Lake Tejas

Age Group Results

April 17, 2013


Run Houston Timing


Triathlon Men: Top Finishers 12-15 16-18 19-25 26-30 31-35 36-40 41-49 50-59 60-99
Triathlon Women: Top Finishers 12-15 16-18 19-25 26-30 31-35 41-49 50-59
Duathlon Men: Top Finishers 12-19 31-40 41-49
Duathlon Women: Top Finishers 31-40 50-99
Team Tri Men:
Team Tri Women: 0-99

Triathlon

Top

Female Overall Winners

  Overall   ------- Swim ------- T-1 ------- Bike ------- T-2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 6 Katy Stibrich 76 35 1 8:43.7 1:01.4 1 39:49.8 0:35.7 1 21:17.5 1:11:28.4
 
Top

Female 12 to 15

  Overall   ------- Swim ------- T-1 ------- Bike ------- T-2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 11 Daniela Garza 30 15 1 8:36.0 0:19.7 1 43:14.7 0:25.5 2 25:28.4 1:18:04.4
2 20 Paulina Rodriguez 68 15 3 10:22.3 0:45.7 2 45:11.1 0:45.0 1 24:38.0 1:21:42.3
3 45 Logan Patterson 60 14 2 10:07.7   3 49:58.1 0:45.8 4 32:51.6 1:33:43.3
4 48 Dany Braniff 16 15 4 10:24.4 0:56.5 4 53:07.7 0:34.6 3 30:53.2 1:35:56.5
5 57 Cami Carothers 19 15 5 15:37.8 2:41.6 5 57:04.9 1:52.5 5 33:11.7 1:50:28.6
 
Top

Female 16 to 18

  Overall   ------- Swim ------- T-1 ------- Bike ------- T-2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 24 Haley Gordon 89 17 3 10:47.4 0:39.7 1 45:35.1 0:47.0 1 25:44.5 1:23:33.9
2 34 Sarah Gorring 32 18 5 12:59.4 0:37.1 2 46:15.8 0:42.2 3 28:24.0 1:28:58.7
3 39 Alexandra Bouthillette 15 16 2 10:44.0 0:41.7 4 49:07.1 0:44.9 6 30:29.1 1:31:47.0
4 41 Kaelynn Haack 39 18 6 13:19.7 2:54.1 3 47:14.8 0:34.2 2 28:23.8 1:32:26.8
5 46 Emily Peterson 62 18 4 11:47.8 1:38.2 5 50:30.3 0:26.0 5 29:35.0 1:33:57.4
6 50 Laura Rodriguez 67 17 7 14:18.3 1:06.4 6 51:32.8 0:56.4 4 29:23.0 1:37:17.2
7 56 Diana Gutierrez 37 17     13:21.8 8 59:15.3 0:38.4 7 31:21.3 1:44:37.0
 
Top

Female 19 to 25

  Overall   ------- Swim ------- T-1 ------- Bike ------- T-2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 16 Ally Green 33 25 1 8:47.7 1:07.3 1 42:00.6 0:46.0 4 27:51.5 1:20:33.3
2 18 Jennifer Cook 24 23 2 11:14.4 1:38.2 2 43:05.7 1:07.7 1 24:08.6 1:21:14.8
3 28 Stephanie Moore 53 24     12:57.4 3 46:27.4 0:26.6 3 26:57.9 1:26:49.4
4 35 Sarah Hankla 40 24 3 11:39.1 1:08.4 4 49:51.1 1:01.0 2 26:04.2 1:29:43.9
 
Top

Female 26 to 30

  Overall   ------- Swim ------- T-1 ------- Bike ------- T-2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 30 Martha Ortiz_Salas 58 30     14:31.1 1 46:38.2 0:44.9 1 24:57.0 1:26:51.4
2 36 Hayley Voss 81 30 1 10:19.6 2:08.9 2 49:55.0 1:20.2 2 26:18.7 1:30:02.6
 
Top

Female 31 to 35

  Overall   ------- Swim ------- T-1 ------- Bike ------- T-2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 40 Jessica Mays 51 35 1 13:28.7 2:46.2 1 48:27.8 0:51.2 1 26:27.5 1:32:01.5
2 52 Lacey Blocker 14 31 2 16:18.6 3:16.9 2 53:21.4 0:37.4 2 27:06.1 1:40:40.5
 
Top

Female 41 to 49

  Overall   ------- Swim ------- T-1 ------- Bike ------- T-2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 61 Jennifer Farmer 28 42 1 15:26.4 2:44.5 1 56:01.4 2:12.7 1 45:03.7 2:01:29.0
 
Top

Female 50 to 59

  Overall   ------- Swim ------- T-1 ------- Bike ------- T-2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 49 Terri Cawley 23 56 1 13:53.1 1:29.6 1 48:12.6 1:51.4 1 31:26.2 1:36:53.1
2 59 Lynne Perkins 61 51     22:23.4 2 52:26.0 2:22.7 2 38:05.8 1:55:18.0
 
Top

Male Overall Winners

  Overall   ------- Swim ------- T-1 ------- Bike ------- T-2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 zach smith 75 22 1 9:01.1 0:38.7 1 33:54.3 0:25.6 1 19:40.6 1:03:40.5
 
Top

Male 12 to 15

  Overall   ------- Swim ------- T-1 ------- Bike ------- T-2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 10 Momen Shokeir 74 15 1 9:25.3 0:44.1 1 44:32.4 0:35.9 2 22:20.3 1:17:38.1
2 12 Nicolas Studebaker 78 14 2 9:56.4 0:50.6 2 46:41.4   1 20:51.2 1:18:19.8
3 29 David Ortiz_Salas 57 14 5 11:39.3 1:00.8 3 49:38.4 0:31.2 4 23:59.7 1:26:49.6
4 43 Santiago Rubin 70 14 3 10:25.8 0:29.7 5 52:00.6 0:34.7 6 29:27.5 1:32:58.5
5 44 Gabriel Fernandez 29 13 4 11:05.5 1:33.0 4 50:19.5 0:37.4 5 29:22.9 1:32:58.5
6 51 Tryce Adams 11 14 6 15:18.3 2:58.9 6 56:05.0 1:01.6 3 23:04.7 1:38:28.7
7 60 Jason Carothers 20 14 7 18:57.9 1:59.2 7 58:12.8 0:48.2 7 38:16.3 1:58:14.6
 
Top

Male 16 to 18

  Overall   ------- Swim ------- T-1 ------- Bike ------- T-2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 4 J Tyler Henthorn 42 17 1 8:36.3   1 39:28.1 0:23.9 2 19:58.0 1:08:26.4
2 5 Zachary Henthorn 43 17 2 8:39.2 0:22.3 2 40:15.9 0:24.0 1 19:56.0 1:09:37.6
3 14 Pablo Rubin 69 16 3 9:56.1 0:20.8 3 44:33.0 0:31.8 3 23:56.6 1:19:18.5
4 26 Modesto Gutierrez 38 16 4 11:54.3 0:48.2 4 45:48.0 0:31.0 4 25:44.6 1:24:46.2
 
Top

Male 19 to 25

  Overall   ------- Swim ------- T-1 ------- Bike ------- T-2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 9 Collin Dart 25 21     11:48.0 2 43:15.5 0:38.9 1 21:50.3 1:17:32.9
2 17 Thomas Hughes 44 20 3 13:35.4 2:02.4 1 40:43.5 0:40.4 4 23:49.1 1:20:51.0
3 21 Michael Kowpak 49 21 1 10:11.6 1:43.3 4 48:07.6   2 22:43.4 1:22:46.0
4 25 Patrick Casey 22 22 2 12:26.8 1:26.8 3 44:56.0 2:25.7 3 23:16.9 1:24:32.3
5 38 Mark Nichols 56 21 4 16:09.9 1:04.2 5 48:58.4 0:35.8 5 24:00.3 1:30:48.8
6 42 Spencer Weber 83 22     15:47.8 6 51:06.3 0:24.9 6 25:27.7 1:32:46.7
 
Top

Male 26 to 30

  Overall   ------- Swim ------- T-1 ------- Bike ------- T-2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 47 David Nelson 54 26 1 17:24.3 2:41.8 1 50:03.8 1:45.6 1 23:51.5 1:35:47.3
 
Top

Male 31 to 35

  Overall   ------- Swim ------- T-1 ------- Bike ------- T-2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 7 Jeremy Webb 82 31 1 10:32.9 0:41.8 1 38:47.6 0:17.1 1 23:06.5 1:13:26.0
 
Top

Male 36 to 40

  Overall   ------- Swim ------- T-1 ------- Bike ------- T-2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 3 David Heckman 41 37     10:24.6 1 35:58.1 0:26.7 2 21:23.0 1:08:12.5
2 8 Wiley Quarles 63 39 3 13:03.1 1:40.9 2 40:15.2 0:55.9 1 21:22.0 1:17:17.3
3 19 Jeff Irvin 45 38 1 11:42.9 1:21.6 4 42:30.8 1:20.0 4 24:38.7 1:21:34.2
4 22 chad johnson 48 37 4 13:05.3 1:40.4 5 44:08.9 0:29.6 3 23:40.4 1:23:04.8
5 37 Doug Berry 13 40 2 12:58.1 2:07.2 3 40:51.2 1:06.5 5 33:27.2 1:30:30.3
 
Top

Male 41 to 49

  Overall   ------- Swim ------- T-1 ------- Bike ------- T-2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 2 Charle Dixon 86 45 1 9:21.0 0:57.1 1 33:55.3 0:37.7 1 21:12.4 1:06:03.6
2 13 Toshiaki Ansai 12 43 2 12:20.7 1:29.6 2 39:24.3 0:34.4 2 25:01.4 1:18:50.6
3 27 guy gustafson 36 45 3 14:46.4 1:23.4 3 41:17.7 1:17.9 3 26:27.4 1:25:12.9
4 33 Kelly Brumbelow 18 41       5 59:16.4   6 29:04.5 1:28:20.9
5 53 Roy Sullivan 79 41 4 22:43.7 3:10.8 4 48:26.1 1:02.7 4 26:40.1 1:42:03.6
6 58 Daryle Ryan 71 45     17:03.6 6 1:08:51.7 0:27.7 5 27:19.0 1:53:42.2
 
Top

Male 50 to 59

  Overall   ------- Swim ------- T-1 ------- Bike ------- T-2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 15 Joseph Lanza 50 51 2 11:03.1   3 43:55.1 0:52.2 1 24:28.0 1:20:18.4
2 23 David Green 34 57 1 10:55.1 2:04.3 1 37:40.8 1:41.3 4 31:09.6 1:23:31.2
3 31 Steve Carothers 21 52 3 12:46.7 3:03.2 2 41:47.6   3 29:38.1 1:27:15.7
4 32 Charlie Schuber 72 56 4 13:07.9 1:02.7 4 45:58.0 1:39.2 2 26:02.5 1:27:50.6
5 54 Tim Storbeck 77 55     21:32.3 5 46:08.7 1:35.8 5 33:42.4 1:42:59.2
 
Top

Male 60 and over

  Overall   ------- Swim ------- T-1 ------- Bike ------- T-2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 55 William Gilmore 31 60 1 12:44.2 4:05.9 1 56:05.8 3:45.0 1 26:56.9 1:43:38.0
 

Duathlon

Top

Female Overall Winners

  Overall   ------- Run ------- T-1 ------- Bike ------- T-2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Ann Ekern 88 45 1 7:45.4   1 46:56.1 0:41.3 1 22:01.6 1:17:24.5
 
Top

Female 31 to 40

  Overall   ------- Run ------- T-1 ------- Bike ------- T-2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 8 SARA LOPEZ 3 36 2 10:14.8 2:14.2 2 57:22.6 1:06.3 1 34:11.0 1:45:08.9
2 9 Cathlene Webb 10 31 1 10:04.9   1 55:59.9 0:50.2 2 38:15.4 1:45:10.5
3 10 Vanessa Tyler 7 37 3 11:04.8 0:58.8 3 1:01:33.9 0:46.2 3 40:33.2 1:54:57.1
 
Top

Female 50 and over

  Overall   ------- Run ------- T-1 ------- Bike ------- T-2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 2 Tammy Hassenpflug 91 54 1 8:43.7   1 45:10.1 0:46.7 1 27:49.4 1:22:30.0
 
Top

Male Overall Winners

  Overall   ------- Run ------- T-1 ------- Bike ------- T-2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 3 Jason Minchew 4 27 1 8:42.4 0:32.9 1 50:55.1   1 32:11.9 1:32:22.5
 
Top

Male 12 to 19

  Overall   ------- Run ------- T-1 ------- Bike ------- T-2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 5 Gerrardo Llamas 90 14 1 8:19.3 0:30.2 1 54:09.9 0:36.8 1 30:06.5 1:33:42.9
 
Top

Male 31 to 40

  Overall   ------- Run ------- T-1 ------- Bike ------- T-2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 4 Chad Jackson 47 36     9:13.3 1 53:16.4 0:45.2 1 30:16.4 1:33:31.5
 
Top

Male 41 to 49

  Overall   ------- Run ------- T-1 ------- Bike ------- T-2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 6 RUBEN VERGARA 8 42 1 9:41.1 1:19.7 1 52:28.9 1:40.5 1 30:33.0 1:35:43.3
2 7 Matt Amason 87 48 2 10:11.1 1:42.7 2 54:34.9 1:23.2 2 34:24.1 1:42:16.2
 

Team Tri

Top

Female 0-99

  Overall   ------- Swim ------- T-1 ------- Bike ------- T-2 ------- Run ------- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Stephanie Harmon 84 25 1 12:26.1       1:00:50.8 1 35:46.6 1:49:03.6