Little Monsters 5K

Age Group Results

October 22, 2016


Results By Race Management Systems, Inc.


5K Men: Top Finishers 0- 6 7- 9 10-12 13-15 16-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99
5K Women: Top Finishers 0- 6 7- 9 10-12 13-15 16-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99
3K Men: 0- 0 1-99
3K Women: 0- 0 1-99

5K

Top

Female OVERALL Winners

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Brianna Gallaher 941 15 6 19:02.0 19:02.0 6:08/M
Top

Female 6 and Under

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Lou Ann Homeyer 878 0 25 23:17.2 24:26.7 7:53/M
2 Rachel Rivas CHI St. Joseph Health 569 0 82 31:09.0 31:16.9 10:05/M
3 Eliana Sapien 818 3 123 38:31.0 39:10.8 12:38/M
4 Alli Sikorski 867 1 225 59:01.0 1:00:22.6 19:28/M
Top

Female 7 to 9

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Sydney Stuenkel CHI St. Joseph Health 561 7 56 28:14.9 28:19.6 9:08/M
2 Sophia Fuentes 870 7 171 47:16.6 47:28.2 15:19/M
3 Shaely Gwinn 944 7 204 56:19.8 58:43.3 18:56/M
Top

Female 10 to 12

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Gracie Jackson Racing Ravens Running Club 730 12 44 27:09.2 27:19.0 8:49/M
2 Kadie Hartman Grow Jake Grow 677 12 97 33:24.9 33:27.5 10:47/M
3 Macy Narro Grow Jake Grow 955 12 98 33:25.8 33:29.3 10:48/M
4 Tiffany Ripple 841 11 110 36:01.8 36:07.1 11:39/M
5 Abby Smith Racing Ravens Running Club 737 10 121 37:38.2 37:47.0 12:11/M
6 Braela Rivas Racing Ravens Running Club 724 10 126 39:24.3 39:31.8 12:45/M
7 Faith Ashlyn Freeman Racing Ravens Running Club 732 10 127 39:25.5 39:32.2 12:45/M
8 Lauren Swartzlander Racing Ravens Running Club 722 10 146 44:19.8 44:27.8 14:20/M
9 Kendall Rich Racing Ravens Running Club 723 10 147 44:19.9 44:27.6 14:20/M
10 Jennah Miller Sweet Baby Reese 746 12 173 48:01.3 48:01.3 15:29/M
Top

Female 13 to 15

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Zoe Zwernemann Grow Jake Grow 652 15 13 21:38.6 21:39.2 6:59/M
2 Regan Swartzlander 833 13 45 27:23.3 27:29.9 8:52/M
3 Joy Patranella 823 14 133 40:28.6 40:31.0 13:04/M
4 Delayni Drgac Grow Jake Grow 658 14 138 42:42.7 43:46.6 14:07/M
Top

Female 16 to 19

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Evalene Olivio TRAC 782 19 22 22:56.0 22:58.4 7:25/M
2 Taylor Parker TRAC 811 18 31 24:07.6 24:11.9 7:48/M
3 Yarisbel Melo TRAC 808 18 32 24:08.7 24:11.0 7:48/M
4 Cheyenna Mitchell TRAC 781 18 34 25:34.4 25:37.3 8:16/M
5 Hannah Hawkins TRAC 784 18 40 26:03.7 26:08.7 8:26/M
6 Valerie Savino TRAC 803 19 50 27:42.8 27:46.6 8:57/M
7 Cortney Riggs TRAC 783 18 60 28:26.0 28:31.2 9:12/M
8 Stephanie Bates TRAC 800 19 63 28:31.0 28:35.8 9:13/M
9 Galina Martin TRAC 794 19 64 28:32.5 28:36.6 9:14/M
10 Savana Green 965 17 77 30:46.8 30:47.2 9:56/M
11 Madison Barber 849 18 118 37:12.4 37:12.4 12:00/M
12 Chandler Durow American Marketing Associaiton 509 19 189 53:59.9 54:14.7 17:30/M
13 Alexis Williams Gavin's Monkey's 638 16 198 56:10.8 56:10.8 18:07/M
Top

Female 20 to 29

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Mary Williams Angel Babies Among Us 518 21 18 22:21.9 22:22.0 7:13/M
2 Ellen Stobaugh 881 26 21 22:41.6 22:48.7 7:21/M
3 Holly Fitch TRAC 773 21 35 25:40.5 25:42.9 8:17/M
4 Sarah Raines TRAC 772 20 39 25:56.3 26:01.6 8:24/M
5 Jessica Vargas TRAC 775 22 46 27:24.6 27:30.2 8:52/M
6 Leticia Hernandez TRAC 778 21 48 27:35.1 27:35.1 8:54/M
7 Ashley Thompson 898 28 52 27:51.8 28:50.6 9:18/M
8 Beth Welch Fit4Mom Bryan/College Station 614 28 53 28:08.0 28:21.1 9:09/M
9 Jenna Taylor Fit4Mom Bryan/College Station 617 28 55 28:10.7 28:23.9 9:09/M
10 Jessica Sovereen Sweet Baby Reese 741 22 59 28:20.2 28:23.3 9:09/M
11 Rachel Reistino Sweet Baby Reese 757 27 65 28:39.9 28:40.6 9:15/M
12 sarah porter 999 28 66 29:44.6 31:18.7 10:06/M
13 Megan Whitworth TRAC 777 20 74 30:08.4 30:10.6 9:44/M
14 Brooke Boyd CHI St. Joseph Health 598 22 78 31:01.5 31:07.4 10:02/M
15 Haley Peddy 839 25 85 31:34.0 33:13.0 10:43/M
16 Stacey Stuenkel CHI St. Joseph Health 585 28 87 32:25.1 32:32.3 10:30/M
17 Amanda Beaver TRAC 780 21 89 32:37.1 32:44.9 10:34/M
18 Kristen Bristow Fit4Mom Bryan/College Station 612 29 91 32:40.7 34:16.1 11:03/M
19 Samantha Piwonka 862 25 94 33:13.7 33:20.0 10:45/M
20 Edith Torres TRAC 813 21 116 37:00.1 37:03.7 11:57/M
21 Ana Torres 856 23 117 37:01.3 37:05.3 11:58/M
22 Meredyth Zoch 852 26 129 39:40.5 39:54.6 12:52/M
23 Alina Bota Fit4Mom Bryan/College Station 610 29 132 40:20.4 41:58.6 13:32/M
24 Sarah Lopez Sweet Baby Reese 748 28 143 43:40.0 43:51.3 14:09/M
25 Dawn Lautzenheiser 525 27 144 43:44.8 43:58.2 14:11/M
26 Amy Fernandez Kuhl's Kids 702 23 145 43:51.2 43:51.2 14:09/M
27 Abby Bennett Kuhl's Kids 701 23 150 44:39.4 44:39.4 14:24/M
28 Lorelie Barrington 820 23 152 44:59.6 45:13.8 14:35/M
29 Carrie ROGERS 836 26 162 46:09.7 46:09.7 14:53/M
30 Jessica Ocampo Kuhl's Kids 705 25 163 46:14.5 47:23.6 15:17/M
31 Isabel Lopez Kuhl's Kids 700 21 165 46:17.6 47:26.6 15:18/M
32 Christina Lopez Sweet Baby Reese 750 24 168 46:56.4 47:07.0 15:12/M
33 Amanda Galle 854 25 179 49:35.8 51:42.6 16:41/M
34 Leslie Lopez 855 26 180 49:36.5 51:43.6 16:41/M
35 Lindsay Siegert 876 25 182 50:21.0 50:21.0 16:15/M
36 Daniela Medina Kuhl's Kids 703 24 184 53:08.0 54:18.4 17:31/M
37 Kaylee Valigura Grow Jake Grow 663 26 195 56:03.3 57:09.3 18:26/M
38 Megan Davis Kennedy's Krew 696 28 209 57:21.5 58:43.5 18:56/M
39 Lauren Reistino Sweet Baby Reese 753 28 214 57:48.7 59:30.0 19:12/M
40 Lindsey Qualls 850 24 220 58:02.9 59:14.4 19:06/M
41 Dori Penry 844 28 222 58:37.5 58:40.8 18:55/M
42 Jin Lee 943 26 232 1:00:36.5 1:01:46.2 19:55/M
43 Belen Castanon Moreschi Team Emma 760 28 234 1:01:26.1 1:03:06.6 20:21/M
44 Sarah Dwyer Kuhl's Kids 711 27 240 1:01:49.2 1:02:51.0 20:16/M
45 Brittany Jones CHI St. Joseph Health 593 29 241 1:01:57.4 1:04:18.8 20:45/M
46 Ericha Diamond 851 24 249 1:03:54.3 1:05:12.0 21:02/M
Top

Female 30 to 39

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Lindsay Nalley Kennedy's Krew 688 33 41 26:23.0 27:36.8 8:54/M
2 Rachel Hopkins Gavin's Monkey's 636 32 57 28:15.2 28:17.9 9:07/M
3 tristan Duncan 618 34 62 28:30.5 28:40.5 9:15/M
4 Amy Hilburn 848 37 68 29:46.7 29:56.3 9:39/M
5 Torie Shimek Sweet Baby Reese 744 38 83 31:25.5 31:26.7 10:08/M
6 amber kuta Angel Babies Among Us 513 31 86 31:55.9 31:55.9 10:18/M
7 Pauline Wiechkoske Baylor Scott and White 527 33 92 32:56.7 35:09.4 11:20/M
8 Vanessa Snell Baylor Scott and White 543 30 96 33:23.7 35:34.3 11:28/M
9 Caitlin Davis Chase Bank B/CS 553 31 99 33:29.1 35:14.8 11:22/M
10 Mabrey Dowell Grow Jake Grow 664 33 102 33:35.9 34:40.1 11:11/M
11 Marsha Kocurek Grow Jake Grow 651 32 103 33:36.3 34:40.6 11:11/M
12 Shona Quiring Fit4Mom Bryan/College Station 615 39 107 34:10.7 34:24.5 11:06/M
13 Rosemary Guzman Olive&Oak 717 30 108 35:04.3 35:39.1 11:30/M
14 Kathy Sandoval CHI St. Joseph Health 571 35 112 36:12.9 36:14.2 11:41/M
15 Jennifer White CCU Crazies 550 32 114 36:50.5 39:51.8 12:51/M
16 Lisa Strickland CHI St. Joseph Health 568 32 115 36:51.0 39:51.8 12:51/M
17 Stephanie Sapien 712 32 124 38:32.0 39:10.7 12:38/M
18 Heather Glade Racing Ravens Running Club 729 35 125 39:20.1 39:29.7 12:44/M
19 Jill McRae Grow Jake Grow 654 34 137 42:09.8 43:20.3 13:59/M
20 Rochelle Spivey Kuhl's Kids 706 32 149 44:38.9 45:38.7 14:43/M
21 Lauren Wolfe 1000 32 151 44:40.2 44:40.2 14:25/M
22 Joni Bailey Grow Jake Grow 673 37 155 45:14.6 46:19.7 14:56/M
23 Brandi Orlando Grow Jake Grow 667 34 156 45:16.4 46:18.9 14:56/M
24 Shannon Wyatt Preemie Milk Bank Supporters 719 34 157 45:17.5 45:17.5 14:36/M
25 Dawn Story Grow Jake Grow 661 35 159 45:50.6 46:54.7 15:08/M
26 Jill Holcomb Grow Jake Grow 660 34 160 45:52.8 46:55.0 15:08/M
27 Carri Verzinski Sweet Baby Reese 752 32 174 48:01.7 48:01.7 15:29/M
28 Heather Ollinger Racing Ravens Running Club 734 36 177 48:38.6 48:46.2 15:44/M
29 Kim Cedidla Grow Jake Grow 678 35 193 55:31.1 56:37.8 18:16/M
30 Riki Williams - McCarver Gavin's Monkey's 640 38 196 56:08.1 56:08.1 18:06/M
31 Erica Boller 584 33 202 56:17.1 57:07.3 18:25/M
32 Ashley Gwinn CHI St. Joseph Health 581 30 203 56:19.5 58:43.2 18:56/M
33 Jamie Balcar Grow Jake Grow 672 35 206 56:53.4 58:00.5 18:43/M
34 Coti Freeman Grow Jake Grow 662 30 207 56:55.7 58:04.4 18:44/M
35 Josie Arellano Gabriel Ponce 624 38 215 57:57.9 57:57.9 18:42/M
36 Desiree Sikorski 869 31 226 59:01.7 1:00:23.3 19:29/M
37 Rebekah Callaway TEAM RJ 768 32 227 59:35.2 1:00:28.1 19:30/M
38 Maddalena Cerrato Team Emma 759 34 235 1:01:27.3 1:03:07.3 20:22/M
39 Tracy Lang Team Emma 762 36 236 1:01:27.5 1:03:08.4 20:22/M
40 MARIE O'NEILL CHI St. Joseph Health 578 38 245 1:02:45.5 1:05:24.6 21:06/M
41 Allison Sadler CHI St. Joseph Health 566 32 246 1:02:47.5 1:05:22.9 21:05/M
42 Whitney Miles 837 31 247 1:03:01.9 1:04:45.5 20:53/M
Top

Female 40 to 49

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jennifer Schexnailder Racing Ravens Running Club 727 44 73 29:58.9 30:07.7 9:43/M
2 Patricia Russell TEAM RJ 765 47 76 30:35.0 30:35.9 9:52/M
3 Holly Narro Grow Jake Grow 956 42 101 33:33.2 34:40.2 11:11/M
4 Patty Winkler Sweet Baby Reese 758 46 119 37:17.1 37:20.7 12:03/M
5 Lori Jones 824 44 131 40:07.5 40:17.9 13:00/M
6 Nicki Drgac Grow Jake Grow 659 43 139 42:43.0 43:46.6 14:07/M
7 Raychel Whitmire 832 48 142 43:28.1 44:54.9 14:29/M
8 Sabina Jackson Racing Ravens Running Club 731 45 164 46:14.6 46:24.8 14:58/M
9 Claudia Diaz Kuhl's Kids 704 48 167 46:24.5 47:23.4 15:17/M
10 Tracu Lopez Sweet Baby Reese 749 47 169 46:57.2 47:07.5 15:12/M
11 Martha Fuentes 877 40 170 47:16.5 47:28.6 15:19/M
12 Misti Chapman 892 40 188 53:41.5 53:48.2 17:21/M
13 Dixie Riley Racing Ravens Running Club 735 41 190 54:14.0 54:24.9 17:33/M
14 Mary Williams Sweet Baby Reese 743 46 213 57:45.2 59:28.6 19:11/M
15 Tori Thomas Emma's Tough N Tiny 608 40 223 58:50.6 1:00:10.0 19:25/M
16 Carol Lee Revels Harper's Heroes/Amanda's Angles 679 45 251 1:06:29.6 1:08:15.7 22:01/M
Top

Female 50 to 59

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Christine Rodriguez 900 50 36 25:45.9 25:48.9 8:19/M
2 THERESA HAUSWIRTH 834 50 61 28:29.4 29:55.6 9:39/M
3 Irma Escobedo 831 56 90 32:39.5 32:48.5 10:35/M
4 Sherrie Morace CHI St. Joseph Health 580 50 128 39:36.6 39:50.2 12:51/M
5 Teresa Gálvez 882 58 134 40:35.1 40:40.8 13:07/M
6 LeAnn McCall 897 51 136 42:05.9 42:17.9 13:38/M
7 Toni Mathews Sweet Baby Reese 747 56 161 46:07.9 46:07.9 14:53/M
8 Traci Smith Sweet Baby Reese 754 51 175 48:05.6 48:05.6 15:31/M
9 Melodye Westmoreland Angel Babies Among Us 516 50 176 48:37.1 48:37.1 15:41/M
10 Cynthia Nafegar 994 50 181 49:56.1 52:14.1 16:51/M
11 Rhonda Floyd Grow Jake Grow 671 59 191 55:30.3 56:36.5 18:15/M
12 Carlotta Williams Gavin's Monkey's 635 57 199 56:11.0 56:11.0 18:07/M
13 Ellen Amos 583 57 201 56:16.5 57:06.5 18:25/M
14 Jena' Qualls 573 51 216 57:58.7 59:11.4 19:05/M
15 Marcy Richard 853 53 218 57:59.5 59:12.3 19:06/M
16 Robin Henry 838 55 221 58:37.4 58:39.9 18:55/M
17 Trudy Hancock TEAM RJ 771 52 229 59:37.0 1:00:28.3 19:30/M
18 Carol Tuttle TEAM RJ 770 50 248 1:03:31.0 1:04:18.9 20:45/M
Top

Female 60 and Over

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Liz Alexander Grow Jake Grow 666 64 154 45:04.5 46:09.9 14:53/M
2 Jo Ann Degelia Grow Jake Grow 675 61 158 45:17.5 46:22.0 14:57/M
3 Kathy Kocurek Grow Jake Grow 676 60 192 55:30.4 56:36.6 18:15/M
4 Marilyn Seymour Grow Jake Grow 674 65 194 55:31.9 56:37.0 18:16/M
5 Donna Nalley Kennedy's Krew 693 62 210 57:26.4 58:37.7 18:55/M
6 Nancy Davis Kennedy's Krew 690 60 211 57:31.3 58:44.7 18:57/M
7 MaryJane Narro Gabriel Ponce 619 60 219 58:00.6 58:00.6 18:43/M
8 Roianne Alston TEAM RJ 767 62 228 59:36.1 1:00:27.6 19:30/M
Top

Male OVERALL Winners

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jose Aleman TRAC 790 20 1 18:07.2 18:07.3 5:51/M
Top

Male 6 and Under

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Lincoln Bristow Fit4Mom Bryan/College Station 611 1 88 32:31.7 34:07.7 11:00/M
2 sawyer white CCU Crazies 549 1 113 36:49.9 39:51.8 12:51/M
3 Unknown Partic. 992 992 166 46:20.1 46:20.1 14:57/M
4 Aiden Williams Gavin's Monkey's 639 5 178 48:40.9 48:40.9 15:42/M
5 JACOB HOFFMAN CHI St. Joseph Health 576 4 186 53:31.7 54:42.6 17:39/M
6 Unknown Partic. 995 995 200 56:13.4 58:25.7 18:51/M
7 Unknown Partic. 996 996 217 57:59.2 57:59.2 18:42/M
Top

Male 7 to 9

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 William Hilburn Racing Ravens Running Club 725 8 69 29:47.3 29:56.3 9:39/M
2 Cameron Glade Racing Ravens Running Club 728 9 71 29:53.9 30:02.4 9:41/M
3 JAKE KNEESE Racing Ravens Running Club 721 7 106 33:46.3 33:54.2 10:56/M
4 CALEB O'NEILL CHI St. Joseph Health 577 7 183 52:50.8 53:59.9 17:25/M
Top

Male 10 to 12

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Noah Girts 874 10 12 21:38.2 21:38.4 6:59/M
2 John Poorman 872 11 14 21:57.3 21:57.3 7:05/M
3 Caden Freeman Racing Ravens Running Club 733 10 111 36:09.7 36:19.7 11:43/M
4 Austin Jones 825 10 130 40:06.7 40:17.4 13:00/M
5 Devon Whitmire 826 11 140 43:15.5 44:42.3 14:25/M
6 Johnny Williams Gavin's Monkey's 634 11 197 56:10.7 56:10.7 18:07/M
7 Travis Balcar Grow Jake Grow 952 11 208 56:59.6 58:05.8 18:44/M
Top

Male 13 to 15

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Joshua Poorman 873 14 7 19:29.6 19:29.6 6:17/M
2 Nathan Taake 875 14 54 28:08.1 28:08.2 9:05/M
Top

Male 16 to 19

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Zachary Dungan TRAC 779 18 2 18:07.8 18:07.9 5:51/M
2 Hugo Casillas TRAC 806 18 4 18:52.6 18:52.6 6:05/M
3 Aaron Whitehead TRAC 814 19 5 19:01.0 19:01.1 6:08/M
4 Jordan Jiminez TRAC 774 19 8 20:01.0 20:05.1 6:29/M
5 Matt Nguyen TRAC 788 18 10 21:07.1 21:08.0 6:49/M
6 Crystobal Garza TRAC 805 18 26 23:23.0 23:30.2 7:35/M
7 Hunter Hux TRAC 804 18 37 25:46.6 25:52.3 8:21/M
8 Colin Lapic TRAC 791 19 47 27:29.4 27:34.7 8:54/M
9 Stephen Ramirez TRAC 797 19 70 29:51.2 29:55.4 9:39/M
10 Camille Ayala TRAC 789 19 80 31:06.2 31:10.0 10:03/M
Top

Male 20 to 29

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Frank Hicks TRAC 793 21 3 18:34.8 18:35.5 6:00/M
2 Miguel Kane TRAC 815 20 9 21:05.3 21:06.0 6:48/M
3 Takanori Kajihara TRAC 776 29 11 21:26.1 21:31.0 6:56/M
4 Archer French TRAC 798 20 16 22:11.0 22:12.6 7:10/M
5 Clark Martin TRAC 816 20 17 22:11.3 22:12.4 7:10/M
6 Mason Hariston TRAC 801 22 19 22:27.5 22:29.5 7:15/M
7 Jeremiah Gonzalez TRAC 799 21 20 22:33.4 22:34.4 7:17/M
8 Andre Thomas TRAC 809 22 23 22:56.4 22:59.1 7:25/M
9 Bry Rideb TRAC 792 21 24 23:09.8 23:14.1 7:30/M
10 Martin Bruich TRAC 785 20 27 23:30.2 23:33.7 7:36/M
11 Alan R. Velazquez TRAC 812 20 28 23:33.7 23:33.7 7:36/M
12 Ike Ansell TRAC 807 20 29 23:56.4 23:58.8 7:44/M
13 Rodney Boit TRAC 810 20 30 23:58.4 24:04.9 7:46/M
14 Austin Kinley TRAC 795 20 33 24:57.8 25:01.0 8:04/M
15 Aaron Skouby TRAC 802 20 38 25:51.4 25:56.8 8:22/M
16 David Villarreal 993 21 42 26:56.5 27:05.1 8:44/M
17 Nathan Terrazas 840 23 43 26:57.6 29:21.4 9:28/M
18 Travis Bordovsky Sweet Baby Reese 740 23 49 27:38.3 27:42.0 8:56/M
19 Walter Rodriguez TRAC 786 21 51 27:45.6 27:49.9 8:58/M
20 Joe Ortiz TRAC 787 22 58 28:16.4 28:16.4 9:07/M
21 Ryan Vano Olive&Oak 958 28 67 29:44.8 30:18.5 9:46/M
22 Alex Ridley TRAC 796 20 75 30:20.8 30:24.2 9:48/M
23 Daniel Mayo 769 26 84 31:28.4 31:30.4 10:10/M
24 Joshua Barrington 819 26 153 45:00.6 45:15.0 14:36/M
25 Mark Verzinski Sweet Baby Reese 751 29 172 48:00.5 48:00.5 15:29/M
26 Josh Sikorski 868 28 224 59:00.9 1:00:23.2 19:29/M
27 Guillermo Garcia Urena Team Emma 761 28 238 1:01:28.7 1:03:08.6 20:22/M
28 Johnny Zavala Kuhl's Kids 698 24 239 1:01:34.9 1:01:34.9 19:52/M
29 Kyle Dwyer Kuhl's Kids 710 26 252 1:06:30.6 1:07:31.6 21:47/M
Top

Male 30 to 39

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Gregg Wiechkoske Baylor Scott and White 526 36 95 33:22.1 35:34.7 11:28/M
2 Moses Saldivar Chase Bank B/CS 560 35 100 33:30.9 35:16.6 11:23/M
3 Brad Balcar Grow Jake Grow 953 37 104 33:36.3 34:40.6 11:11/M
4 Brandon Cedidla Grow Jake Grow 954 37 105 33:36.9 34:41.3 11:11/M
5 Blake Teipel Olive&Oak 718 33 109 35:20.6 35:54.7 11:35/M
6 Greg Deitz 861 36 148 44:23.4 44:23.4 14:19/M
7 Austin Leger Grow Jake Grow 649 33 185 53:26.0 54:41.3 17:38/M
8 JOHN O'NEILL CHI St. Joseph Health 579 39 187 53:32.5 54:41.5 17:38/M
9 Richard Reistino Sweet Baby Reese 756 30 212 57:44.0 59:28.5 19:11/M
10 Andrew Nalley 942 31 230 1:00:02.5 1:01:12.5 19:45/M
11 Joel Nalley Kennedy's Krew 689 34 231 1:00:35.3 1:01:50.9 19:57/M
12 Michael Curry Team Emma 763 36 233 1:01:02.3 1:02:44.2 20:14/M
13 Eric Sadler CHI St. Joseph Health 565 39 244 1:02:45.5 1:05:20.8 21:05/M
Top

Male 40 to 49

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Chad Schexnailder Racing Ravens Running Club 726 47 72 29:57.1 30:07.6 9:43/M
2 Terry Smith Racing Ravens Running Club 736 44 120 37:36.9 37:46.9 12:11/M
3 Randy Ripple 842 49 122 37:54.5 38:00.6 12:15/M
4 David Hilburn 847 41 135 40:43.3 40:58.4 13:13/M
5 William Whitmire 827 47 141 43:15.5 44:42.4 14:25/M
Top

Male 50 to 59

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Martin Juarez 964 58 15 21:57.7 21:58.2 7:05/M
2 Kris Hagel 863 57 81 31:08.5 31:18.9 10:06/M
3 Jon Williams Sweet Baby Reese 742 54 205 56:30.7 58:12.9 18:46/M
4 Tim Dwyer Kuhl's Kids 707 57 250 1:06:26.1 1:07:33.5 21:47/M
Top

Male 60 and Over

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Dennis Alston TEAM RJ 766 73 79 31:04.9 31:16.1 10:05/M
2 Peter Ferenz Baylor Scott and White 528 63 93 33:00.2 35:08.3 11:20/M
3 Richard K Curry Team Emma 764 68 237 1:01:28.4 1:03:09.4 20:22/M
4 Keith Nalley Kennedy's Krew 692 68 242 1:02:39.0 1:04:05.0 20:40/M
5 David Davis Kennedy's Krew 691 63 243 1:02:41.2 1:04:04.6 20:40/M
 

3K

Top

Female No Age Provided

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Ricci Seguban 960 0 56 32:58.2 32:58.2 17:43/M
Top

Female 99 and Under

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Krystal Padgett 835 25 6 12:50.5 12:50.5 6:54/M
2 Stephanie Padgett 524 27 9 16:16.7 16:16.7 8:45/M
3 Janice Morey 830 47 10 17:37.8 17:37.8 9:28/M
4 Teresa Peddy 963 56 12 18:14.5 18:14.5 9:48/M
5 Taryn Luther 887 27 13 18:15.1 18:15.1 9:49/M
6 Emily Creed 880 33 15 19:04.7 19:04.7 10:15/M
7 Flora Simmons 879 65 16 19:05.2 19:05.2 10:16/M
8 Mendi James-Ofczarzak Grow Jake Grow 650 49 17 19:39.8 19:39.8 10:34/M
9 Helen Gallagher Baylor Scott and White 545 31 18 20:07.8 20:07.8 10:49/M
10 Tomi Mayer Baylor Scott and White 531 57 19 20:09.7 20:09.7 10:50/M
11 Sara Saldivar Chase Bank B/CS 559 32 20 20:12.6 20:12.6 10:52/M
12 cynthia pilosi Chase Bank B/CS 558 26 22 20:14.6 20:14.6 10:53/M
13 Lynn Keeton Chase Bank B/CS 555 31 25 20:17.7 20:17.7 10:54/M
14 Christina Zarrella Baylor Scott and White 547 29 26 20:28.1 20:28.1 11:00/M
15 Claire DePenning Baylor Scott and White 540 19 30 20:32.1 20:32.1 11:02/M
16 Tami DePenning Baylor Scott and White 541 46 31 20:32.9 20:32.9 11:02/M
17 Miriam Bengtsson-Denton Baylor Scott and White 532 55 32 20:33.7 20:33.7 11:03/M
18 Elisa Teipel Olive&Oak 713 33 34 23:58.0 23:58.0 12:53/M
19 Amanda VanOrmer CHI St. Joseph Health 594 28 35 26:50.4 26:50.4 14:26/M
20 Mariela Cuevas Gabriel Ponce 623 25 36 27:50.1 27:50.1 14:58/M
21 Juani Reyes Gabriel Ponce 626 21 37 27:55.9 27:55.9 15:01/M
22 Kaitlyn Street Baylor Scott and White 530 27 38 28:19.7 28:19.7 15:13/M
23 Elizabeth Freeman Isabelle's Incredible Monster Crew 684 41 39 28:36.1 28:36.1 15:23/M
24 Erika Pinner Isabelle's Incredible Monster Crew 687 30 40 28:37.5 28:37.5 15:23/M
25 Beatrice Martinez Gabriel Ponce 621 34 41 29:32.2 29:32.2 15:53/M
26 Joann Rios Gabriel Ponce 622 45 42 29:32.5 29:32.5 15:53/M
27 Betty Perez Gabriel Ponce 625 38 43 29:32.7 29:32.7 15:53/M
28 JoAnna Mayorido Gabriel Ponce 630 28 44 29:32.9 29:32.9 15:53/M
29 Betty Perez Gabriel Ponce 628 62 45 29:34.6 29:34.6 15:54/M
30 Sandra Rodriguez Gabriel Ponce 629 48 46 29:38.3 29:38.3 15:56/M
31 Mary Dillon Isabelle's Incredible Monster Crew 680 52 47 29:53.7 29:53.7 16:04/M
32 Yolanda Guerra Isabelle's Incredible Monster Crew 685 59 48 29:54.0 29:54.0 16:05/M
33 Amanda Harmon Angel Babies Among Us 522 33 51 31:22.3 31:22.3 16:52/M
34 Pamela Kennedy Baylor Scott and White 536 29 52 31:39.8 31:39.8 17:01/M
35 Zoe Brown 858 21 53 32:18.8 32:18.8 17:22/M
36 Kerri Brown 857 48 54 32:34.7 32:34.7 17:31/M
37 Terri Reistino Sweet Baby Reese 755 53 57 33:02.4 33:02.4 17:46/M
38 Stephanie Sanders Sweet Baby Reese 745 47 58 33:05.4 33:05.4 17:47/M
39 Kelli Wegwert 720 33 59 33:58.7 33:58.7 18:16/M
40 Nycole Muchow CHI St. Joseph Health 562 32 62 35:13.1 35:13.1 18:56/M
41 Katia Garcia 894 33 64 35:16.5 35:16.5 18:58/M
42 Megan Thomas Emma's Tough N Tiny 607 6 65 35:16.5 35:16.5 18:58/M
43 Teresa Espinoza 961 28 66 35:22.3 35:22.3 19:01/M
44 Lynne Stamps Kennedy's Krew 694 57 67 35:22.5 35:22.5 19:01/M
45 AMY CASTILLO CHI St. Joseph Health 572 33 68 35:24.2 35:24.2 19:02/M
46 Veroncia Shilling 896 36 69 38:49.2 38:49.2 20:52/M
47 Lois Capps Gavin's Monkey's 637 73 70 41:09.2 41:09.2 22:07/M
48 Martha Thompson 860 50 73 41:47.9 41:47.9 22:28/M
49 Tonya Caughman 859 47 74 41:49.4 41:49.4 22:29/M
50 Connie Valigura Grow Jake Grow 655 53 75 42:10.3 42:10.3 22:40/M
51 Vicki McCallister Grow Jake Grow 670 33 76 43:38.4 43:38.4 23:28/M
52 Adelle Morehead Grow Jake Grow 669 64 77 43:38.7 43:38.7 23:28/M
53 Meredith Beever Emma's Tough N Tiny 609 40 78 45:10.6 45:10.6 24:17/M
54 Tanya Tharp Emma's Tough N Tiny 606 36 79 45:10.7 45:10.7 24:17/M
55 Katy Hoffman CHI St. Joseph Health 587 32 80 49:08.9 49:08.9 26:25/M
56 Kelsey Hoffman CHI St. Joseph Health 588 20 81 49:17.0 49:17.0 26:30/M
57 Diane Kosser 945 26 83 53:16.3 53:16.3 28:38/M
Top

Male No Age Provided

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Oak Teipel Olive&Oak 714 0 33 23:58.0 23:58.0 12:53/M
Top

Male 99 and Under

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Marcell Freeman Isabelle's Incredible Monster Crew 683 43 1 9:28.1 9:28.1 5:05/M
2 Che Freeman Isabelle's Incredible Monster Crew 682 14 2 9:29.0 9:29.0 5:06/M
3 Cody Pinner Isabelle's Incredible Monster Crew 686 29 3 9:31.4 9:31.4 5:07/M
4 Cy Freeman Isabelle's Incredible Monster Crew 681 11 4 9:35.8 9:35.8 5:09/M
5 Michael Wegwert 865 17 5 11:09.1 11:09.1 6:00/M
6 Billy Padgett 843 28 7 12:58.8 12:58.8 6:58/M
7 Jack Morey 829 15 8 15:40.0 15:40.0 8:25/M
8 Ron Peddy 962 54 11 18:14.0 18:14.0 9:48/M
9 Jason Luther 886 29 14 18:15.2 18:15.2 9:49/M
10 GRANT STUCKI Chase Bank B/CS 556 29 21 20:14.2 20:14.2 10:53/M
11 jayson pilosi Chase Bank B/CS 557 32 23 20:16.0 20:16.0 10:54/M
12 brian ledyard Chase Bank B/CS 554 47 24 20:17.1 20:17.1 10:54/M
13 Kevin Denton Baylor Scott and White 533 54 27 20:30.7 20:30.7 11:01/M
14 Andrew Zarrella Baylor Scott and White 546 29 28 20:30.8 20:30.8 11:01/M
15 Brandon Gallagher Baylor Scott and White 544 27 29 20:31.1 20:31.1 11:02/M
16 Jaxon Harmon Angel Babies Among Us 517 2 49 31:21.8 31:21.8 16:51/M
17 Jeremy Harmon Angel Babies Among Us 521 37 50 31:21.9 31:21.9 16:51/M
18 Charles Morey 828 19 55 32:56.4 32:56.4 17:42/M
19 Lance Wegwert 505 40 60 34:11.1 34:11.1 18:23/M
20 Richard Foulch Gavin's Monkey's 641 32 61 34:25.1 34:25.1 18:30/M
21 Tommy Tharp Emma's Tough N Tiny 605 39 63 35:16.3 35:16.3 18:58/M
22 Jimmy Williams Gavin's Monkey's 633 11 71 41:10.1 41:10.1 22:08/M
23 Brandon Williams Gavin's Monkey's 632 10 72 41:10.8 41:10.8 22:08/M
24 Clayton unknown 946 30 82 53:14.8 53:14.8 28:37/M