Lago Vista Invitational

September 30, 2017


Run Houston Timing

Table of Contents

Finish List - Boys - 7th Grade Boys - XC
Team Summary - Boys - 7th Grade Boys - XC
Team Detail - Boys - 7th Grade Boys - XC
Top

Overall Finish List - Boys

7th Grade Boys

XC

O'All Place Adj Place Bib No Name Team Time Pace    
1 1 309 Gabriel Spencer Dahlstrom MS 14:19.5 7:10/M    
2 2 170 Jacob Guerrero Barton MS 14:58.1 7:29/M    
3 3 106 Liam Panter Lago Vista MS 15:07.0 7:34/M    
4 4 180 Isaac Sellers Barton MS 15:09.8 7:35/M    
5 5 171 Jordan Harding Barton MS 15:11.8 7:36/M    
6 6 234 Preston Myers Murchison MS 15:15.2 7:38/M    
7 7 103 Konnor Karg Lago Vista MS 15:22.4 7:41/M    
8 8 315 Salinas Nico Dahlstrom MS 15:31.0 7:46/M    
9 9 312 Lopez Austin Dahlstrom MS 15:34.4 7:47/M    
10 10 227 Ben Soliz Murchison MS 15:35.5 7:48/M    
11 11 181 Samuel Tapia Barton MS 15:49.5 7:55/M    
12 12 105 Gage Mayhew Lago Vista MS 15:53.2 7:57/M    
13 13 109 Eli Simons Lago Vista MS 15:53.2 7:57/M    
14 14 168 Jacob Crosby Barton MS 16:08.8 8:04/M    
15 15 136 Santana Maldonado Wagner MS 16:16.5 8:08/M    
16 16 318 Cody Jeron Dahlstrom MS 16:19.3 8:10/M    
17 17 310 Garcia Enrique Dahlstrom MS 16:27.8 8:14/M    
18 18 138 Antonio Pena Wagner MS 16:35.8 8:18/M    
19 19 229 Sage Kool Murchison MS 16:44.5 8:22/M    
20 20 169 Job Galloway Barton MS 16:46.0 8:23/M    
21 (< 5) 426 James Bell Incarnate Word HS 16:51.6 8:26/M    
22 21 143 Guiliano Avila Wagner MS 16:53.4 8:27/M    
23 22 238 John Miles Murchison MS 16:56.2 8:28/M    
24 23 139 Anthony Tejada Wagner MS 16:59.4 8:30/M    
25 24 172 Magnus Lancaster Barton MS 17:07.5 8:34/M    
26 (< 5) 427 Kiernan Cruger Incarnate Word HS 17:14.6 8:37/M    
27 (< 5) 152 Ames Nicolas Redeemer MS 17:16.8 8:38/M    
28 25 101 Austin Cantwell Lago Vista MS 17:23.7 8:42/M    
29 26 231 Boone Allen Murchison MS 17:27.6 8:44/M    
30 27 239 Nick Salinas Murchison MS 17:31.6 8:46/M    
31 28 102 Berend Kahlden Lago Vista MS 17:35.6 8:48/M    
32 (> 7) 177 Carson Renfro Barton MS 17:41.7 8:51/M    
33 29 237 Colton Cardosa Murchison MS 17:41.9 8:51/M    
34 (> 7) 173 Diego Loeaza Barton MS 17:43.8 8:52/M    
35 (< 5) 273 Barrick Deacon Tippet MS 17:49.6 8:55/M    
36 (< 5) 159 Emanual Hernandez Redeemer MS 18:09.7 9:05/M    
37 (> 7) 235 Mathew Pothoff Murchison MS 18:12.9 9:06/M    
38 30 107 Beck Press Lago Vista MS 18:20.9 9:10/M    
39 31 316 Schrandt Karter Dahlstrom MS 18:23.8 9:12/M    
40 32 137 Marcos Gonsalez Wagner MS 18:30.2 9:15/M    
41 33 317 Uriarte Bernie Dahlstrom MS 18:50.1 9:25/M    
42 (> 7) 175 Drake Morales Barton MS 19:01.2 9:31/M    
43 (> 7) 236 Raahi Kapoor Murchison MS 19:07.7 9:34/M    
44 (> 7) 182 Alex Yanez Barton MS 19:17.5 9:39/M    
45 (> 7) 313 Meyers Devin Dahlstrom MS 19:22.1 9:41/M    
46 (> 7) 228 Gabriel Quiroga Murchison MS 19:33.3 9:47/M    
47 (< 5) 271 Villar Franco Tippet MS 19:51.6 9:56/M    
48 (< 5) 272 Saugner Noah Tippet MS 19:55.7 9:58/M    
49 (> 7) 233 George Millard Murchison MS 20:03.4 10:02/M    
50 (< 5) 153 Mateo Srivathankul Redeemer MS 20:04.4 10:02/M    
51 34 141 Gavin Card Wagner MS 20:11.0 10:06/M    
52 35 140 Cameron Green Wagner MS 20:17.9 10:09/M    
53 (< 5) 300 Rippy Jack Athlos MS 20:33.1 10:17/M    
54 (< 5) 820 Andrew Leonardi Athlos MS 20:34.4 10:17/M    
55 (< 5) 270 Hayes Stephen Tippet MS 20:57.5 10:29/M    
56 (> 7) 240 Graham Beevers Murchison MS 21:02.8 10:31/M    
57 (< 5) 154 Caleb Arellano Redeemer MS 22:54.3 11:27/M    
58 (> 7) 174 Michael Lozano Barton MS 22:57.8 11:29/M    
59 (> 7) 241 Wyatt Fulkerson Murchison MS 23:45.7 11:53/M    
60 (> 7) 104 Dean Ludlow Lago Vista MS 24:35.3 12:18/M    
Top

Team Summary Report - Boys

7th Grade Boys

XC

  Top 5 ---- Finishers ----  
Place Team Places 1 2 3 4 5 6* 7*    
1 Barton MS 36 2 4 5 11 14 20 24    
Top 5 Times: 1:17:18.2  
2 Dahlstrom MS 51 1 8 9 16 17 31 33    
Top 5 Times: 1:18:12.1  
3 Lago Vista MS 60 3 7 12 13 25 28 30    
Top 5 Times: 1:19:39.6  
4 Murchison MS 83 6 10 19 22 26 27 29    
Top 5 Times: 1:21:59.1  
5 Wagner MS 109 15 18 21 23 32 34 35    
Top 5 Times: 1:25:15.5  
Inc. Redeemer MS 4 finishers    
Inc. Tippet MS 4 finishers    
Inc. Athlos MS 2 finishers    
Inc. Incarnate Word HS 2 finishers    
 
Top

Final Team Results - Boys

7th Grade Boys

XC

Team - Barton MS

Finish Position - 1

Team Score (places): 36

Team Score (times): 1:17:18.2

Ave Time:15:27.6

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 170 Jacob Guerrero   2 2 14:58.1 14:58.1 0:00.0
2 180 Isaac Sellers   4 6 15:09.8 30:08.0 0:11.6
3 171 Jordan Harding   5 11 15:11.8 45:19.8 0:13.7
4 181 Samuel Tapia   11 22 15:49.5 1:01:09.4 0:51.4
5 168 Jacob Crosby   14 36 16:08.8 1:17:18.2 1:10.6
6 169 Job Galloway   (20) (56) 16:46.0 1:34:04.2 1:47.8
7 172 Magnus Lancaster   (24) (80) 17:07.5 1:51:11.7 2:09.3
8 177 Carson Renfro   More Than 7   17:41.7 2:08:53.5 2:43.6
9 173 Diego Loeaza   More Than 7   17:43.8 2:26:37.4 2:45.7
10 175 Drake Morales   More Than 7   19:01.2 2:45:38.7 4:03.1
11 182 Alex Yanez   More Than 7   19:17.5 3:04:56.2 4:19.3
12 174 Michael Lozano   More Than 7   22:57.8 3:27:54.0 7:59.6

Team - Dahlstrom MS

Finish Position - 2

Team Score (places): 51

Team Score (times): 1:18:12.1

Ave Time:15:38.4

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 309 Gabriel Spencer   1 1 14:19.5 14:19.5 0:00.0
2 315 Salinas Nico   8 9 15:31.0 29:50.6 1:11.5
3 312 Lopez Austin   9 18 15:34.4 45:25.0 1:14.8
4 318 Cody Jeron   16 34 16:19.3 1:01:44.3 1:59.8
5 310 Garcia Enrique   17 51 16:27.8 1:18:12.1 2:08.2
6 316 Schrandt Karter   (31) (82) 18:23.8 1:36:35.9 4:04.2
7 317 Uriarte Bernie   (33) (115) 18:50.1 1:55:26.1 4:30.6
8 313 Meyers Devin   More Than 7   19:22.1 2:14:48.2 5:02.6

Team - Lago Vista MS

Finish Position - 3

Team Score (places): 60

Team Score (times): 1:19:39.6

Ave Time:15:55.9

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 106 Liam Panter   3 3 15:07.0 15:07.0 0:00.0
2 103 Konnor Karg   7 10 15:22.4 30:29.4 0:15.4
3 105 Gage Mayhew   12 22 15:53.2 46:22.6 0:46.2
4 109 Eli Simons   13 35 15:53.2 1:02:15.9 0:46.2
5 101 Austin Cantwell   25 60 17:23.7 1:19:39.6 2:16.7
6 102 Berend Kahlden   (28) (88) 17:35.6 1:37:15.3 2:28.6
7 107 Beck Press   (30) (118) 18:20.9 1:55:36.2 3:13.9
8 104 Dean Ludlow   More Than 7   24:35.3 2:20:11.6 9:28.3

Team - Murchison MS

Finish Position - 4

Team Score (places): 83

Team Score (times): 1:21:59.1

Ave Time:16:23.8

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 234 Preston Myers   6 6 15:15.2 15:15.2 0:00.0
2 227 Ben Soliz   10 16 15:35.5 30:50.7 0:20.2
3 229 Sage Kool   19 35 16:44.5 47:35.3 1:29.3
4 238 John Miles   22 57 16:56.2 1:04:31.5 1:41.0
5 231 Boone Allen   26 83 17:27.6 1:21:59.1 2:12.3
6 239 Nick Salinas   (27) (110) 17:31.6 1:39:30.7 2:16.4
7 237 Colton Cardosa   (29) (139) 17:41.9 1:57:12.7 2:26.7
8 235 Mathew Pothoff   More Than 7   18:12.9 2:15:25.7 2:57.7
9 236 Raahi Kapoor   More Than 7   19:07.7 2:34:33.4 3:52.4
10 228 Gabriel Quiroga   More Than 7   19:33.3 2:54:06.7 4:18.1
11 233 George Millard   More Than 7   20:03.4 3:14:10.1 4:48.1
12 240 Graham Beevers   More Than 7   21:02.8 3:35:13.0 5:47.6
13 241 Wyatt Fulkerson   More Than 7   23:45.7 3:58:58.7 8:30.5

Team - Wagner MS

Finish Position - 5

Team Score (places): 109

Team Score (times): 1:25:15.5

Ave Time:17:03.1

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 136 Santana Maldonado   15 15 16:16.5 16:16.5 0:00.0
2 138 Antonio Pena   18 33 16:35.8 32:52.3 0:19.2
3 143 Guiliano Avila   21 54 16:53.4 49:45.8 0:36.8
4 139 Anthony Tejada   23 77 16:59.4 1:06:45.2 0:42.8
5 137 Marcos Gonsalez   32 109 18:30.2 1:25:15.5 2:13.7
6 141 Gavin Card   (34) (143) 20:11.0 1:45:26.5 3:54.4
7 140 Cameron Green   (35) (178) 20:17.9 2:05:44.4 4:01.3

Team - Redeemer MS

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 152 Ames Nicolas   Less Than 5   17:16.8 17:16.8 0:00.0
2 159 Emanual Hernandez   Less Than 5   18:09.7 35:26.5 0:52.9
3 153 Mateo Srivathankul   Less Than 5   20:04.4 55:31.0 2:47.6
4 154 Caleb Arellano   Less Than 5   22:54.3 1:18:25.3 5:37.5

Team - Tippet MS

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 273 Barrick Deacon   Less Than 5   17:49.6 17:49.6 0:00.0
2 271 Villar Franco   Less Than 5   19:51.6 37:41.3 2:02.0
3 272 Saugner Noah   Less Than 5   19:55.7 57:37.0 2:06.0
4 270 Hayes Stephen   Less Than 5   20:57.5 1:18:34.6 3:07.9

Team - Athlos MS

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 300 Rippy Jack   Less Than 5   20:33.1 20:33.1 0:00.0
2 820 Andrew Leonardi   Less Than 5   20:34.4 41:07.6 0:01.3

Team - Incarnate Word HS

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 426 James Bell   Less Than 5   16:51.6 16:51.6 0:00.0
2 427 Kiernan Cruger   Less Than 5   17:14.6 34:06.2 0:23.0