HBU HS XC 2017

October 07, 2017


Results By Race Management Systems, Inc.

Overall Finish List - Boys

JV Boys

Varsity


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1    349  Ethan Escobedo        Cypress Woods                           17:55.3  5:58/M      
    2      2    342  Collin Bass           Cypress Woods                           18:07.0  6:02/M      
    3      3    352  Matthew Gillespie     Cypress Woods                           18:22.4  6:07/M      
    4      4    354  Kaleb Johnson         Cypress Woods                           18:30.3  6:10/M      
    5      5    346  Robbie Cook-Adams     Cypress Woods                           18:37.8  6:12/M      
    6      6    345  John Cantu            Cypress Woods                           18:44.5  6:15/M      
    7      7    355  Kyle Kimich           Cypress Woods                           18:54.7  6:18/M      
    8      8    394  DANIELLE SALIB        FT BEND AUSTIN                          18:56.6  6:19/M      
    9  (> 7)    357  Roland Mori           Cypress Woods                           19:13.9  6:24/M      
   10      9    392  MATTHEW MCGOLDRICK    FT BEND AUSTIN                          19:25.4  6:28/M      
   11     10    232  JOSH CASTROMAYER      PEARLAND DAWSON                         19:29.2  6:30/M      
   12     11    236  Jackson Roth          PEARLAND DAWSON                         19:31.4  6:30/M      
   13     12    391  MATTHEW MARTINEZ      FT BEND AUSTIN                          19:40.0  6:33/M      
   14  (> 7)    358  Phoenix Philpot       Cypress Woods                           19:50.4  6:37/M      
   15  (> 7)    347  Lance Cordes          Cypress Woods                           19:54.9  6:38/M      
   16     13    390  ERIK FREEMAN          FT BEND AUSTIN                          20:35.8  6:52/M      
   17     14    393  GUILLERMO SANCHEZ-DUBOFT BEND AUSTIN                          20:40.6  6:53/M      
   18     15    388  ETHAN ALVAREZ         FT BEND AUSTIN                          20:48.2  6:56/M      
   19     16    237  VINCENT KOLENDA       PEARLAND DAWSON                         21:18.0  7:06/M      
   20     17    400  XAVIER  FERNANDEZ     FT BEND AUSTIN                          21:22.3  7:07/M      
   21     18    239  ALEX HEER             PEARLAND DAWSON                         21:44.9  7:15/M      
   22  (< 5)    209  RORY GREMILLION       St. Catherine's                         23:06.0  7:42/M      
   23  (> 7)    389  ANDREW FERNANDEZ      FT BEND AUSTIN                          23:29.1  7:50/M      
   24     19    233  CARTER DESMOND        PEARLAND DAWSON                         27:55.2  9:18/M      



Overall Finish List - Boys

Varstiy Boys

Varsity


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1    356  Merritt Montgomery    Cypress Woods                           16:23.0  5:28/M      
    2      2    350  Alexander Esposito    Cypress Woods                           16:23.3  5:28/M      
    3      3    253  GIOVANNI VARGAS       PASADENA MEMORIAL                       16:29.0  5:30/M      
    4      4    360  Harlan Spjut          Cypress Woods                           16:46.0  5:35/M      
    5      5    362  Xavier Torres         Cypress Woods                           16:53.0  5:38/M      
    6      6    215  JUSTICE ARTISST       PEARLAND DAWSON                         16:55.4  5:38/M      
    7      7    254  JOSE MADRIGAL         PASADENA MEMORIAL                       16:59.3  5:40/M      
    8      8    351  Grayson Frable        Cypress Woods                           17:00.5  5:40/M      
    9      9    259  ARIAN RIVERA          PASADENA MEMORIAL                       17:07.4  5:42/M      
   10     10    344  Ryan Cameron          Cypress Woods                           17:10.4  5:43/M      
   11     11    353  Alec Hernandez        Cypress Woods                           17:12.1  5:44/M      
   12     12    218  ANDREW MURRAY         PEARLAND DAWSON                         17:14.1  5:45/M      
   13  (> 7)    343  Jaden Callaway        Cypress Woods                           17:18.4  5:46/M      
   14     13    256  BRANDON BOWMAN        PASADENA MEMORIAL                       17:20.2  5:47/M      
   15     14    257  CARLOS MONTOYA        PASADENA MEMORIAL                       17:27.9  5:49/M      
   16     15    376  JOSEPH HERNADEZ       PASADENA MEMORIAL                       17:31.9  5:50/M      
   17  (> 7)    359  Troy Julio Reeves     Cypress Woods                           17:45.9  5:55/M      
   18     16    258  SERGIO RIVERA         PASADENA MEMORIAL                       17:49.9  5:56/M      
   19     17    217  BRANDYN HAMANN        PEARLAND DAWSON                         17:57.1  5:59/M      
   20  (> 7)    260  JASON RODRIGUEZ       PASADENA MEMORIAL                       18:00.8  6:00/M      
   21     18    216  JONATHAN CEDILLO      PEARLAND DAWSON                         18:51.3  6:17/M      
   22     19    220  DONTAYE TUGGLE        PEARLAND DAWSON                         19:04.8  6:21/M      
   23  (> 7)    378  NOAH MACIAS           PASADENA MEMORIAL                       19:13.3  6:24/M      
   24  (> 7)    377  JOHNNY HERNADEZ       PASADENA MEMORIAL                       19:16.1  6:25/M      
   25  (> 7)    255  BENJAMIN STEREFF      PASADENA MEMORIAL                       19:17.1  6:26/M      
   26  (> 7)    361  Dylan Thalassinos     Cypress Woods                           19:19.9  6:26/M      
   27     20    219  CARSON PALMER         PEARLAND DAWSON                         19:30.1  6:30/M      
   28     21    221  DAVID WANG            PEARLAND DAWSON                         19:51.9  6:37/M      

Team Summary Report - Boys

JV Boys

Varsity


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Cypress Woods                          15               1   2   3   4   5   6   7         
        Top  5 Times: 1:31:32.9

    2 FT BEND AUSTIN                         56               8   9  12  13  14  15  17         
        Top  5 Times: 1:39:18.6

    3 PEARLAND DAWSON                        74              10  11  16  18  19                 
        Top  5 Times: 1:49:58.8

 Inc. St. Catherine's                      1 finishers                                          
        Top  5 Times: 

Team Summary Report - Boys

Varstiy Boys

Varsity


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Cypress Woods                          20               1   2   4   5   8  10  11         
        Top  5 Times: 1:23:25.8

    2 PASADENA MEMORIAL                      46               3   7   9  13  14  15  16         
        Top  5 Times: 1:25:23.8

    3 PEARLAND DAWSON                        72               6  12  17  18  19  20  21         
        Top  5 Times: 1:30:02.7


Overall Finish List - Girls

JV Girls

Varsity


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1    325  Elizabeth Davis       Cypress Woods                           20:33.4  6:51/M      
    2      2    317  Erica Balmos          Cypress Woods                           21:32.2  7:11/M      
    3      3    337  Karlee Singletary     Cypress Woods                           21:40.9  7:13/M      
    4      4    242  RYAN GALLEY           PEARLAND DAWSON                         21:42.4  7:14/M      
    5      5    252  CHAYANN UNG           PEARLAND DAWSON                         21:51.7  7:17/M      
    6      6    334  Paige Neumann         Cypress Woods                           21:51.8  7:17/M      
    7      7    227  REAGAN OWENS          PEARLAND DAWSON                         22:02.0  7:21/M      
    8      8    332  Heather McLeod        Cypress Woods                           22:04.6  7:21/M      
    9      9    241  BROOKE FARRIS         PEARLAND DAWSON                         22:14.0  7:25/M      
   10     10    339  Simone Trainer        Cypress Woods                           22:22.0  7:27/M      
   11     11    245  ASHLEY LYROCK         PEARLAND DAWSON                         22:24.8  7:28/M      
   12     12    318  Bianca Bettini        Cypress Woods                           22:32.8  7:31/M      
   13  (> 7)    321  Erin Clasen           Cypress Woods                           22:33.0  7:31/M      
   14  (> 7)    335  Catherine Nguyen      Cypress Woods                           22:34.5  7:31/M      
   15     13    251  GWYNETH TEMPLONEVO    PEARLAND DAWSON                         22:40.9  7:33/M      
   16  (> 7)    327  Haley Fox             Cypress Woods                           22:46.5  7:35/M      
   17  (> 7)    322  Caroline Cordes       Cypress Woods                           22:55.8  7:38/M      
   18  (> 7)    336  Hailey Peacher        Cypress Woods                           23:01.8  7:40/M      
   19     14    246  MELISSA MARTIN        PEARLAND DAWSON                         23:04.6  7:41/M      
   20  (> 7)    244  HALEY HART            PEARLAND DAWSON                         27:51.0  9:17/M      
   21  (< 5)    208  RUTH SCHERSCHEL       St. Catherine's                         28:21.3  9:27/M      
   22  (< 5)    383  RAEGAN GONSER         FT BEND AUSTIN                          28:59.0  9:40/M      
   23  (< 5)    382  HADIYA AIKAL          FT BEND AUSTIN                          30:33.5 10:11/M      
   24  (< 5)    384  RIYA PATEL            FT BEND AUSTIN                          31:42.6 10:34/M      
   25  (< 5)    385  ANH PHAM              FT BEND AUSTIN                          32:34.7 10:51/M      



Overall Finish List - Girls

Varsity Girls

Varsity


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1    225  DARBY GAUNTT          PEARLAND DAWSON                         18:24.6  6:08/M      
    2      2    338  Catalina Spjut        Cypress Woods                           18:26.6  6:09/M      
    3  (< 5)    266   BRIANNA GALLAHER     FAITH ACADEMY                           18:59.4  6:20/M      
    4      3    324  Naomi Davis           Cypress Woods                           19:41.5  6:34/M      
    5      4    223  ARLETTE CONCEPCION    PEARLAND DAWSON                         19:46.4  6:35/M      
    6      5    316  Julia Ameringer       Cypress Woods                           19:48.1  6:36/M      
    7      6    224  ABIGAIL GARZA         PEARLAND DAWSON                         20:00.9  6:40/M      
    8      7    320  Amber Byrd            Cypress Woods                           20:09.4  6:43/M      
    9      8    329  Faithe Green          Cypress Woods                           20:15.0  6:45/M      
   10      9    212  KARISMA MARTINEZ      PASADENA MEMORIAL                       20:15.5  6:45/M      
   11     10    330  Elizabeth Hamilton    Cypress Woods                           20:31.7  6:50/M      
   12     11    229  SADIE SMITH           PEARLAND DAWSON                         20:34.1  6:51/M      
   13     12    228  LILLY POWERS          PEARLAND DAWSON                         20:36.2  6:52/M      
   14     13    222  ASHLEY BRENCE         PEARLAND DAWSON                         20:41.1  6:54/M      
   15  (< 5)    399  NAOMI TEKLEAB         FT BEND AUSTIN                          20:44.3  6:55/M      
   16     14    210  ESMERALDA LOZANO      PASADENA MEMORIAL                       20:54.8  6:58/M      
   17     15    328  Hannah Garcia         Cypress Woods                           20:59.8  7:00/M      
   18  (< 5)    396  NAOMI ARAYA           FT BEND AUSTIN                          21:12.8  7:04/M      
   19  (> 7)    333  Calise Moore          Cypress Woods                           21:19.4  7:06/M      
   20  (> 7)    315  Laura Ameringer       Cypress Woods                           21:34.8  7:11/M      
   21     16    213  NORMA GUTIERREZ       PASADENA MEMORIAL                       21:35.8  7:12/M      
   22     17    214  TANGAVELOU JOLENE     PASADENA MEMORIAL                       21:37.7  7:12/M      
   23     18    211  BELEN RAMIREZ         PASADENA MEMORIAL                       22:28.0  7:29/M      
   24  (> 7)    326  Hannah Del Toro       Cypress Woods                           22:41.3  7:34/M      
   25  (> 7)    323  Yasmine Cuadra        Cypress Woods                           22:47.5  7:36/M      
   26  (< 5)    398  TRINITY PAPILLON      FT BEND AUSTIN                          26:39.1  8:53/M      
   27  (< 5)    387  KAYLEE WASHBURN       FT BEND AUSTIN                          28:26.2  9:29/M      

Team Summary Report - Girls

JV Girls

Varsity


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Cypress Woods                          20               1   2   3   6   8  10  12         
        Top  5 Times: 1:47:43.0

    2 PEARLAND DAWSON                        36               4   5   7   9  11  13  14         
        Top  5 Times: 1:50:15.1

 Inc. St. Catherine's                      1 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. FT BEND AUSTIN                       4 finishers                                          
        Top  5 Times: 

Team Summary Report - Girls

Varsity Girls

Varsity


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Cypress Woods                          25               2   3   5   7   8  10  15         
        Top  5 Times: 1:38:20.8

    2 PEARLAND DAWSON                        34               1   4   6  11  12  13             
        Top  5 Times: 1:39:22.4

    3 PASADENA MEMORIAL                      74               9  14  16  17  18                 
        Top  5 Times: 1:46:52.0

 Inc. FAITH ACADEMY                        1 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. FT BEND AUSTIN                       4 finishers                                          
        Top  5 Times: