5 107 Abigail Paz Houston TX 101 26 5 8:20.9 4:11.2 3 37:47.9   5 35:45.5 1:26:05.6
 
Top

Female 30 to 34

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 68 Tiffany Mendelson Katy TX 167 32 2 7:19.6 1:58.1     38:10.5 2 28:23.8 1:15:52.0
2 71 Lauren Smith Spring TX 37 32 1 7:02.1 2:03.1 2 35:18.4 1:49.5 3 29:59.9 1:16:13.2
3 73 Stephany Garcia Seabrook TX 96 30 3 7:31.3 2:32.8 3 39:21.9 0:59.5 1 26:00.4 1:16:26.1
4 102 Rebecca Slocum Houston TX 110 30 4 9:28.0 4:23.9 1 34:07.7 1:49.8 4 34:16.2 1:24:05.8
 
Top

Female 35 to 39

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 28 Trisha Turner Tomball TX 44 39 1 6:05.7 1:19.7 1 27:43.0 0:55.1 2 26:55.6 1:02:59.1
2 64 Lydia Rodriguez Cypress TX 72 38 3 9:32.7 2:00.7 2 36:39.6 1:06.5 1 24:43.0 1:14:02.7
3 100 Nancy Cartagena Houston TX 133 39 4 9:48.3 2:25.6 4 41:53.0 2:17.4 3 27:25.6 1:23:50.2
4 103 Leah Salinas Houston TX 112 36 2 8:27.4 3:13.4 3 41:36.4 0:53.6 4 30:17.5 1:24:28.4
5 113 Bridgette Valeron Houston TX 185 37 5 10:07.0 2:53.5 5 42:17.3 1:50.3 5 32:56.1 1:30:04.3
6 120 Regina Alexander Katy TX 111 37 6 11:40.5 2:20.1 6 43:45.4 2:19.1 6 33:29.9 1:33:35.2
 
Top

Female 40 to 44

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 38 Juliana Krepsky Spring TX 36 40 1 5:45.2 1:36.3 1 31:22.2 1:08.8 1 26:01.5 1:05:54.2
2 46 Susan Contreras Houston TX 195 40 2 5:57.3 1:27.0     33:58.6 3 27:11.9 1:08:34.9
3 67 Christine Dougherty Springfield VA 98 40 4 6:49.9 1:41.9 3 38:06.0 1:50.6 2 27:06.7 1:15:35.2
4 89 Mary Pina Houston TX 76 40 3 6:33.1 41:58.4       6 34:11.7 1:20:27.4
5 101 Nakia Coy Fulshear TX 89 42 5 8:02.5 2:47.7 5 40:03.1 2:04.0 5 30:53.0 1:23:50.4
6 109 Melissa Biggers Tomball TX 90 41 6 8:23.4 2:14.9 4 39:17.1 0:57.7 7 35:29.6 1:26:22.8
7 117 Allison Hagan Cypress TX 162 41 8 9:02.6 3:51.2 2 33:46.3 1:27.4 11 42:38.0 1:30:45.7
8 126 Carolina Urdaneta Sugar Land TX 124 43 7 8:51.5 4:42.8 8 49:33.2 2:05.8 4 30:03.7 1:35:17.2
9 128 Minhly Nguyen Sugar Land TX 123 41 10 11:03.6 2:23.7 6 46:21.6 1:38.4 8 35:44.0 1:37:11.5
10 133 Dana King Cypress TX 114 40 11 11:18.0 2:07.1 9 49:37.3 2:24.0 9 36:06.4 1:41:33.0
11 134 Alysia West Cypress TX 9 40 9 10:19.7 5:19.5 7 46:50.1 1:56.3 10 37:41.6 1:42:07.3
 
Top

Female 45 to 49

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 92 Mimi Kim Pearland TX 75 46 1 8:14.2 3:25.3 1 36:13.4 1:56.3 3 31:26.0 1:21:15.3
2 108 Gabriela Garcia Houston TX 81 47 2 8:44.2 3:13.6 2 43:03.9 1:01.8 2 30:03.2 1:26:06.8
3 114 Xenia Alvarez Houstson TX 144 45 3 12:21.1 2:09.2 3 43:37.2 2:14.5 1 29:47.9 1:30:10.0
 
Top

Female 50 to 54

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 41 Deborah Clinebell Humble TX 153 54 1 7:07.5 2:03.4 1 30:34.6 1:33.6 1 26:00.5 1:07:19.8
2 62 Tammy Long Livingston TX 166 50 4 8:00.5 1:53.5 2 33:03.7 1:48.6 2 28:06.3 1:12:52.7
3 79 Pia Grossmann Spring TX 161 51 2 7:24.4 1:42.3 3 34:07.1 1:31.4 4 32:36.9 1:17:22.4
4 94 Jennifer Stewart Huffman TX 132 54 3 8:00.2 2:21.5 4 35:31.1 2:03.7 6 33:58.2 1:21:54.9
5 119 Wendy Freaney Katy TX 118 51 5 9:37.9 4:47.3 5 44:33.8 2:03.1 3 30:39.1 1:31:41.3
6 135 Narumi Rose Cypress TX 121 52 6 11:39.0 4:28.9 7 50:23.0 2:18.1 5 33:54.2 1:42:43.3
7 138 Robin Prause Valley Mills TX 125 53 7 14:19.7 2:09.1 6 47:09.7 3:14.6 8 44:05.9 1:50:59.2
8 139 Stephanie Wilson Houston TX 129 50 8 14:20.4 2:02.0 8 50:32.3 1:30.7 7 42:37.0 1:51:02.5
 
Top

Female 55 to 59

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 83 Mandy MacNamara Lake Charles LA 97 55 1 7:16.5 3:04.6 1 39:20.9 2:14.5 1 26:58.6 1:18:55.3
2 115 Rhonda Elam College Station TX 70 58 2 8:18.3 2:38.0 2 43:46.4 1:14.2 2 34:41.6 1:30:38.7
 
Top

Female 60 to 64

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 98 Bonnie Day Richmond TX 128 60 2 10:19.2 3:12.3 1 37:04.8 2:48.9 1 29:33.3 1:22:58.7
2 104 Stacy Methvin Houston TX 168 60 1 7:50.5 2:09.8 2 38:21.0 0:49.5 2 35:42.7 1:24:53.7
 
Top

Male Open Winners

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Jared Clark Bellaire TX 151 17 1 4:32.7 0:53.0 1 26:56.2 0:40.9 1 15:47.2 48:50.2
 
Top

Male Masters Winners

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 6 Alan Jones The Woodlands TX 221 46 1 5:43.6 1:12.4 1 24:37.1 0:43.8 1 21:36.9 53:53.9
 
Top

Male Grand Masters Winners

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 19 David Park Lake Charles LA 190 67 1 6:34.5 1:38.1 1 27:50.6   1 24:05.9 1:00:09.2
 
Top

Male 14 and Under

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 5 Chase Cieslar The Woodlands TX 17 14 2 4:43.1 0:52.2 1 26:48.8 0:46.3 2 20:12.5 53:23.0
2 24 David Armstrong Houston TX 2 14 1 3:57.2 1:33.4 2 31:03.4 0:41.0 4 24:01.7 1:01:16.8
3 34 Kaid Nygren Houston TX 102 13 4 5:50.6 1:34.3 4 35:43.0 0:41.8 3 21:12.5 1:05:02.4
4 47 Patrick McKenna The Woodlands TX 8 11 3 5:06.4 1:34.5 5 36:26.3 0:28.2 5 25:04.6 1:08:40.2
5 56 Jonathan Rigby Houston TX 138 14 6 6:26.3 1:46.7 7 1:04:11.6   1 0:00.0 1:12:24.6
6 77 Thomas Nielson Cypress TX 26 14 5 5:51.5 1:40.5 3 35:26.7 0:36.1 6 33:37.7 1:17:12.6
7 137 Evan Stapleton Alvin TX 13 14 8 8:56.0 6:06.3 6 52:16.2 2:40.8 7 40:19.9 1:50:19.5
 
Top

Male 15 to 19

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 3 Joshua Lim Cypress TX 10 15 4 5:49.5 0:56.8 1 25:45.2 0:51.8 1 17:44.1 51:07.4
2 4 Brendan Diffley Manvel TX 158 17     5:16.7       7 47:43.1 52:59.8
3 15 Benjamin Snyder Cypress TX 220 18 5 6:09.7 1:35.9 2 28:49.6   4 21:41.4 58:16.8
4 16 Lewis Liau Houston TX 165 16 3 5:13.1 1:33.6 3 30:10.5 1:41.2 2 20:18.8 58:57.5
5 26 Mckenry Nielson Cypress TX 4 17 2 4:28.0 2:09.8 5 34:30.5   3 21:21.2 1:02:29.6
6 36 Noah Diaz Houston TX 149 15 1 4:21.1 1:47.5 4 33:21.2 0:39.1 6 25:27.4 1:05:36.5
7 55 Eli Pustilnik Houston TX 214 16 6 6:46.4 1:41.8 6 38:58.4   5 24:37.1 1:12:03.8
 
Top

Male 20 to 24

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 82 Pato Cobar Houston TX 155 24 1 6:19.9 3:39.8 1 40:03.0 1:56.4 1 26:18.0 1:18:17.3
 
Top

Male 25 to 29

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 27 Dwight West Tomball TX 68 29 2 5:54.5 1:43.2 2 32:19.5 0:35.4 1 22:24.0 1:02:56.8
2 29 Trevor Schafer Conroe TX 206 25 1 5:14.3 2:43.5 1 30:35.8 2:09.4 2 22:45.5 1:03:28.6
3 50 Steven Marshall Chappell Hill TX 32 27 3 6:08.8 2:35.6 4 34:46.0 0:46.8 3 26:04.2 1:10:21.6
4 52 Jordan Vincent Houston TX 193 27 4 6:15.9 2:27.8 3 34:32.3 1:00.6 4 26:14.6 1:10:31.4
5 76 Matt Rush Cypress TX 204 29 5 7:30.2 3:06.7 5 36:03.6 1:03.9 5 29:25.7 1:17:10.4
6 111 Evan Wong Houston TX 188 27 6 8:38.2 5:22.0 6 40:32.8   6 33:23.5 1:27:56.6
 
Top

Male 30 to 34

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 23 Matt Harding Conroe TX 46 30 1 6:32.5 1:49.2 1 29:29.7 1:17.0 1 22:04.6 1:01:13.1
2 49 Andrew Moreno Houston TX 139 31 3 7:37.9 2:29.3 2 32:39.8 0:45.0 2 25:58.6 1:09:30.8
3 85 Gray Slocum Houston TX 67 31 2 6:45.6 3:26.0 4 40:06.1 1:54.0 3 27:26.9 1:19:38.7
4 106 Danny Huynh Pearland TX 131 32 6 9:55.1 2:20.7 3 35:44.3 2:52.9 5 35:07.2 1:26:00.4
5 112 Doug Gordon Houston TX 79 30 4 8:39.4 3:45.8 5 41:27.6 1:34.1 4 32:37.2 1:28:04.3
6 140 Janis Etzler Houston TX 159 30 5 9:17.1 1:00:26.2       6 55:03.6 2:03:19.1
 
Top

Male 35 to 39

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 2 Benjamin Proko Cypress TX 172 36 2 5:22.5 1:01.5 1 24:12.5 0:40.4 1 19:16.7 50:33.8
2 7 Matt Thompson Cypress TX 184 37     6:36.1 4 27:13.8 0:44.3 2 19:36.2 54:10.6
3 8 Ozgur Inal Houston TX 23 39 4 5:33.3 1:09.8 5 27:30.5 1:03.8 3 20:48.7 56:06.2
4 18 Byron Moore Spring TX 28 39 3 5:29.4 1:30.1 3 26:36.3 1:17.4 6 24:49.8 59:43.2
5 21 Brandon Bass Rosharon TX 71 36 14 1:03:16.7         4 22:10.5 1:00:51.0
6 39 Simon Cox Houston TX 156 39 7 7:10.6 2:14.8 6 32:04.1 1:21.8 5 24:16.4 1:07:07.9
7 60 Jose Sanchez Houston TX 84 36 9 7:34.7 3:53.0 7 32:37.9   8 28:36.8 1:12:42.7
8 65 Johnny Nguyen Spring TX 170 39 6 6:39.5 1:56.9 9 33:58.8 1:37.3 12 30:32.8 1:14:45.5
9 74 Ryan Garrett Pasadena TX 55 37 10 8:20.6 3:53.4 10 35:08.8   11 29:41.7 1:17:04.6
10 78 Jasmeer Ramlal Katy TX 174 38 13 10:24.4 42:03.9       7 26:54.9 1:17:14.7
11 80 Brandon Cochran Cypress TX 126 37 12 8:51.6 2:42.4 12 36:54.5 0:40.6 10 28:41.9 1:17:51.2
12 81 Brad Fielding Cypress TX 109 38 8 7:29.5 3:33.5 11 36:51.2 1:43.1 9 28:37.4 1:18:14.9
13 105 Brian Synnott Houston TX 22 39 5 6:22.8 2:45.4 13 43:42.9 1:00.7 13 31:51.1 1:25:43.2
14 116 Chad Hall Cypress TX 163 38 11 8:48.7 3:54.6 8 33:47.8 1:28.4 14 42:40.4 1:30:40.1
 
Top

Male 40 to 44

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 9 Gareth Adams Houston TX 196 43 2 5:47.4 28:54.7       4 23:17.2 56:35.3
2 13 Jonathan Armstrong Houston TX 1 42 1 4:02.1 1:37.3 1 27:50.0 1:43.2 2 22:46.2 57:58.9
3 14 Timothy Shaffer Onalaska TX 180 41 5 6:52.6 1:21.4     27:20.0 1 22:34.4 58:08.5
4 31 Brenden Shannon Kingwood TX 191 43 4 6:11.8 1:30.4 3 31:08.3 1:57.5 3 22:52.3 1:03:40.5
5 33 Michael Battle Cypress TX 69 40 6 7:16.6 1:21.9 2 30:13.1 1:16.9 5 24:32.9 1:04:41.6
6 43 Thomas Austin Cypress TX 148 43 3 5:55.3 1:49.1 4 31:10.2   9 28:41.2 1:07:36.0
7 45 Jason Woodbury Richmond TX 113 44 15   7 40:26.6   14 58:16.0 1:08:07.2
8 63 Lance Gibson Spring TX 202 40 11 8:42.8 2:44.9 5 33:09.4   8 28:28.9 1:13:06.1
9 69 Franklin Cartagena Houston TX 141 41 8 7:40.0   8 41:01.4   7 27:11.2 1:15:52.6
10 99 Jerico Daloyoc Cypress TX 157 40 12 9:06.9 2:41.9 9 44:07.6 1:37.2 6 26:00.5 1:23:34.2
11 110 James Murray Houston TX 104 42 10 7:42.5 4:16.0 6 33:49.2 3:53.9 13 37:31.2 1:27:13.1
12 125 Andrew Tran Sugar Land TX 135 41 13 12:07.4 1:07.7 10 47:30.6   12 34:12.4 1:34:58.2
13 130 David Hope Cypress TX 49 43 9 7:42.1 3:21.6 12 51:35.0 3:49.8 11 34:08.3 1:40:36.9
14 132 Jeffery Fulks Cypress TX 201 41 7 7:36.2 3:52.3 11 51:19.6 3:54.2 10 34:04.5 1:40:46.9
 
Top

Male 45 to 49

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 10 Mark Coalmer Cypress TX 154 47 1 6:14.4 1:13.1 1 27:57.2   1 21:40.5 57:05.3
2 20 Antonio Gonzalez Molina The Woodlands TX 33 48 4 6:36.5 1:11.9 4 29:11.3 0:56.1 2 22:24.7 1:00:20.7
3 22 Jonathon Sherman Montgomery TX 181 46 2 6:31.7 1:03.3 2 28:09.4 1:02.6 3 24:09.2 1:00:56.4
4 25 Tufan Demircioglu Miramar FL 50 45 3 6:32.2 2:02.4 3 29:09.4   4 24:43.5 1:02:27.5
5 42 Justin West Cypress TX 60 45 10 7:46.0 2:10.8 6 31:01.3 0:47.2 6 25:45.3 1:07:30.8
6 48 Kyung Kim Pearland TX 42 45 5 6:39.5 1:40.1 5 30:40.8 1:32.5 9 28:16.7 1:08:49.8
7 53 Paolo Biagi Spring TX 77 46     10:15.8 8 34:13.1 0:58.8 5 25:26.7 1:10:54.5
8 57 Patrick McKenna The Woodlands TX 7 47 6 7:11.6 2:27.1 9 34:48.8 1:32.0 8 26:34.5 1:12:34.2
9 88 Robert Garcia Cypress TX 194 47 13 8:40.0 2:31.7 13 39:18.4 3:58.1 7 25:55.0 1:20:23.4
10 91 Chris Wise Houston TX 92 47 9 7:41.0 2:14.5 11 36:58.4 1:18.2 10 32:42.8 1:20:55.1
11 97 Manuel Osada Katy TX 93 49 7 7:19.3 2:58.4 10 35:56.0 0:59.0 11 35:27.6 1:22:40.4
12 118 Alan Bond Cypress TX 372 49 12 8:35.6 4:00.4 12 38:27.3 2:21.1 13 37:42.7 1:31:07.3
13 122 Stephen Webb Cypress TX 186 46 8 7:31.5 3:40.1 14 44:36.4 2:18.9 12 36:18.3 1:34:25.3
14 124 David Ahmed Houston TX 20 48 11 8:30.5 3:34.0 7 32:28.0 1:03.9 14 48:57.3 1:34:33.8
 
Top

Male 50 to 54

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 11 Anthony Rotondo Missouri City TX 18 51 1 5:04.9 1:03.2 1 25:19.1 1:03.7 2 24:40.5 57:11.6
2 35 Eric Kahre Cypress TX 52 52 2 6:16.7 1:31.7 2 27:57.3 1:04.0 6 28:27.3 1:05:17.2
3 37 Andreas Grossmann Spring TX 160 50 3 6:38.5 1:51.7 3 31:44.0   3 25:27.9 1:05:42.2
4 51 Joseph Tokarz The Woodlands TX 209 50 6 7:39.9 2:50.1 5 34:24.8 2:31.0 1 23:02.4 1:10:28.4
5 58 Rick Briscoe The Woodlands TX 80 54 4 7:04.8 2:34.7 6 35:50.4 1:02.2 4 26:03.6 1:12:35.8
6 95 Mark Adams Houston TX 145 50 8 8:23.9 2:32.1 8 42:17.0 1:52.9 5 26:54.1 1:22:00.1
7 123 Matthew Glose Sugar Land TX 95 50 7 8:12.7 3:36.2 7 40:17.7 2:58.0 7 39:29.0 1:34:33.8
8 136 Devin Weiss Houston TX 136 50 5 7:08.5 4:09.8 4 33:31.7 2:43.7 8 1:01:47.9 1:49:21.8
 
Top

Male 55 to 59

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 61 Keith Sacchieri Magnolia TX 205 56 2 7:47.3 1:49.8 1 31:55.7 1:24.8 3 29:49.2 1:12:46.9
2 75 Mark Cieslar The Woodlands TX 45 57 1 6:01.7 37:53.0       4 35:08.1 1:17:08.7
3 86 Shane MacNamara Lake Charles LA 91 56 3 8:33.2 3:22.8 3 38:31.3 1:58.9 1 27:23.6 1:19:50.0
4 90 Jim Marshall Chappell Hill TX 119 56 4 8:49.3 2:15.2 2 37:56.1 2:25.4 2 29:09.6 1:20:35.8
 
Top

Male 60 to 64

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 44 Walter Shofner Katy TX 219 60 2 6:53.1 1:40.8 2 32:26.8 1:09.4 1 25:34.2 1:07:44.6
2 59 David Jenkins Houston TX 41 62 1 6:26.5 1:48.7 1 30:15.0 1:53.5 2 32:16.7 1:12:40.5
3 127 Tom Sweeney Houston TX 134 60 3 8:26.2 4:11.2 3 37:53.2 3:17.8 3 41:47.5 1:35:36.1
 
Top

Male 65 to 69

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 32 Phillip Deprang Magnolia TX 199 66 1 6:23.0 1:14.2 1 30:04.8 0:58.4 1 25:48.9 1:04:29.6
2 93 Ronald Day Richmond TX 127 67 2 10:54.7 3:08.1 2 35:28.7 2:42.7 2 29:32.5 1:21:46.8
 
Top

Male 70 and Over

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 96 Joe Rivera The Woodlands TX 178 77 1 10:22.7 2:36.7 1 35:07.8   1 34:30.1 1:22:37.5
2 129 Lester Burgess Cypress TX 103 71 2 11:36.4 5:34.6 2 41:46.5 3:30.5 2 35:24.4 1:37:52.6
 

Sprint Tri Athenas

Top

Female 99 and Under

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Ann Knudsvig Corp Christi TX 211 51 1 9:28.5 3:42.9 1 42:05.1 3:19.9 1 36:37.9 1:35:14.4
 

Sprint Tri Clydesdales

Top

Male 99 and Under

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Malte Bruegmann Houston TX 19 42 1 5:09.6 1:22.5     30:14.4 1 24:53.7 1:01:40.3
2 2 Michael Welvaert Houston TX 187 48 4 6:27.7 2:20.8 1 28:21.2   5 30:15.9 1:07:25.7
3 3 Mark Decatur Katy TX 54 36 2 6:03.5 2:56.6 4 36:01.8 0:44.9 2 25:29.2 1:11:16.2
4 4 Matt Thompson Cypress TX 183 35 3 6:26.3 2:59.1 6 38:39.2 1:41.7 4 29:05.8 1:18:52.1
5 5 Michael Crigler Houston TX 27 32 5 6:57.8 2:19.5 7 39:41.5 2:44.6 3 28:30.5 1:20:14.2
6 6 Mansueto Quijote Cypress TX 173 45 10 9:44.9 3:19.3 2 33:26.6   7 35:25.2 1:21:56.2
7 7 Adam Rudy Tomball TX 64 43 6 7:03.6 3:05.3 3 34:49.7 2:10.6 6 34:56.7 1:22:06.1
8 8 Chris Fletcher Crosby TX 56 38 7 8:02.0 2:14.9 5 36:34.5 1:23.5 8 35:57.8 1:24:13.0
9 9 Danny Williams Baytown TX 117 45             12 1:34:03.8 1:34:03.8
10 10 John Cicack Sr. The Woodlands TX 105 56 9 9:22.6 3:55.9 8 42:13.8 1:06.5 9 39:24.0 1:36:02.9
11 11 Warren Stapleton Alvin TX 15 47 8 8:40.1 6:08.3 10 52:13.2 2:41.8 10 40:18.8 1:50:02.5
12 12 Anibal Jeria Baytown TX 100 46 11 11:03.8 3:35.2     52:33.2 11 43:41.9 1:50:54.2
 

Sprint Tri Relays

Top

Mixed 0-99

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 2 Team Fluffy Pandas 227 0 1 5:02.8 0:40.4 2 27:59.5   8 42:49.2 55:45.7
2 4 Team Triple Threat Spring TX 3 12 2 5:15.2 0:43.8 5 30:16.6 0:17.7 4 25:24.5 1:01:58.0
3 7 Team Tri Newbies Cypress TX 143 36 7 7:52.5 0:48.2 7 35:21.6 1:17.8 2 23:24.5 1:08:44.8
4 8 Team Fireball Light Cypress TX 87 44 8 10:40.9 1:18.4 8 47:24.8 0:32.6 6 37:09.2 1:37:06.1
 
Top

Mixed 0-99

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Team 2 Fast & Kid Houston TX 150 47 3 5:37.5 0:46.3 3 28:01.0 0:29.7 1 18:22.5 53:17.2
2 3 Team Church Cycles 222 0 4 6:03.0 0:39.7 1 24:52.6 0:19.6 3 24:26.4 56:21.4
3 5 Team Keeping Up With Carson Richmond TX 14 53 5 6:50.9 0:56.4 4 29:50.6   7 40:15.8 1:02:28.2
4 6 Ryan Winkler Spring TX 57 44 6 6:58.5 1:55.2 6 31:12.5   5 25:45.6 1:05:52.0
 

Duathlon

Top

Female Open Winners

  Overall     ------- Run ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 9 Katherine Proko Cypress TX 213 36 1 7:55.5 1:17.6 1 29:24.3 0:37.2 1 22:49.8 1:02:04.5
 
Top

Female Masters Winners

  Overall     ------- Run ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 14 Anne Ekern Houston TX 365 49 1 8:17.1 1:34.2 1 33:45.3 1:04.5 1 22:10.8 1:06:52.1
 
Top

Female 15 to 19

  Overall     ------- Run ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 49 Sara Clement Houston TX 369 19 1 12:43.4 4:06.4 1 54:37.6 2:54.2 1 41:35.2 1:55:57.0
 
Top

Female 25 to 29

  Overall     ------- Run ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 23 Michelle Adlong Austin TX 388 29 1 9:46.3 2:30.4 1 32:10.4 1:30.5 1 27:24.1 1:13:21.8
 
Top

Female 30 to 34

  Overall     ------- Run ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 27 Sadie Navarro San Antonio TX 400 31 1 9:42.5 1:30.3 1 36:13.2 1:17.0 1 27:37.6 1:16:20.8
2 39 Sara Buckler Spring TX 386 30 2 9:45.8 2:08.4     45:05.5 2 31:19.7 1:28:19.5
 
Top

Female 35 to 39

  Overall     ------- Run ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 22 Tiffany Roberts Cypress TX 218 36 1 8:58.8 1:49.8 1 33:42.6 1:42.8 1 26:09.9 1:12:24.2
2 28 Kristina Baum Houston TX 197 35 2 9:41.2 1:20.9 3 37:01.6 1:00.7 2 28:02.1 1:17:06.7
3 37 Karen Diazgranados Houston TX 366 37 3 10:10.7 3:21.6 4 40:13.4 2:10.1 3 31:21.8 1:27:17.7
4 42 Lidia Villamizar Houston TX 192 37 7 12:09.2 2:02.5 2 36:52.1 1:42.8 8 36:48.5 1:29:35.2
5 44 Meghan Bvunzawabaya Cypress TX 378 36 6 11:40.3 2:18.3 6 43:48.8 2:18.1 4 33:34.2 1:33:39.7
6 45 Stephanie Littrell-Kercho Cypress TX 395 37 4 11:07.5 2:21.6 8 48:38.1 3:16.3 5 36:02.9 1:41:26.6
7 46 Janet Simmons Cypress TX 397 37     9:00.8 7 46:32.3 9:49.2 6 36:06.5 1:41:29.0
8 47 Joanne Letona Cypress TX 396 37 5 11:17.2 2:09.1 5 42:17.2 9:40.7 7 36:06.6 1:41:31.0
 
Top

Female 40 to 44

  Overall     ------- Run ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 25 Olivia Gonzalez Cypress TX 224 40 2 9:44.4 1:38.7 3 34:06.1 1:58.3 2 28:36.7 1:16:04.5
2 26 Victoria Garcia Cypress TX 364 41 1 9:28.8 2:50.5 2 32:45.9 2:35.1 1 28:33.9 1:16:14.4
3 31 Sheila Crenshaw Houston TX 385 43 4 9:48.4 2:40.2 4 35:40.8 1:55.3 3 30:46.8 1:20:51.7
4 33 Mariana Fernandez Cypress TX 226 41 3 9:46.4 2:01.0 1 30:37.0 1:39.6 4 39:43.0 1:23:47.3
 
Top

Female 45 to 49

  Overall     ------- Run ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 34 Patricia Smith Cypress TX 375 48 1 9:18.3 4:21.0 2 40:58.9 2:19.5 1 28:15.2 1:25:13.2
2 36 Jessie Richard Houston TX 215 49 2 11:19.2 1:56.1 1 37:21.4 2:03.0 2 34:19.8 1:26:59.8
3 48 Patricia Jones Cypress TX 130 48 4 12:44.4 3:13.9 3 51:23.1 2:31.7 4 43:17.4 1:53:10.7
4 50 Raquel Clement Houston TX 152 48 5 12:45.7 1:01:40.3       5 44:33.0 1:56:06.1
5 51 Maribel Briceno Sugar Land TX 387 49 3 12:06.5 4:55.5 4 54:33.8 2:41.6 3 41:54.8 1:56:12.4
 
Top

Female 55 to 59

  Overall     ------- Run ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 38 Kimberly Schwarz Mt Calm TX 380 55 2 11:22.7 2:08.6 1 39:55.6 1:31.7 1 33:04.3 1:28:03.1
 
Top

Female 60 to 64

  Overall     ------- Run ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 41 Danielle Skelton Reeves The Woodlands TX 376 60 1 11:25.1 1:57.4 1 41:33.5 1:59.3 1 32:04.7 1:29:00.3
 
Top

Female 65 to 69

  Overall     ------- Run ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 43 Norene Lowery Houston TX 359 68 1 12:04.3 1:55.2 1 42:06.7 1:50.7 1 33:53.8 1:31:50.9
2 54 Cathy Buchanan Missouri City TX 370 67 2 18:11.1 3:44.0 2 43:38.9 4:38.7 2 51:55.1 2:02:07.9
 
Top

Male Open Winners

  Overall     ------- Run ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Steve Sievert Tomball TX 353 49 1 6:17.1 1:03.5 1 24:37.3 0:44.5 1 18:42.8 51:25.4
 
Top

Male Masters Winners

  Overall     ------- Run ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 2 Seth Marrs Sugar Land TX 357 42 1 7:05.6 0:56.0 1 24:46.4 0:44.2 1 20:52.1 54:24.3
 
Top

Male 14 and Under

  Overall     ------- Run ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 24 Cortlin Salge Cypress TX 228 11 1 12:00.3 1:05.8 1 34:13.0 0:35.2 1 27:20.9 1:15:15.4
 
Top

Male 30 to 34

  Overall     ------- Run ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 6 Christopher Hanton Houston TX 374 32 2 7:04.5 1:05.0 1 30:51.1 0:31.1 1 20:29.4 1:00:01.4
2 7 Matt Kuper Cypress TX 362 33 1 6:51.1 1:11.9 2 31:15.6 1:12.4 2 21:10.3 1:01:41.6
3 13 Aaron Gorman Houston TX 363 31 3 7:41.9 1:15.5 3 34:40.5   3 23:03.9 1:06:41.9
4 32 Gilberto Medellin Pasadena TX 355 32 4 9:37.7 1:42.4 4 38:49.5 1:10.7 4 30:29.7 1:21:50.2
5 40 Thomas Bravo Pasadena TX 371 30 5 11:09.6 1:37.9 5 39:19.0   5 36:39.9 1:28:46.4
6 52 Jose Lozano Pasadena TX 358 33 6 12:27.8 2:31.9 6 42:45.5 4:01.5 6 54:46.7 1:56:33.5
 
Top

Male 40 to 44

  Overall     ------- Run ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 8 Neil Blandford Pearland TX 391 44 4 8:25.5 1:28.7 1 26:20.4 0:44.2 3 24:56.1 1:01:55.0
2 10 Julio Morales Houston TX 169 44 1 7:33.3 1:43.6 4 31:55.1 1:10.6 1 23:03.4 1:05:26.1
3 15 Miguel Lopez Houston TX 360 40 2 7:52.7 1:31.4 6 34:15.8 1:01.4 2 23:43.6 1:08:25.1
4 16 Raymond Vandergaag Conroe TX 223 43 5 9:17.3 1:39.3 2 26:34.5 1:39.8 7 29:17.3 1:08:28.3
5 17 John Cruz Katy TX 367 43 3 8:22.6 1:41.2 5 32:35.6 1:20.1 4 25:06.4 1:09:06.1
6 20 Carlos Vizcaino Cypress TX 225 43     11:47.5 3 30:39.4 1:37.2 6 27:52.8 1:11:57.1
7 29 Ivan Mateo Humble TX 356 42 6 9:34.3 3:24.4 7 35:29.2 2:52.2 5 26:19.6 1:17:39.9
8 35 Oliver Cataquis Richmond TX 390 41     11:51.1 8 40:30.8 0:49.5 8 33:46.7 1:26:58.2
9 53 Quincy Moore Cypress TX 354 42 7 16:56.3 2:59.1 9 48:52.5 2:28.9 9 50:31.3 2:01:48.1
 
Top

Male 45 to 49

  Overall     ------- Run ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 11 Gordon Irving Houston TX 394 49 1 7:53.6 1:10.3 1 31:49.6 1:11.0 1 23:27.4 1:05:32.0
2 21 Chris Eklof Houston TX 377 48 2 9:30.3 1:25.1 2 33:45.8   2 27:24.3 1:12:05.7
 
Top

Male 50 to 54

  Overall     ------- Run ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 4 Douglas Lee Houston TX 383 53 2 7:53.1 1:17.3 1 26:57.7 1:06.0 1 21:38.0 58:52.3
2 12 Gerardo Lopez Houston TX 361 53 1 7:47.7 1:11.8 3 30:58.6 2:09.5 2 23:49.4 1:05:57.2
3 18 Willie Tatum, Jr. Katy TX 399 52 3 9:01.7 1:34.9 4 33:06.4 1:18.3 3 25:25.3 1:10:26.7
4 19 Jim Clinebell Humble TX 368 53 4 9:24.8 1:34.6 2 30:42.5 2:16.3 4 27:47.2 1:11:45.6
 
Top

Male 55 to 59

  Overall     ------- Run ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 30 Paul Eguia, R Houston TX 379 57 1 9:33.5 1:51.6 1 38:23.5 1:05.8 1 27:53.6 1:18:48.3
 
Top

Male 60 to 64

  Overall     ------- Run ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 3 James Griffis The Woodlands TX 398 64 2 11:07.6 2:13.1 2 42:12.3   1 3:04.0 58:37.1
2 5 Mark Achenbach Terre Haute IN 389 60 1 7:37.0 1:16.0 1 27:59.4 0:51.0 2 21:14.6 58:58.2
 

Duathlon Clydsdales

Top

Male 99 and Under

  Overall     ------- Run ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Mark McDavid Houston TX 392 58 1 10:20.4 1:26.2 1 35:28.0   1 31:41.1 1:18:55.8