HJPC X-C Championship

October 18, 2017


Results By Race Management Systems, Inc.

Overall Finish List - Girls

7th Grade Boys


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1  (< 5)      4  Kendalyn Firenza      Second Baptist                         14:11.12  7:06/M    7 



Overall Finish List - Boys

7th Grade Boys


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1     30  Emmanuel Sgouros      A.O.S                                  11:26.49  5:43/M    8 
    2      2    191  Drew Wilkerson        John Cooper                            11:57.61  5:59/M    8 
    3      3     31  Doug Suell            A.O.S                                  11:58.46  5:59/M    8 
    4      4    173  Michael Black         John Cooper                            12:03.81  6:02/M    8 
    5      5     29  Sam Randall           A.O.S                                  12:07.13  6:04/M    8 
    6      6    214  David Hernandez       St. Francis Episcopal                  12:08.43  6:04/M    8 
    7      7    266  Ian Hommel            The Village School                     12:08.74  6:04/M    8 
    8      8    187  Theo Nemeth           John Cooper                            12:14.09  6:07/M    7 
    9      9     42  Wilson Bailey         A.O.S                                  12:14.62  6:07/M    7 
   10     10    361  Harrison Wallace      Presbyteriabn                          12:16.49  6:08/M    6 
   11     11    108  Will Smith            St. John's                             12:16.69  6:08/M    8 
   12     12     32  Nick Sullo            A.O.S                                  12:16.99  6:08/M    8 
   13     13      3  Schuyler Clark        Second Baptist                         12:17.45  6:09/M    8 
   14     14    109  Jackson Harvey        St. John's                             12:18.40  6:09/M    8 
   15     15     28  Kenny Moffet          A.O.S                                  12:21.89  6:11/M    8 
   16     16      9  Daniel Klein          Second Baptist                         12:24.16  6:12/M    8 
   17     17    177  Alex Everson          John Cooper                            12:33.89  6:17/M    8 
   18     18    312  James Carter          River Oaks Bapit                       12:34.96  6:17/M    7 
   19     19    186  Brian Mekelburg       John Cooper                            12:35.53  6:18/M    8 
   20     20    111  Jacob Stanietsky      St. John's                             12:39.80  6:20/M    7 
   21     21    112  Russell Li            St. John's                             12:41.28  6:21/M    8 
   22     22    179  Carson Hanson         John Cooper                            12:43.50  6:22/M    8 
   23     23    341  Odin Hicks            The Kinkaid School                     12:43.67  6:22/M    8 
   24     24     22  Davis Barringer       A.O.S                                  12:43.96  6:22/M    8 
   25     25    190  Vishnu Swaninathan    John Cooper                            12:45.43  6:23/M    8 
   26     26    216  Brady Puckett         St. Francis Episcopal                  12:45.71  6:23/M    8 
   27  (> 7)     56  Sebastian Villamil    A.O.S                                  12:47.86  6:24/M    7 
   28  (> 7)    189  Nathan Seamans        John Cooper                            12:48.85  6:24/M    7 
   29  (< 5)    294  Hadi Suheil           St. Michael                            12:51.48  6:26/M    7 
   30     27    309  Jalen Bradley         River Oaks Bapit                       12:56.23  6:28/M    7 
   31     28    158  Bobby Hlavinka        St. John's                             12:58.09  6:29/M    8 
   32     29    308  Mitt Black            River Oaks Bapit                       13:00.44  6:30/M    8 
   33  (> 7)     51  Kieran Smith          A.O.S                                  13:00.50  6:30/M    7 
   34     30    343  Pryce Pivec           The Kinkaid School                     13:02.99  6:31/M    8 
   35  (> 7)    182  Sebastin Hess         John Cooper                            13:03.69  6:32/M    7 
   36     31     15  Alec Moya             Second Baptist                         13:13.23  6:37/M    7 
   37     32    276  Derin Seeborg         The Village School                     13:15.42  6:38/M    7 
   38  (< 5)    295  Jesse Gonsalez        St. Michael                            13:16.70  6:38/M    7 
   39  (> 7)     52  Liam Smith            A.O.S                                  13:20.26  6:40/M    7 
   40  (> 7)     41  Konnor Allen          A.O.S                                  13:21.35  6:41/M    7 
   41  (> 7)     53  Charlie Solé          A.O.S                                  13:23.42  6:42/M    7 
   42     33    113  Richard Zheng         St. John's                             13:24.97  6:42/M    8 
   43  (> 7)    188  Darcy Ryan            John Cooper                            13:30.07  6:45/M    7 
   44  (> 7)     43  Stavros Cotsoradis    A.O.S                                  13:30.12  6:45/M    7 
   45     34    339  Connor Blake          The Kinkaid School                     13:33.91  6:47/M    8 
   46  (> 7)    178  Tanure Ewherido       John Cooper                            13:37.45  6:49/M    7 
   47     35    213  Kirk Hankamer         St. Francis Episcopal                  13:38.04  6:49/M    8 
   48  (> 7)    175  Danny Capsimalis      John Cooper                            13:40.75  6:50/M    7 
   49     36    333  Mathias Wagner        River Oaks Bapit                       13:40.76  6:50/M    8 
   50     37    321  Will Jesulatiis       River Oaks Bapit                       13:41.02  6:51/M    7 
   51     38    364  John Farrell          Presbyteriabn                          13:41.64  6:51/M    7 
   52     39    318  Andrew Hung           River Oaks Bapit                       13:42.65  6:51/M    8 
   53     40    359  Andrew Tellepsen      The Kinkaid School                     13:42.79  6:51/M    7 
   54     41    365  Jack Schafer          Presbyteriabn                          13:43.82  6:52/M    7 
   55     42    310  Jeremiah Broughton    River Oaks Bapit                       13:43.86  6:52/M    7 
   56     43    129  Jonah Goodwine        St. John's                             13:44.36  6:52/M    7 
   57  (> 7)    125  Bo Farnell            St. John's                             13:44.70  6:52/M    8 
   58  (> 7)    174  Andrew Burchfiel      John Cooper                            13:46.16  6:53/M    7 
   59  (> 7)    176  nick Cartwright       John Cooper                            13:48.99  6:54/M    8 
   60  (> 7)    115  Josh Siegel           St. John's                             13:50.01  6:55/M    8 
   61  (> 7)    126  George Donnelly       St. John's                             13:50.48  6:55/M    7 
   62  (> 7)    315  Patrick Fanning       River Oaks Bapit                       13:51.62  6:56/M    8 
   63  (> 7)    127  Matthew Johnston      St. John's                             13:52.29  6:56/M    7 
   64     44     21  Trace Tarkington      Second Baptist                         13:55.20  6:58/M    8 
   65  (> 7)    181  Jake Hearnsberger     John Cooper                            13:56.23  6:58/M    7 
   66     45     19  Jimmy Smith           Second Baptist                         13:56.72  6:58/M    7 
   67  (> 7)    122  Charlie Leach         St. John's                             13:56.87  6:58/M    8 
   68  (> 7)    162  Oliver Lin            St. John's                             13:58.67  6:59/M    7 
   69  (> 7)    332  Iakovos Wagner        River Oaks Bapit                       13:59.34  7:00/M    7 
   70     46    282  Matthew Ward          The Village School                     14:01.19  7:01/M    7 
   71  (> 7)    331  Lucas Vaughan         River Oaks Bapit                       14:02.54  7:01/M    7 
   72     47    268  Kristoffer Kuvaas     The Village School                     14:04.19  7:02/M    7 
   73  (> 7)     23  Ethan Cardin          A.O.S                                  14:06.42  7:03/M    8 
   74     48    367  Christian Fridge      Presbyteriabn                          14:11.04  7:06/M    7 
   75  (> 7)     27  Daniel Miner          A.O.S                                  14:11.04  7:06/M    8 
   76     49     12  Ben Longbottom        Second Baptist                         14:11.61  7:06/M    7 
   77     50    352  Alexander Farahbod    The Kinkaid School                     14:12.50  7:06/M    7 
   78     51    348  Andres Bustos         The Kinkaid School                     14:15.30  7:08/M    7 
   79  (> 7)    323  Vilmos Lo             River Oaks Bapit                       14:15.73  7:08/M    7 
   80  (> 7)    124  Charlie Johnston      St. John's                             14:17.75  7:09/M    7 
   81     52    224  Cameron Ederle        St. Francis Episcopal                  14:18.10  7:09/M    7 
   82     53    337  Scott Altsuler        The Kinkaid School                     14:18.92  7:09/M    8 
   83     54    228  Ted Lakoski           St. Francis Episcopal                  14:21.99  7:11/M    7 
   84  (> 7)    183  Everett Key           John Cooper                            14:22.42  7:11/M    7 
   85  (> 7)     46  Alastair Hafner-SchneeA.O.S                                  14:27.53  7:14/M    7 
   86  (> 7)    185  Kinfe Lam             John Cooper                            14:28.29  7:14/M    7 
   87  (> 7)    319  Michael Jeffery       River Oaks Bapit                       14:28.99  7:14/M    8 
   88     55    369  Conor Shanley         Presbyteriabn                          14:29.06  7:15/M    7 
   89  (> 7)    128  Warren Kozak          St. John's                             14:34.49  7:17/M    7 
   90  (> 7)    160  Pete Curtis           St. John's                             14:34.64  7:17/M    8 
   91     56    371  Kyle Kruppa           Presbyteriabn                          14:36.10  7:18/M    7 
   92  (> 7)    344  Jerry Restrepo        The Kinkaid School                     14:36.33  7:18/M    8 
   93  (> 7)     50  Andreas Savas         A.O.S                                  14:43.18  7:22/M    7 
   94     57    233  Matthew Thibault      St. Francis Episcopal                  14:47.99  7:24/M    7 
   95  (> 7)    180  Zak Hashmi            John Cooper                            14:48.51  7:24/M    7 
   96     58      8  Samuel Ireland        Second Baptist                         14:53.24  7:27/M    7 
   97  (> 7)    131  Patrick Farmer        St. John's                             14:54.68  7:27/M    7 
   98     59    231  Luke Romere           St. Francis Episcopal                  15:02.81  7:31/M    7 
   99  (> 7)     49  Alex Psifidis         A.O.S                                  15:02.87  7:31/M    7 
  100  (> 7)    314  Payne Davis           River Oaks Bapit                       15:10.33  7:35/M    8 

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

  101  (> 7)    342  Vedul Palavajjhala    The Kinkaid School                     15:14.60  7:37/M    8 
  102     60    273  Alejandro Rivera      The Village School                     15:14.92  7:37/M    7 
  103  (> 7)    130  Caden Juang           St. John's                             15:15.98  7:38/M    7 
  104  (> 7)    334  Owen Zeng             River Oaks Bapit                       15:23.60  7:42/M    7 
  105  (> 7)    184  Neel Kutecha          John Cooper                            15:24.39  7:42/M    7 
  106  (< 5)    297  Brandon Elwood        St. Michael                            15:24.82  7:42/M    8 
  107     61    263  Thomas Ait-Ettajer    The Village School                     15:26.39  7:43/M    8 
  108  (> 7)    165  Adam Nichamoff        St. John's                             15:32.72  7:46/M    7 
  109  (> 7)     24  Daniel Colson         A.O.S                                  15:34.65  7:47/M    8 
  110  (> 7)    316  Reed Hightower        River Oaks Bapit                       15:36.62  7:48/M    8 
  111  (> 7)    320  Will Jeffery          River Oaks Bapit                       15:36.86  7:48/M    8 
  112  (> 7)    144  Drew Adams            St. John's                             15:39.07  7:50/M    7 
  113     62    278  Juan Soler            The Village School                     15:40.70  7:50/M    8 
  114  (> 7)    219  Foster Stephens       St. Francis Episcopal                  15:41.95  7:51/M    8 
  115  (> 7)    262  Ahmed Amaan           The Village School                     15:47.82  7:54/M    8 
  116  (> 7)    327  Will Moursund         River Oaks Bapit                       15:51.38  7:56/M    8 
  117  (> 7)     54  Luke Sullo            A.O.S                                  15:54.84  7:57/M    7 
  118  (> 7)     57  Aavik Wadivkar        A.O.S                                  15:57.60  7:59/M    7 
  119  (> 7)    354  Kevin Goerl           The Kinkaid School                     16:00.99  8:00/M    7 
  120  (> 7)    225  Stanley Fowler        St. Francis Episcopal                  16:01.74  8:01/M    7 
  121  (> 7)    357  George Ruthven        The Kinkaid School                     16:02.54  8:01/M    7 
  122  (> 7)    230  Christian Mikkelsen   St. Francis Episcopal                  16:05.23  8:03/M    7 
  123  (> 7)    140  Mark Helwig           St. John's                             16:14.32  8:07/M    7 
  124  (> 7)    270  Marcel Pfister        The Village School                     16:14.48  8:07/M    7 
  125     63    368  Spencer Heijman       Presbyteriabn                          16:19.73  8:10/M    7 
  126  (> 7)    147  Augustine Garcia      St. John's                             16:25.67  8:13/M    7 
  127  (> 7)    326  Mark Morris           River Oaks Bapit                       16:32.52  8:16/M    7 
  128  (> 7)    377  James Frank           Presbyteriabn                          16:34.39  8:17/M    7 
  129  (> 7)    383  Evan Wray             Presbyteriabn                          16:37.63  8:19/M    7 
  130  (> 7)    139  Rahul Lal             St. John's                             16:43.43  8:22/M    8 
  131  (> 7)    212  Jon Collins Deal      St. Francis Episcopal                  16:48.18  8:24/M    8 
  132  (> 7)    356  Jack Lemon            The Kinkaid School                     16:50.10  8:25/M    7 
  133  (> 7)    347  Adam Behr             The Kinkaid School                     16:50.48  8:25/M    7 
  134  (> 7)     20  Jack Stahl            Second Baptist                         16:55.68  8:28/M    7 
  135  (> 7)    169  Rohit Reddy           St. John's                             16:58.53  8:29/M    7 
  136  (> 7)    138  Carson Farrell        St. John's                             17:07.99  8:34/M    7 
  137  (> 7)     55  Reed Terrill          A.O.S                                  17:11.86  8:36/M    7 
  138  (> 7)     47  Bond Hassen           A.O.S                                  17:11.93  8:36/M    7 
  139  (> 7)     44  David Fry             A.O.S                                  17:14.07  8:37/M    7 
  140  (> 7)     26  Alexander Elliott     A.O.S                                  17:33.00  8:47/M    8 
  141  (> 7)    215  Robert Morris         St. Francis Episcopal                  17:33.71  8:47/M    8 
  142  (> 7)      2  Tanner Chapman        Second Baptist                         17:34.24  8:47/M    8 
  143  (> 7)     58  Adam White            A.O.S                                  17:38.40  8:49/M    7 
  144  (> 7)    227  Jack Hantak           St. Francis Episcopal                  17:46.87  8:53/M    7 
  145  (> 7)    150  James Li              St. John's                             18:07.15  9:04/M    7 
  146  (> 7)    171  Nelson Mathis         St. John's                             18:18.37  9:09/M    7 
  147  (> 7)     45  Max Ginsburg          A.O.S                                  18:41.08  9:21/M    7 
  148  (> 7)    234  Aidan Villareal       St. Francis Episcopal                  18:58.01  9:29/M    7 
  149  (> 7)    217  Clayton Rice          St. Francis Episcopal                  18:58.55  9:29/M    8 
  150  (> 7)    351  Tim Elkins            The Kinkaid School                     19:08.36  9:34/M    7 
  151  (> 7)     13  Sebastian Marquez     Second Baptist                         19:28.01  9:44/M    7 
  152  (> 7)     25  John Dameris          A.O.S                                  19:49.64  9:55/M    8 
  153  (> 7)    229  Ethan Mamera          St. Francis Episcopal                  20:26.91 10:13/M    7 
  154  (> 7)    153  Collin Gregory        St. John's                             20:32.45 10:16/M    7 
  155  (> 7)    232  Dwight Solano         St. Francis Episcopal                  20:33.83 10:17/M    7 
  156  (> 7)    345  Ravi Yalamanchili     The Kinkaid School                     21:03.76 10:32/M    8 
  157  (< 5)    296  Aaron Schmidt         St. Michael                            21:10.10 10:35/M    8 
  158  (> 7)    382  Charlie Guscott       Presbyteriabn                          21:28.96 10:44/M    7 
  159  (> 7)    350  Colin D'Souza         The Kinkaid School                     22:16.48 11:08/M    7 
  160  (> 7)    156  Ryan Pawar            St. John's                             23:45.35 11:53/M    7