2013 Summertime Blues Sprint Triathlon

Age Group Results

August 11, 2013


Results By Race Management Systems, Inc.

Men: 0- 0 1-99
Women: 0- 0 1-99

Elite

Female Open Winners

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 7 Alana Kennedy-Nasser 5 39 1 8:48.4 1:22.7 1 45:54.9 0:49.1 1 21:14.5 1:18:09.7
 
Top

Female Masters Winners

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 8 Triny Aguirre 12 42 1 10:40.6 1:21.5 1 42:33.5 0:37.1 1 23:31.4 1:18:44.3
 
Top

Female Elite

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 9 Heather Carlson 3 31 1 8:32.3 1:23.3 1 44:09.2 0:44.1 2 24:02.8 1:18:51.9
2 11 Abigail Artley 4 37 2 10:52.9 1:14.1 2 48:37.7 0:51.3 1 22:57.3 1:24:33.5
 
Top

Male Open Winners

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Trent Stephens 6 41 1 7:44.5 1:17.2 1 38:29.0 0:37.0 1 20:17.0 1:08:25.0
 
Top

Male Masters Winners

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 2 Greg Colvin 110 47 1 8:36.6 1:31.6 1 37:08.0 0:42.6 1 23:03.9 1:11:02.8
 
Top

Male Elite

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 3 walt yarrow 7 46 2 8:12.0 1:17.4 2 41:25.8 0:37.0 2 21:00.4 1:12:32.9
2 4 Nigel Willerton 11 49 6 10:53.4 1:25.6 1 38:33.8 0:41.4 3 22:18.5 1:13:52.8
3 5 Mark Junkans 87 42 5 10:20.7 1:24.9 4 42:12.2 0:49.4 1 19:52.8 1:14:40.2
4 6 Jason Berardinelli 1 27 1 7:59.4 1:31.6 3 41:46.0 0:34.5 4 23:10.7 1:15:02.3
5 10 Evan Lapka 10 25 3 9:28.0 1:10.5 5 44:46.3 0:40.7 5 23:56.0 1:20:01.7
6 12 JOSEPH REEVES 221 45 4 9:46.2 2:14.3 6 48:41.8 0:50.1 6 31:54.7 1:33:27.2
 

Sprint Tri

Top

Female 19 and under

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 128 Victoria Junkans 16 15 1 13:21.0 2:15.6 1 1:05:40.4 0:38.3 1 37:17.7 1:59:13.1
 
Top

Female 20 to 24

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 36 Morgan Fox 18 23 1 9:44.2 1:26.5 1 47:53.8 0:45.2 3 28:10.3 1:28:00.2
2 58 Nicole Specht 20 24 3 10:38.2 1:41.2 2 54:30.0 0:59.8 1 25:36.2 1:33:25.6
3 73 Stephanie Derieg 207 23 2 9:48.2 2:09.2 3 56:12.3 1:14.4 2 26:21.0 1:35:45.2
4 114 Megan Noyes 21 24 4 11:27.3 3:01.2 4 58:15.3 1:48.6 4 33:10.1 1:47:42.6
 
Top

Female 25 to 29

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 47 Naomi Amparo 146 27 5 13:42.6 1:50.5 1 48:11.6 1:03.0 1 26:15.1 1:31:02.9
2 54 Jaclyn Howard 24 27 2 12:15.0 3:05.9 2 48:31.2 1:56.9 2 26:42.1 1:32:31.3
3 91 Jennifer Peterson 25 27 3 13:32.6 2:24.5 3 52:02.2 1:33.0 5 30:35.6 1:40:08.2
4 96 Ashley Niess 138 26 4 13:41.5 2:18.3 4 55:52.0 0:53.2 3 28:19.5 1:41:04.7
5 124 Mariel Sturm 27 27 1 12:11.5 4:33.9 5 1:08:16.6 1:00.7 4 29:24.0 1:55:26.9
 
Top

Female 30 to 34

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 14 Kathy Sanford 50 34 1 9:17.5 1:28.1 1 44:44.8 0:43.4 1 22:31.3 1:18:45.4
2 34 Nova Chauvin 51 34 2 11:08.6 1:58.0 2 46:11.0 0:52.8 3 27:33.8 1:27:44.3
3 62 Hannah Palmer 49 33 4 11:50.7 2:43.2 4 51:20.8 1:45.8 2 26:11.1 1:33:51.9
4 78 Andrea Howson 46 32 6 12:50.8 1:47.6 3 49:34.6 0:54.5 6 31:15.5 1:36:23.2
5 94 Kim Hamilton 39 31 8 13:04.2 2:15.2 5 51:23.8 0:54.1 8 33:17.6 1:40:55.2
6 95 Brenda Brennan 33 31 5 12:24.8 2:52.5 8 54:06.8 1:38.4 4 29:52.7 1:40:55.4
7 98 Cathrin Ahrens 215 30 3 11:39.4 3:07.2 7 51:46.1 1:23.1 9 34:00.0 1:41:56.1
8 103 Natalia Zoubtsova 40 31 10 15:01.4 3:40.8 6 51:31.7 2:23.7 7 31:38.1 1:44:15.9
9 109 Kristie Boodell 53 34 11 16:39.1 2:10.8 9 54:42.3 1:04.4 5 30:56.7 1:45:33.5
10 110 Amanda Mendler 142 30             12 1:45:56.0 1:45:56.0
11 132 Erika Rankel 45 32 9 13:56.5 5:32.5 11 1:05:16.9 1:33.7 10 37:30.4 2:03:50.3
12 133 LARISSA DA COSTA 38 31 7 12:57.5 6:01.4 10 1:00:50.2 1:39.8 11 45:17.6 2:06:46.6
 
Top

Female 35 to 39

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 23 Becky Foster 56 35 1 10:20.7 1:40.0 1 47:43.4 1:00.0 1 22:10.5 1:22:54.8
2 77 Jill Thompson 62 36 2 12:20.7 2:24.4 2 51:45.4 0:51.7 3 28:49.5 1:36:11.7
3 86 Katie Flaherty 69 38 4 13:13.5 3:01.2 3 53:10.6 1:35.2 2 27:36.8 1:38:37.5
4 107 leah palmer 57 35     13:35.9 5 56:59.3 1:09.4 4 33:18.2 1:45:03.0
5 111 Vicky Jones 71 38 3 12:44.7 2:28.7 4 55:08.4 0:53.9 6 35:48.5 1:47:04.4
6 125 Amanda Gudgell 76 39 5 13:59.6 3:16.9 6 1:01:42.8 1:23.6 5 35:09.9 1:55:33.0
 
Top

Female 40 to 44

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 18 Melanie Sun-Colvin 93 43 2 10:07.2 1:27.7 1 45:07.4 0:31.4 1 22:58.4 1:20:12.4
2 50 cindy reeves 80 41 1 9:46.9 2:24.4 2 49:45.7 1:35.0 2 28:23.9 1:31:56.1
3 88 Tracy Hunt 140 44 6 12:54.8 1:45.3 4 53:35.9 0:50.2 3 30:00.0 1:39:06.4
4 93 Melanie Rosen 202 44 3 10:11.3 2:51.5 5 53:51.6 1:19.7 4 32:28.5 1:40:42.8
5 102 Cruz Pulido 94 43 5 12:21.4 2:24.2 3 51:27.1 1:30.4 7 36:14.7 1:43:58.0
6 112 Steph Sherrodd 83 42 7 13:36.6 2:53.8 6 55:08.5 1:33.1 5 34:27.0 1:47:39.1
7 117 Cecelia Carroll 91 43 4 11:00.9 4:08.5 7 56:59.0 2:27.5 6 35:29.9 1:50:05.9
 
Top

Female 45 to 49

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 84 cynthia mixon 101 45 2 12:19.3 2:38.1 1 50:02.0 1:08.3 1 31:56.8 1:38:04.6
2 92 Kristine Anthony 108 46 1 11:21.8 2:20.4 2 51:44.4 1:30.0 2 33:22.6 1:40:19.3
3 116 Jeanne Kellogg 104 46 3 12:51.4 3:21.4 3 55:37.0 2:17.6 3 35:10.1 1:49:17.7
 
Top

Female 50 to 54

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 40 Linda Young 217 50 1 10:46.8 3:14.5 1 46:23.6 2:01.7 2 26:42.4 1:29:09.2
2 65 Leslie Bateman 219 52 3 11:12.2 2:38.9 4 53:08.9 0:52.5 1 26:26.7 1:34:19.3
3 75 Kim Runge 125 54 2 11:03.0 2:26.9 2 50:50.8 1:07.6 4 30:38.7 1:36:07.1
4 89 Geri Niess 118 50 4 16:08.0 2:34.0 3 51:21.3 0:54.3 3 28:12.0 1:39:09.7
5 134 Laurie Main 124 54 5 22:15.5 4:04.7       5 1:43:39.7 2:10:00.0
 
Top

Female 60 to 64

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 106 cathy beavers 133 61 1 13:40.8 2:40.0 1 55:47.1 1:29.3 1 31:16.2 1:44:53.5
 
Top

Female 65 to 69

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 123 Candy Ludwick 135 65 2 17:59.9 3:29.9       1 1:33:00.5 1:54:30.4
2 131 Susan Cournoyer 136 65 1 13:56.2 3:32.5       2 1:46:09.5 2:03:38.3
 
Top

Male 19 and under

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 81 Jack Armstrong 15 12 1 9:17.6 1:21.4 1 56:36.6 0:24.0 1 28:52.0 1:36:31.7
 
Top

Male 20 to 24

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 53 Jace Harris 206 23 1 10:29.9 2:21.2 1 51:51.3 1:31.0 2 26:05.3 1:32:18.9
2 127 Joshua Rake 19 23 2 13:57.9 6:09.6 2 1:10:16.5 1:37.7 1 25:24.0 1:57:25.9
 
Top

Male 25 to 29

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 25 Rafael Serrano 30 29 3 10:47.4 2:30.6 1 45:45.6 1:02.2 1 24:13.2 1:24:19.2
2 31 nicholas russo 31 29 2 10:46.3 2:13.4 2 47:10.7 1:03.2 2 24:21.5 1:25:35.2
3 60 Jonathan Graschel 26 27 4 11:30.6 1:51.3 4 50:11.8 1:19.2 3 28:51.2 1:33:44.3
4 68 Carl Kramer 28 27 1 9:17.2 1:49.6 3 48:56.7 0:58.3 4 33:31.1 1:34:33.1
 
Top

Male 30 to 34

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 4 Louie DeCarlo 143 30 2 9:22.0 1:50.1 2 43:55.2 0:55.8 1 19:52.4 1:15:55.7
2 19 David Martin 201 33 6 10:48.8 2:00.2 1 43:16.8 0:53.1 3 23:22.5 1:20:21.7
3 22 mike agiannidis 203 33 12 11:50.6 1:32.5 3 45:21.9 0:32.3 2 23:07.7 1:22:25.2
4 27 Chris Allen 41 32 9 10:59.4 2:17.5 4 45:36.4 1:05.4 4 24:41.2 1:24:40.0
5 29 JUSTIN ROBINSON 214 30 4 10:28.7 1:48.9 5 46:21.9 1:24.1 6 25:01.9 1:25:05.6
6 30 Erin Gill 208 34 1 8:26.8 1:47.4 8 49:06.2 1:04.5 5 24:51.1 1:25:16.1
7 49 Joe Glass 47 33 8 10:53.4 1:39.0 6 48:07.9 1:05.6 11 29:57.5 1:31:43.6
8 66 Santiago Gonzalez 216 33 15 13:13.5 5:19.8 7 48:09.8 1:35.3 7 26:03.2 1:34:21.8
9 74 Russell Thonsgard 36 31 13 12:18.6 2:53.4 9 50:08.2 1:16.7 10 29:11.0 1:35:48.1
10 79 Farhod Hamidov 37 31 5 10:34.2 2:49.6 13 55:21.8 0:38.9 8 27:03.9 1:36:28.5
11 82 Justin Vaughn 35 31 3 10:20.8 3:29.1 12 53:33.5 2:07.3 9 27:09.4 1:36:40.2
12 83 Rodrigo Correa 42 32             17 1:37:47.9 1:37:47.9
13 87 arturo ortiz 34 31 10 11:33.8 2:09.4 11 53:00.6 1:35.9 12 30:35.3 1:38:55.3
14 99 Warren Smith 52 34 7 10:50.3 2:22.3 10 52:47.8 1:07.3 14 35:13.4 1:42:21.3
15 119 Julio Salinas 44 32 16 13:37.1 3:00.3 15 58:30.0 2:18.0 13 33:55.2 1:51:20.8
16 129 Scott Dawson 32 30 14 13:01.3 4:55.5 14 57:44.2 3:46.4 16 40:58.4 2:00:26.0
17 130 jacob cox 43 32 11 11:46.8 3:59.8 16 1:05:01.3 0:45.7 15 39:34.8 2:01:08.5
 
Top

Male 35 to 39

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 3 Chad Fikes 74 39 6 11:04.4 1:14.6 1 40:13.9 0:29.7 3 22:24.2 1:15:27.1
2 6 Brett Howorth 66 37 1 7:13.1 1:16.1 4 45:09.5 0:45.4 2 22:10.0 1:16:34.3
3 12 Alonso Vargas 72 39 2 9:06.2 1:20.3 3 44:43.1 0:38.2 4 22:46.8 1:18:34.7
4 16 Josh Hughes 58 35 11 12:44.9 1:29.4 2 44:08.5 0:33.9 1 21:07.6 1:20:04.5
5 37 Luis Franco 64 37 7 11:22.1 2:04.8 8 49:09.1 1:09.4 5 24:24.5 1:28:10.1
6 48 James Mendler 55 35 5 10:42.7 1:51.9 6 48:04.7 0:49.9 10 29:39.6 1:31:09.0
7 52 John Koza 73 39 8 11:33.1 3:02.5 9 49:56.2 1:02.8 7 26:35.0 1:32:09.6
8 56 Jason Blevins 54 35 10 12:09.0 4:09.5 5 47:29.1 1:00.0 9 28:25.9 1:33:13.7
9 69 Victor Jackson 65 37 12 16:20.9 1:48.3 7 49:04.6 0:58.4 8 26:37.6 1:34:50.0
10 105 Kosuke Ishikawa 61 36 3 10:24.1 4:00.9 12 1:03:41.7 1:34.6 6 24:59.6 1:44:41.0
11 120 Dane Ball 59 35 4 10:38.5 2:09.4 13 1:07:21.6 1:02.8 11 30:33.7 1:51:46.2
12 122 Oscar Valverde 63 36 13 16:50.8 4:19.2 10 55:20.4 1:30.9 12 35:05.6 1:53:07.1
13 126 Sol Bobst 70 38 9 11:58.0 4:49.1 11 1:00:24.7 2:15.5 13 36:13.4 1:55:41.0
 
Top

Male 40 to 44

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 5 jon lewis 220 43 12 10:38.3 1:49.9 1 39:57.4 1:15.1 2 22:33.9 1:16:14.7
2 10 ronnie reeves 84 42 2 8:37.0 1:34.6 2 41:33.7 1:03.7 10 25:25.6 1:18:14.7
3 13 Toshiaki Ansai 92 43 14 11:47.7 1:21.0 4 41:44.1 0:40.3 4 23:07.8 1:18:41.1
4 15 Lamy Chopin 149 44 1 8:22.8 1:38.7 10 44:49.8 0:48.8 5 24:01.0 1:19:41.2
5 17 Lee Schuppenhauer 82 41 5 9:44.8 1:40.4 5 43:39.3 0:35.1 6 24:26.2 1:20:06.1
6 20 Gustavo Hernandez 95 44 3 8:49.8 1:24.8 7 44:20.0 0:36.7 9 25:21.1 1:20:32.6
7 21 Matthew Chauvin 144 42     11:54.1 13 46:02.7 0:57.8 1 22:20.8 1:21:15.6
8 24 W. Dale Claudel 86 42 16 13:05.3 2:00.2 6 43:57.6 1:30.5 3 23:01.8 1:23:35.6
9 26 Ed Huff 81 41 7 10:05.1 1:53.4 8 44:20.2 0:46.3 12 27:24.8 1:24:30.0
10 28 Greg Witherow 78 41 6 10:04.1 2:10.5 3 41:39.2 1:10.0 16 29:39.2 1:24:43.2
11 32 Andy Westlake 99 44 9 10:26.8 1:35.5 15 47:35.1 1:06.5 8 25:10.8 1:25:54.9
12 35 Michael Fowler 85 42 18 13:51.7 3:11.7 9 44:31.1 1:33.3 7 24:40.8 1:27:48.8
13 38 William Sessums Jr 98 44 8 10:26.1 2:25.8 11 45:10.3 1:52.7 14 28:48.9 1:28:43.9
14 44 Cameron Bond 79 41 13 11:26.7 2:10.7 12 45:47.4 1:06.7 17 29:42.9 1:30:14.6
15 57 Michael Harvey 97 44 4 9:24.4 2:20.7 18 52:04.7 1:03.4 13 28:29.5 1:33:23.0
16 71 Casey Gudgell 77 40 11 10:31.3 2:08.4 14 47:35.1 1:26.2 19 33:49.8 1:35:31.0
17 76 Robert Lombardi 96 44 10 10:29.1 2:18.5 17 52:03.1 1:12.9 18 30:03.5 1:36:07.3
18 85 Paul Landaiche 205 42 17 13:07.7 3:28.0 16 49:09.6 2:50.8 15 29:36.7 1:38:13.0
19 90 Rob Mason 89 43 19 16:15.2 2:48.0 19 52:13.4 1:47.9 11 26:45.1 1:39:49.8
20 118 John Rodriguez 139 42 15 12:33.8 1:46.8       20 1:36:39.2 1:50:59.9
 
Top

Male 45 to 49

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 John Specht 116 49 7 10:53.0 1:33.1 1 40:11.4 0:33.8 1 20:46.6 1:13:58.0
2 2 Fred Johnson 145 49 1 8:14.5 1:34.2 3 41:36.3 0:35.0 3 23:19.3 1:15:19.5
3 9 Todd Latimore 148 49 3 9:39.8 1:26.5 4 43:29.7 0:48.8 2 22:06.5 1:17:31.6
4 11 Ron Stitt 112 48 4 9:57.4 1:36.8 2 40:52.8 0:44.5 4 25:09.8 1:18:21.5
5 39 Paul Owen 102 45 8 12:59.3 2:06.1 5 46:51.7 1:43.8 5 25:21.1 1:29:02.3
6 46 Everard Santamarina 105 46     13:13.7 6 46:55.8 1:13.5 9 29:09.7 1:30:32.8
7 51 Bruce Johnson 106 46 5 10:20.7 3:05.5 8 47:57.5 1:37.8 8 28:59.9 1:32:01.6
8 63 Heath Hagemeier 100 45 11 16:47.4 1:53.4 7 47:54.5 1:28.5 6 25:58.8 1:34:02.7
9 67 Berten Waggoner 111 47 2 9:12.6 3:13.5 10 50:36.2 1:16.7 10 30:05.3 1:34:24.6
10 70 Gene Foussadier 113 48 6 10:36.4 3:23.7 9 50:09.8 2:50.0 7 28:30.9 1:35:31.0
11 100 Keith Armstrong 115 49 10 14:09.2 2:30.6 11 53:00.1 0:34.0 11 32:15.6 1:42:29.7
12 108 Fred Van Meter 109 47 9 13:03.8 3:29.2 12 54:02.3 1:23.9 12 33:09.7 1:45:09.1
 
Top

Male 50 to 54

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 7 Dan Connelly 218 50 1 9:37.1 2:02.2 1 41:08.3 1:10.9 1 23:16.0 1:17:14.6
2 33 Mitch Evans 210 52 10 13:24.5 1:51.2 2 44:10.2 1:09.7 3 26:39.4 1:27:15.2
3 41 Kenny Nalepa 213 51 2 10:40.6 2:29.3 4 46:50.9 1:33.8 5 28:00.6 1:29:35.4
4 43 Tony Richard 122 53 6 12:11.9 2:33.5 3 44:15.5 1:52.1 8 29:19.2 1:30:12.3
5 55 Carson Sparks 119 52 3 10:41.5 3:00.7 5 47:00.9 1:28.9 9 30:20.4 1:32:32.6
6 61 Doug Tudor 117 50 9 13:21.5 1:59.2 6 50:28.1 0:37.7 4 27:18.3 1:33:45.0
7 64 Marc Laviage 123 53 5 11:48.0 2:48.2 8 51:21.1 1:45.0 2 26:34.7 1:34:17.2
8 80 Gary Schmalfeldt 120 52 7 12:53.8 2:55.8 7 51:04.8 0:50.1 7 28:44.6 1:36:29.3
9 101 Jeff Gardner 121 53 8 12:56.0 2:36.6 9 53:06.0 2:28.7 10 31:22.6 1:42:30.1
10 104 Daniel Hoda-Shook 147 51 4 11:35.0 3:44.0 10 58:36.5 1:44.7 6 28:38.4 1:44:18.8
11 135 Norman Neskar 204 54 11 17:07.2 6:02.4       11 2:08:25.2 2:31:35.0
 
Top

Male 55 to 59

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 45 Tom Gauthey 128 56 3 11:51.0 2:22.9 1 48:05.8 1:11.2 2 26:46.1 1:30:17.1
2 59 David Wade 127 55 2 10:43.2 2:28.6 2 51:27.4 3:00.7 1 25:55.2 1:33:35.2
3 72 Peter Norris 129 59 1 8:59.0 3:14.7 3 52:55.8 2:24.7 3 28:10.4 1:35:44.8
 
Top

Male 60 to 64

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 8 Emil Raschle 130 60 1 9:53.1 1:45.9 1 41:49.2 1:16.1 1 22:44.1 1:17:28.5
2 97 jim malone 131 60 3 12:15.9 2:00.4 3 53:07.4 1:30.6 2 32:23.3 1:41:17.7
3 115 John Tuttle 134 64 2 12:07.6 3:03.2 2 52:15.9 1:33.7 4 39:20.3 1:48:20.8
4 121 Ric Guenther 141 61 4 12:24.2 3:08.8 4 56:30.8 1:45.7 3 38:31.4 1:52:21.1
 
Top

Male 70 and over

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 42 Jimmy Fleming 212 74 1 11:22.6 1:36.9 1 46:28.9 0:59.5 1 29:19.9 1:29:48.1
2 113 Robert Snider 137 70 2 14:59.7 2:48.1 2 53:07.5 1:17.5 2 35:29.4 1:47:42.5
 

Clydesdales

Top

Male 0-99

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Kenneth Hines 151 32 1 9:12.5 2:29.6 1 47:23.5 2:15.8 1 28:22.5 1:29:44.1
2 2 Bill Cox 155 40 6 13:19.9 1:53.6 2 49:47.7 0:51.8 2 30:05.0 1:35:58.2
3 3 Kevin Overton 162 50 4 11:12.9 2:37.1 3 50:52.9 1:10.9 4 33:55.2 1:39:49.1
4 4 Kris Nygaard 200 51 3 10:49.6 3:18.5 5 56:01.0 2:07.6 3 31:12.8 1:43:29.7
5 5 Stephen Ellsworth 158 45 2 10:18.7 3:01.5 4 51:33.8 1:20.5 6 40:00.5 1:46:15.2
6 6 Sam Rodriguez 163 51 5 12:44.5 2:27.2 6 58:19.1 2:37.1 5 37:33.3 1:53:41.2
7 7 Kevin Sherrodd 159 46 7 13:25.6 3:48.9       7 1:38:34.0 1:55:48.7
 

Athenas

Top

Female 0-99

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Kim Drake 156 40 2 11:31.1 2:26.8 1 52:32.3 1:27.0 1 35:36.9 1:43:34.3
2 2 Tina Gray 161 47 4 13:23.8 2:31.7 2 52:55.0 1:16.0 2 38:24.8 1:48:31.4
3 3 Sabrina Behrens 153 35 1 10:21.4 1:54.3 4 57:39.9 1:12.4 3 39:13.2 1:50:21.3
4 4 Erica Thonsgard 152 34 3 11:43.5 2:44.7 5 1:00:26.0 1:17.1 4 39:30.2 1:55:41.7
5 5 Donna Toler 160 46 5 13:33.3 3:13.0 3 54:07.3 1:22.4 5 47:16.7 1:59:32.7
 

Male Relays

Top

Male 0-99

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Ricardo Andrade 173 37 1 9:10.3 2:27.7 1 47:45.0 1:02.3 1 27:34.0 1:27:59.5
 

Female Relays

Top

Female 0-99

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Billie Brannan 172 43 1 17:09.4 2:18.6 1 50:17.2 0:44.8 1 28:38.9 1:39:09.1
2 2 Julie Eggleston 174 44 2 17:29.9 2:07.1       2 1:28:34.5 1:48:11.7
 

Mixed Relays

Top

Mixed 0-99

  Overall   ------- ------- ------- ------- ------- ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Diana Ballard 171 54 2 9:54.2 3:22.3 1 43:52.5 0:35.9 2 26:57.0 1:24:42.0
2 2 Rik Cazares 211 42 3 10:39.0 1:39.2 2 44:59.7 0:32.8 3 27:38.0 1:25:28.9
3 3 Emma Gray 175 13 1 8:09.4 1:18.6 4 51:08.9 0:42.6 1 26:21.8 1:27:41.5
4 4 Angie Binetti 209 40 4 12:23.9 2:36.3 3 50:54.5 0:50.4 4 35:20.8 1:42:06.1