2017 HAPS District XC Championships

October 09, 2017


Results By Race Management Systems, Inc.

Overall Finish List - Boys

Boys 3200

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

 

1

(< 5)

38

Kyle Evans Faith West Academy

11:45.60

5:53/M

 

2

1

63

Brennan Clark Legacy Prep Christian Academy

11:48.17

5:54/M

 

3

(< 5)

39

Evan Parkerson Faith West Academy

11:51.73

5:56/M

 

4

2

109

Graham Young Providence Classical

12:01.11

6:01/M

 

5

3

73

Jake McLemore Legacy Prep Christian Academy

12:04.06

6:02/M

 

6

4

35

Michael Slabic Cypress Christian

12:11.04

6:06/M

 

7

5

158

Kyle Jasek Woodlands Christian

12:16.96

6:08/M

 

8

6

148

Jackson Brickhouse Woodlands Christian

12:19.76

6:10/M

 

9

7

110

Kolbe Zuniga Providence Classical

12:21.89

6:11/M

 

10

8

68

Luke Henson Legacy Prep Christian Academy

12:31.39

6:16/M

 

11

9

70

Carter Hutton Legacy Prep Christian Academy

12:34.32

6:17/M

 

12

10

102

William Guffy Providence Classical

12:48.78

6:24/M

 

13

11

161

Maxim Olivier Woodlands Christian

12:50.23

6:25/M

 

14

12

67

Gavin Gerwick Legacy Prep Christian Academy

12:53.85

6:27/M

 

15

13

101

Andrew Butin Providence Classical

12:54.44

6:27/M

 

16

14

65

Matthew Dick Legacy Prep Christian Academy

13:00.01

6:30/M

 

17

15

144

Zachary Bagnoli Woodlands Christian

13:01.20

6:31/M

 

18

16

18

Colby VanBruaene Covenant Christian

13:19.05

6:40/M

 

19

17

162

Dane Osbourne Woodlands Christian

13:20.65

6:40/M

 

20

18

164

Jake Rice Woodlands Christian

13:21.96

6:41/M

 

21

(< 5)

40

Gabe Salas Faith West Academy

13:22.60

6:41/M

 

22

19

157

Owen Jadlot Woodlands Christian

13:29.94

6:45/M

 

23

20

126

Jonathan Vuong Rosehill Christian

13:31.45

6:46/M

 

24

21

125

Banks Tessier Rosehill Christian

13:32.17

6:46/M

 

25

22

32

Mason Runge Cypress Christian

13:35.40

6:48/M

 

26

23

15

Sean Adams Covenant Christian

13:37.50

6:49/M

 

27

24

72

Austin Lewis Legacy Prep Christian Academy

13:39.50

6:50/M

 

28

(> 7)

71

Carson Keyes Legacy Prep Christian Academy

13:41.03

6:51/M

 

29

(> 7)

152

Phillip Catron Woodlands Christian

13:43.88

6:52/M

 

30

25

27

Okiki Akin-Idowu Cypress Christian

13:50.07

6:55/M

 

31

26

106

Caleb Systma Providence Classical

13:50.30

6:55/M

 

32

27

111

Luke Zuniga Providence Classical

13:51.17

6:56/M

 

33

(> 7)

167

Lucas Trevathan Woodlands Christian

13:51.96

6:56/M

 

34

28

96

Nathan Noe Northland Christian

13:56.35

6:58/M

 

35

(> 7)

153

Seth Culberson Woodlands Christian

13:57.78

6:59/M

 

36

29

13

Noah Weeks Alpha Omega

13:59.89

7:00/M

 

37

30

12

A.J. Steffa Alpha Omega

14:03.71

7:02/M

 

38

31

17

Boston Dockrey Covenant Christian

14:10.34

7:05/M

 

39

32

19

Charlie Wade Covenant Christian

14:13.46

7:07/M

 

40

33

104

Philip Reenders Providence Classical

14:14.32

7:07/M

 

41

(< 5)

182

Jackson Sembritzky Woodlands Methodist

14:17.67

7:09/M

 

42

(> 7)

155

Connor Gorman Woodlands Christian

14:17.86

7:09/M

 

43

34

30

Luke Ramirez Cypress Christian

14:24.53

7:12/M

 

44

(> 7)

107

Mark Williamson Providence Classical

14:26.45

7:13/M

 

45

(> 7)

156

Hudson Howard Woodlands Christian

14:30.03

7:15/M

 

46

35

118

Joshua Areola Rosehill Christian

14:38.31

7:19/M

 

47

(> 7)

108

Steven Wimberly Providence Classical

14:39.28

7:20/M

 

48

36

91

Jordan Kasinger Northland Christian

14:46.27

7:23/M

 

49

(> 7)

76

Wyles Tyler Legacy Prep Christian Academy

14:52.20

7:26/M

 

50

37

120

Garrett Gipson Rosehill Christian

14:57.31

7:29/M

 

51

38

28

Colin Burns Cypress Christian

14:58.59

7:29/M

 

52

39

99

Ian Wietstruck Northland Christian

15:05.45

7:33/M

 

53

(> 7)

103

Jameson Hauck Providence Classical

15:08.10

7:34/M

 

54

(> 7)

165

Kadin Smith Woodlands Christian

15:11.91

7:36/M

 

55

(> 7)

64

Will Condley Legacy Prep Christian Academy

15:18.54

7:39/M

 

56

40

93

Rain Liu Northland Christian

15:18.75

7:39/M

 

57

(> 7)

151

Riley Bunch Woodlands Christian

15:25.84

7:43/M

 

58

(> 7)

160

Marlon Oliver Woodlands Christian

15:34.72

7:47/M

 

59

41

97

Colin Scamp Northland Christian

15:36.59

7:48/M

 

60

(> 7)

159

Grant Lusk Woodlands Christian

15:43.02

7:52/M

 

61

42

36

Andrew Williams Cypress Christian

15:45.69

7:53/M

 

62

(< 5)

47

Cody Baker Founders Christian

15:48.35

7:54/M

 

63

(< 5)

176

Ben Burkett Woodlands Methodist

15:48.85

7:54/M

 

64

43

7

Hudson Allen Alpha Omega

15:53.57

7:57/M

 

65

(> 7)

154

Cameron M. Davis Woodlands Christian

15:54.52

7:57/M

 

66

(> 7)

147

Conley Brickhouse Woodlands Christian

15:54.88

7:57/M

 

67

44

31

Oliver Ranson Cypress Christian

15:55.44

7:58/M

 

68

(> 7)

105

Josh Schaer Providence Classical

15:55.84

7:58/M

 

69

(< 5)

46

Luke Avery Founders Christian

15:59.23

8:00/M

 

70

45

122

James Herring Rosehill Christian

16:00.15

8:00/M

 

71

46

121

Jack Guerrero Rosehill Christian

16:02.30

8:01/M

 

72

(> 7)

69

Tanner Herridge Legacy Prep Christian Academy

16:10.04

8:05/M

 

73

(> 7)

75

Aidan Rivers Legacy Prep Christian Academy

16:10.66

8:05/M

 

74

(> 7)

66

Gage Gerwick Legacy Prep Christian Academy

16:11.26

8:06/M

 

75

(> 7)

146

Jacob Bigler Woodlands Christian

16:14.47

8:07/M

 

76

47

98

William Vu Northland Christian

16:17.88

8:09/M

 

77

48

92

Lance Lightsey Northland Christian

16:18.11

8:09/M

 

78

(> 7)

29

Ayden Farrell Cypress Christian

16:32.11

8:16/M

 

79

(> 7)

33

Diego Sarmiento Cypress Christian

16:33.75

8:17/M

 

80

49

16

Chris Bolleter Covenant Christian

16:43.51

8:22/M

 

81

(< 5)

48

Robert Welling Founders Christian

16:50.76

8:25/M

 

82

(> 7)

143

Marshall Anderson Woodlands Christian

16:51.91

8:26/M

 

83

(< 5)

181

Colin Riggs Woodlands Methodist

17:06.79

8:33/M

 

84

50

8

Adam Coldiron Alpha Omega

17:09.33

8:35/M

 

85

(> 7)

90

Grayson Fischer Northland Christian

17:13.43

8:37/M

 

86

51

119

Aaron Evans Rosehill Christian

17:39.79

8:50/M

 

87

(> 7)

74

Cline Piotrowski Legacy Prep Christian Academy

18:19.41

9:10/M

 

88

52

9

Jayden Gay Alpha Omega

18:30.60

9:15/M

 

89

(> 7)

95

Cole Meekins Northland Christian

18:35.62

9:18/M

 

90

(> 7)

124

Parker Johnson Rosehill Christian

18:40.06

9:20/M

 

91

53

10

Ryan Ragan Alpha Omega

18:47.01

9:24/M

 

92

(> 7)

145

Nathan Bellamy Woodlands Christian

18:55.55

9:28/M

 

93

(> 7)

123

Curtis Higginbotham Rosehill Christian

19:00.89

9:30/M

 

94

(> 7)

149

Alexander Buckland Woodlands Christian

19:02.53

9:31/M

 

95

(> 7)

168

Thijs vanEgmond Woodlands Christian

19:38.21

9:49/M

 

96

54

11

Ethan Rutledge Alpha Omega

21:30.74

10:45/M

 

97

(< 5)

180

Trent McLaughlin Woodlands Methodist

28:10.05

14:05/M

 

98

(> 7)

94

Cade Meekins Northland Christian

28:28.53

14:14/M

 

Team Summary Report - Boys

Boys 3200

 

Top 5

---- Finishers ----

 

Place

Team

Places

1

2

3

4

5

6*

7*

 

 

1

Legacy Prep Christian Academy

33

1

3

8

9

12

14

24

 

 

Top 5 Times: 1:01:51.79

 

2

Woodlands Christian

54

5

6

11

15

17

18

19

 

 

Top 5 Times: 1:03:48.80

 

3

Providence Classical

58

2

7

10

13

26

27

33

 

 

Top 5 Times: 1:03:56.52

 

4

Cypress Christian

123

4

22

25

34

38

42

44

 

 

Top 5 Times: 1:08:59.63

 

5

Covenant Christian

151

16

23

31

32

49

 

 

Top 5 Times: 1:12:03.86

 

6

Rosehill Christian

158

20

21

35

37

45

46

51

 

 

Top 5 Times: 1:12:39.39

 

7

Northland Christian

184

28

36

39

40

41

47

48

 

 

Top 5 Times: 1:14:43.41

 

8

Alpha Omega

204

29

30

43

50

52

53

54

 

 

Top 5 Times: 1:19:37.10

 

Inc.

Faith West Academy

3 finishers

 

 

 

Inc.

Founders Christian

3 finishers

 

 

 

Inc.

Woodlands Methodist

4 finishers