Grant-a-Starr 5k

March 31, 2017


Race timed by Michael w/ Run Houston Timing

Team Summary Report

5K Run

  Top 5 ---- Finishers ----
Place Team Places 1 2 3 4 5 6* 7* 8* 9*
1 SLFP 152 10 22 33 36 51 52 89 120
Top 5 Times: 2:01:53.5--- Average Time: 24:22.7  
2 Clements StuCo 2 199 3 18 20 75 83 87 104 128
Top 5 Times: 2:07:02.8--- Average Time: 25:24.5  
3 Schlumberger Blue Oilers 206 7 17 27 56 99 117 151 178
Top 5 Times: 2:07:13.1--- Average Time: 25:26.6  
4 Clements StuCo 1 209 12 37 48 54 58 67 74
Top 5 Times: 2:08:45.9--- Average Time: 25:45.1  
5 Subsea Submarines 225 2 8 24 90 101 103 140
Top 5 Times: 2:07:13.4--- Average Time: 25:26.6  
6 Schlumberger U27 243 23 44 45 59 72 97 105 108
Top 5 Times: 2:13:20.5--- Average Time: 26:40.1  
7 Schlumberger RCPL 316 32 57 64 71 92 100 150 245 246
Top 5 Times: 2:22:12.2--- Average Time: 28:26.4  
8 Carrier Energy Partners 317 19 42 53 62 141 142 174
Top 5 Times: 2:23:00.8--- Average Time: 28:36.1  
9 Schlumberger Blue Drillers 354 11 14 28 134 167 179
Top 5 Times: 2:26:45.8--- Average Time: 29:21.1  
10 TCH Team 1 405 35 76 77 98 119 172 173
Top 5 Times: 2:31:38.8--- Average Time: 30:19.7  
11 TCH Team 2 474 29 81 107 127 130 162 175
Top 5 Times: 2:39:02.7--- Average Time: 31:48.5  
12 Road Runners 518 60 84 85 129 160
Top 5 Times: 2:45:22.4--- Average Time: 33:04.4  
13 Fun Walkers 914 156 157 190 192 219
Top 5 Times: 3:47:42.6--- Average Time: 45:32.5  
14 SLFP1 1103 185 227 228 231 232
Top 5 Times: 4:28:29.1--- Average Time: 53:41.8  
15 Samhita Shah & Friends 1132 199 220 226 243 244
Top 5 Times: 4:32:40.9--- Average Time: 54:32.1  
 

Detail Team Results

5K Run

Team - SLFP

Finish Position - 1

Team Score (places): 152

Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum Place Time Cum. Time
1 26 John Vanderzyl Sugar Land 10 10 20:57.0 20:57.0
2 346 Michael Abdelsayed 22 32 23:27.0 44:24.0
3 33 Evita Deluna 33 65 24:59.9 1:09:23.9
4 29 David Heikkinen 36 101 25:12.9 1:34:36.9
5 30 Mark Trippett 51 152 27:16.6 2:01:53.5
6 31 Kevin McKinley Sugar Land 52 204 27:20.3 2:29:13.9
7 32 Lavalyn McKinley Sugar Land 89 293 30:56.5 3:00:10.5
8 28 John Pozzi 120 413 34:22.8 3:34:33.3

Team - Clements StuCo 2

Finish Position - 2

Team Score (places): 199

Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum Place Time Cum. Time
1 214 Jefferson Ren 3 3 20:03.4 20:03.4
2 216 Alessandra Vennema 18 21 23:13.8 43:17.2
3 215 Soham Dhar 20 41 23:14.2 1:06:31.5
4 223 Michael Jin 75 116 29:57.6 1:36:29.1
5 221 Sarah Thomas 83 199 30:33.7 2:07:02.8
6 222 Meghan Nguyen 87 286 30:44.7 2:37:47.6
7 341 Matthew Hand 104 390 32:24.4 3:10:12.0
8 217 Carter Chu 128 518 35:40.9 3:45:53.0

Team - Schlumberger Blue Oilers

Finish Position - 3

Team Score (places): 206

Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum Place Time Cum. Time
1 8 Jerry Hammervold Sugar Land 7 7 20:46.7 20:46.7
2 12 Jeff Beckel 17 24 22:59.7 43:46.4
3 351 Mosley Momie Houston 27 51 23:47.2 1:07:33.7
4 331 Alfredo Rivera 56 107 27:28.0 1:35:01.8
5 532 Arya Christiawan 99 206 32:11.3 2:07:13.1
6 330 Adriana Agudelo Houston 117 323 34:14.1 2:41:27.2
7 259 Tanuja Kambham 151 474 39:49.1 3:21:16.4
8 11 Loraine Li 178 652 45:09.8 4:06:26.2

Team - Clements StuCo 1

Finish Position - 4

Team Score (places): 209

Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum Place Time Cum. Time
1 205 Joseph Manuel 12 12 21:33.9 21:33.9
2 213 Don Le 37 49 25:18.5 46:52.4
3 208 Mike Shao Sugar Land 48 97 26:36.4 1:13:28.8
4 207 Nathan Lee Sugar Land 54 151 27:24.8 1:40:53.7
5 340 Brooke Aaron 58 209 27:52.2 2:08:45.9
6 212 Wilford Liu Sugar Land 67 276 29:07.5 2:37:53.5
7 204 Jennifer Manuel 74 350 29:56.3 3:07:49.9

Team - Subsea Submarines

Finish Position - 5

Team Score (places): 225

Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum Place Time Cum. Time
1 100 Konstantin Vidma 2 2 19:16.3 19:16.3
2 266 Alexander Lukomski 8 10 20:51.1 40:07.4
3 101 Victoriya Vidma 24 34 23:41.7 1:03:49.1
4 103 Francisco Arteritano 90 124 31:05.5 1:34:54.6
5 102 Deniz Sevinc 101 225 32:18.8 2:07:13.4
6 98 Ozgur Pulat 103 328 32:21.4 2:39:34.9
7 99 Laura Schoellmann 140 468 38:22.1 3:17:57.0

Team - Schlumberger U27

Finish Position - 6

Team Score (places): 243

Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum Place Time Cum. Time
1 322 Mikio David 23 23 23:29.9 23:29.9
2 2 Michael Elkomos 44 67 25:59.2 49:29.2
3 1 Susan Wu 45 112 26:09.2 1:15:38.4
4 5 David Gomez-Ramirez 59 171 27:59.5 1:43:37.9
5 4 Kevin Makmur 72 243 29:42.5 2:13:20.5
6 6 Nathan Seymour 97 340 32:06.0 2:45:26.5
7 3 Julia Huynh 105 445 32:24.6 3:17:51.2
8 7 James Bellah 108 553 32:46.5 3:50:37.8

Team - Schlumberger RCPL

Finish Position - 7

Team Score (places): 316

Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum Place Time Cum. Time
1 323 Thuan Nguyen 32 32 24:59.7 24:59.7
2 24 Stephen James 57 89 27:52.0 52:51.7
3 327 Afsal A M 64 153 28:23.1 1:21:14.9
4 22 Farhan Omer 71 224 29:39.2 1:50:54.1
5 25 Ranjithkumar Rajarethinam 92 316 31:18.0 2:22:12.2
6 21 Emrah Gokdag 100 416 32:18.0 2:54:30.2
7 258 Pravallika Botcha 150 566 39:45.6 3:34:15.9
8 260 Yolanda Falcon 245 811 59:19.1 4:33:35.0
9 23 Ruth Garay 246 1057 59:19.9 5:32:54.9

Team - Carrier Energy Partners

Finish Position - 8

Team Score (places): 317

Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum Place Time Cum. Time
1 116 Jamie Liang 19 19 23:14.1 23:14.1
2 110 Mark Clemans 42 61 25:44.2 48:58.3
3 113 William Brierty 53 114 27:22.4 1:16:20.7
4 114 Ryan Poole 62 176 28:10.6 1:44:31.4
5 111 Abby Clemans 141 317 38:29.4 2:23:00.8
6 112 Andrew Brierty 142 459 38:29.4 3:01:30.3
7 115 Rebecca Poole 174 633 42:50.4 3:44:20.8

Team - Schlumberger Blue Drillers

Finish Position - 9

Team Score (places): 354

Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum Place Time Cum. Time
1 16 Jesse Farrell 11 11 21:31.3 21:31.3
2 17 Jacob Thymann Nielsen 14 25 22:15.2 43:46.6
3 19 Chongxun Pan 28 53 24:11.4 1:07:58.0
4 350 Kin Jin Ng 134 187 36:43.7 1:44:41.7
5 18 Tori Farrell 167 354 42:04.0 2:26:45.8
6 14 Alina Siddique 179 533 45:16.6 3:12:02.4

Team - TCH Team 1

Finish Position - 10

Team Score (places): 405

Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum Place Time Cum. Time
1 79 Emily Hollsiter 35 35 25:12.6 25:12.6
2 78 Erika Versalovic 76 111 29:57.8 55:10.5
3 76 Eric Branton 77 188 29:58.4 1:25:08.9
4 77 James Versalovic 98 286 32:10.7 1:57:19.7
5 82 Brandon Morgan Sugar Land 119 405 34:19.1 2:31:38.8
6 81 Monica Lugo 172 577 42:31.8 3:14:10.6
7 80 Magdalena Esparza 173 750 42:31.8 3:56:42.4

Team - TCH Team 2

Finish Position - 11

Team Score (places): 474

Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum Place Time Cum. Time
1 90 Richard Gonzales 29 29 24:28.7 24:28.7
2 87 Michelle Rubio-Gonzales 81 110 30:17.6 54:46.4
3 85 Joe Haidacher 107 217 32:46.5 1:27:32.9
4 91 Rick Gonzales 127 344 35:38.8 2:03:11.8
5 86 Alamelu Venkatachalam 130 474 35:50.9 2:39:02.7
6 83 Miriam Balderas 162 636 41:30.5 3:20:33.3
7 84 Jacquelyn Reuther 175 811 43:09.9 4:03:43.3

Team - Road Runners

Finish Position - 12

Team Score (places): 518

Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum Place Time Cum. Time
1 162 Rishikesh Bhagwat 60 60 28:00.1 28:00.1
2 164 Helene Velly 84 144 30:39.4 58:39.5
3 163 Francoise Bohas 85 229 30:39.4 1:29:19.0
4 160 Ankita Bhatnagar 129 358 35:41.7 2:05:00.8
5 161 Ashok Kumar 160 518 40:21.6 2:45:22.4

Team - Fun Walkers

Finish Position - 13

Team Score (places): 914

Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum Place Time Cum. Time
1 156 Aidan Vyas 156 156 40:09.1 40:09.1
2 155 Hemang Vyas 157 313 40:11.1 1:20:20.2
3 171 Urvi Basu 190 503 47:17.2 2:07:37.5
4 157 Amaya Vyas 192 695 47:45.2 2:55:22.8
5 170 Chandrabali Basu 219 914 52:19.8 3:47:42.6

Team - SLFP1

Finish Position - 14

Team Score (places): 1103

Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum Place Time Cum. Time
1 34 Maria Garcia 185 185 46:04.5 46:04.5
2 35 Tangee Evans 227 412 55:25.0 1:41:29.5
3 36 Keyanna Kewis 228 640 55:25.9 2:36:55.4
4 38 Ashley Butler 231 871 55:45.5 3:32:41.0
5 39 Patrick Yell 232 1103 55:48.1 4:28:29.1

Team - Samhita Shah & Friends

Finish Position - 15

Team Score (places): 1132

Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum Place Time Cum. Time
1 124 Aashvi Rauniar 199 199 48:02.5 48:02.5
2 123 Rupak Rauniar 220 419 52:24.9 1:40:27.5
3 125 Amaani Rauniar 226 645 55:20.8 2:35:48.3
4 159 Riya Singh 243 888 58:26.0 3:34:14.3
5 158 Nikki Singh 244 1132 58:26.6 4:32:40.9

Team - Clements Distance

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum Place Time Cum. Time
1 291 Javan Plummer 1 1 18:55.8 18:55.8
2 290 Anthony Pham Sugar Land 9 10 20:53.4 39:49.2
3 292 Mary Kate Ryan 13 23 22:15.0 1:02:04.2
4 293 Patrick Zhan 145 168 39:24.9 1:41:29.2

Team - Hawa

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum Place Time Cum. Time
1 183 Sagar Adhikary 41 41 25:39.3 25:39.3
2 194 Upasak Bhatta 146 187 39:30.6 1:05:10.0
3 182 Priyanka Adhikary 213 400 51:19.7 1:56:29.7
4 181 Shailesh Adhikary 214 614 51:21.9 2:47:51.7

Team - Super Victorious

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum Place Time Cum. Time
1 145 Martina Lacayo 147 147 39:37.1 39:37.1
2 146 Chisara King 183 330 45:50.4 1:25:27.6
3 143 Esme Garcia 184 514 45:50.6 2:11:18.2
4 144 Elizabeth Cuellar Houston 188 702 47:02.1 2:58:20.3

Team - AYLUS

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum Place Time Cum. Time
1 187 David Lin 63 63 28:20.7 28:20.7
2 184 Jason Wu 73 136 29:45.5 58:06.2
3 185 Jason Ren 78 214 30:00.0 1:28:06.3

Team - Run for Change

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum Place Time Cum. Time
1 272 Arpana Dhungana 177 177 44:49.5 44:49.5
2 274 Shailaja Kunwar 212 389 51:12.0 1:36:01.5
3 273 Kantu Shrestha 222 611 53:14.4 2:29:16.0

Team - Runaway Reactions

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum Place Time Cum. Time
1 165 Jerianne Schulte 115 115 34:12.0 34:12.0
2 166 Phil Stojanik 116 231 34:12.6 1:08:24.6
3 147 Tyler Williams 203 434 48:46.4 1:57:11.1

Team - SLFP2

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum Place Time Cum. Time
1 49 Diana Bolanos 124 124 35:16.6 35:16.6
2 50 Adilene Magana 153 277 40:00.4 1:15:17.0
3 48 Michael Yura 209 486 50:29.8 2:05:46.9

Team - 6A&1S

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum Place Time Cum. Time
1 306 Archana Shrestha 215 215 52:00.1 52:00.1
2 305 Ashna Shrestha 216 431 52:02.0 1:44:02.2

Team - SLFP3

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum Place Time Cum. Time
1 57 Eddie Thompson 122 122 34:44.1 34:44.1
2 56 Jessica Sanchez 158 280 40:13.5 1:14:57.6

Team - SLFP5

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum Place Time Cum. Time
1 68 Shawn Brown 221 221 52:53.0 52:53.0
2 67 Tandra Brown 238 459 57:27.8 1:50:20.9

Team - Desi Girls

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum Place Time Cum. Time
1 294 Sanjna Ayyar 186 186 46:41.6 46:41.6

Team - SLFP6

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum Place Time Cum. Time
1 74 Brianna Richard 240 240 57:37.0 57:37.0

Team - Speedsters

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum Place Time Cum. Time
1 325 Andrea Lorente-Jordan 242 242 58:25.3 58:25.3

Team - The Winners

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum Place Time Cum. Time
1 245 Pavitra Pathak 133 133 36:29.4 36:29.4

Team - Walk-In

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum Place Time Cum. Time
1 328 Joseph Clarke 125 125 35:20.6 35:20.6