Doggone Fun Run

Age Group Results

April 22, 2017


Results by RunHoustonTiming.net www.RunHoustonTiming.net


Men: Top Finishers 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: Top Finishers 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99

Human 5K

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Lexi Harkrider 153 12 2 22:48.6 22:50.5
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 rebecca cantu 110 56 7 25:48.3 36:30.5
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Alycia Curtis 137 28 5 24:46.7 24:48.8
2 Tiffany Udom 161 28 44 41:09.8 51:19.0
3 Aamana Dhanani 144 25 45 41:22.2 41:32.0
4 HELEN ABRAHA 143 26 55 58:35.6 1:08:40.9
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Arely Orellana 130 35 25 32:19.8 32:29.5
2 Laura Wedelich 124 33 28 33:39.4 33:49.8
3 Angela Brown 167 34 38 38:27.0 38:34.5
4 Michelle Hogan 131 37 47 49:40.6 49:46.6
5 Preethy Philip 129 30 50 52:19.2 52:24.8
6 Wendy Teng 102 32 56 1:04:11.0 1:04:24.0
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 GENEVA HERRERA 127 46 10 25:58.0 36:42.3
2 Angela Lord 155 41 18 28:14.6 28:20.7
3 Debbie Rubio 132 45 29 34:16.7 34:22.0
4 lilian rubio 112 42 32 36:36.5 36:43.2
5 Danielle Blice 141 48 34 37:20.1 37:20.1
6 Maggie Nader 126 49 35 37:29.1 37:36.1
7 Jana Daniels 114 41 36 37:50.0 37:57.5
8 Shefali Patel 136 41 39 38:27.0 38:32.4
9 celina salas 113 42 42 40:14.6 40:21.0
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 cathy alexander 149 54 24 30:22.8 30:22.8
2 Harrietta Baldwin 116 55 30 35:01.1 35:05.8
3 becky cantu 154 56 33 36:36.7 36:43.4
4 Lillie Breaux 103 53 41 39:52.6 39:59.5
5 Maria Gardner 118 51 48 49:41.6 49:48.1
6 Mae Montgomery 134 54 49 51:05.8 51:14.1
7 Brigid Harrell 358 54 57 1:06:35.4 1:16:47.0
Top

Female 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Susie Solis 104 62 17 28:11.4 28:15.8
2 Jackie Stouffer 147 60 40 39:51.2 40:22.4
3 Denise Gaines 111 61 46 42:05.5 42:13.3
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Kelly Carmichael 142 54 1 22:40.7 22:42.3
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 William Price 121 68 4 24:27.2 24:30.9
Top

Male 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Zach Blice 140 16 3 24:14.3 24:23.2
2 Isaak Townsend 156 12 6 25:16.1 25:20.1
3 Christopher Zum Mallen 165 18 8 25:48.5 25:53.3
4 Logan Mallett 120 15 15 27:33.0 27:43.6
5 Traveon Walker 168 13 27 33:36.8 34:07.3
6 n/a Mustafa 160 9 52 54:24.9 1:04:33.0
7 n/a Mustafa 159 7 53 57:00.0 1:07:07.7
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Eric White 115 29 9 25:49.0 25:52.5
2 Jazzmatazz Gomez 146 21 16 28:02.7 28:12.8
3 Tom Schmidt 106 27 23 30:19.3 30:19.3
4 Dominic Frank 151 26 54 58:34.9 1:08:40.7
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 BRIAN GALLE 166 35 37 38:20.4 38:32.8
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 n/a Mustafa 158 40 51 54:24.2 1:04:32.1
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Steve Payne 148 52 11 26:17.8 26:41.6
2 Mark Winters 138 52 13 27:05.1 27:10.8
3 George Lewis 162 54 14 27:16.7 27:20.5
4 Bill Mallett 119 51 19 29:09.1 29:19.0
5 Jonathan Burrows 123 50 20 29:23.6 29:33.6
6 SIMON GAFFNEY 125 57 21 29:24.4 29:33.6
7 Bill Broderick 157 55 31 35:46.8 35:50.8
8 Ace Alexander 150 55 43 41:05.6 41:14.6
Top

Male 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Alejandro Guardado 164 61 12 26:52.0 26:54.2
2 EZELL MONTGMERY 128 61 22 29:54.0 29:57.8
3 THOMAS PARR 133 71 26 32:42.5 32:48.4